Rozpúta Putin jadrovú vojnu?

Prvotný Putinov zámer na bleskurýchle obsadenie kľúčových Ukrajinských miest, dosadenie ním riadenej bábkovej vlády a de facto pričlenenie Ukrajiny k Rusku sa nám síce nemusí páčiť, ale aspoň to malo svoje chladnokrvné rácio. A akokoľvek je to odsúdeniahodné, nemožno mu uprieť aspoň to, že to bol dlhodobo plánovaný, premyslený a aspoň z istého uhla pohľadu racionálny krok na upevnenie jeho (chorých) záujmov.

uatank.png

Putin (zámerne nehovorím Rusko, pretože ruskí občania sa s jeho krokmi nemusia stotožňovať) v tomto nevyprovokovanom konflikte ale naozaj nutne potreboval "blitzkrieg" - bleskovú vojnu, v ktorej by bez väčších bojov už v priebehu prvých dní neutralizoval akýkoľvek odpor ukrajincov a postavil sa do role lídra neporaziteľnej vojenskej veľmoci, ktorá pod jeho vedením môže takmer všetko. To mu ale zjavne kvôli podcneniu obranyschopnosti Ukrajiny nevyšlo a plán B neexistuje. Vlastne ani nemôže, pretože ak Putin nechce stratiť svoju tvár a moc nad Ruskom, musí túto "akciu" dotiahnuť do konca. A to aj napriek bezprecentným sankciám rujnujúcim ruskú ekonomiku a medzinárodnému odsúdeniu vedúcemu do diplomatickej a ekonomickej izolácie.

Prekérna situácia do ktorej sa Putin dostal a jeho poníženie spôsobené nevydarenou agresiou ale vytvára veľmi nebezpečný stav. Málo vecí na svete je totiž nebezpečnejších ako ponížený diktátor s atómovým kufríkom v slepej uličke. Jeho rozhodnutia už nie sú dlhodobo plánované, premyslené ani racionálne. Sú ale nebezpečné. Aj pre Ukrajinu, aj pre celý svet.

Jedným z takýchto rozhodnutí je aj uvedenie ruských jadrových síl do stavu pohotovosti, čo Putinovi umožňuje ich v podstate okamžité nasadenie kdekoľvek na svete. Sám o sebe by sa tento krok samozrejme dal chápať iba ako nástroj na odstrašenie NATO od priameho vojenského zásahu na Ukrajine a nikto by nepochyboval o tom, že Putin nemá v pláne ich naozaj použiť. V súvislosti s inými informáciami to už ale také jednoznačné byť prestáva. Viaceré zdroje napríklad uvádzajú, že rusi na Ukrajine vo viacerých prípadoch použili tzv. vákuové (termobarické) rakety, ktoré sú zakázané Ženevskou konvenciou. To možno zo strany Putina považovať za zúfalý pokus o zvrátenie situácie, keďže v prípade potvrdenia týchto informácií by sa mohol ocitnúť (a dúfam, že sa aj ocitne) pred Medzinárodným trestným súdom v Haagu za vojnové zločiny. Keď už ale robí zúfalé kroky, vie niekto zaručiť, že tieto skončia pri termobarických raketách a v prípade ďalších neúspechov nebudú nasledovať jadrové?

V tejto súvislosti sa objavila ešte jedna znepokojivá informácia. Viaceré médiá písali o tom, že americké tajné služby majú pochybnosti o Putinovom duševnom stave. Uvádzajú napríklad, že "niektorí pozorovatelia, ktorí dlhodobo sledujú kroky ruského prezidenta, vyjadrujú presvedčenie, že jeho kroky z poslednej doby sú čoraz nepredvídateľnejšie a iracionálnejšie". Jeden zo zdrojov tiež uviedol, že "Ruský líder sa odchýlil od špecifického modelu správania, ktorý sa u neho prejavoval celé desaťročia".

Niečo sa v uvažovaní Putina zjavne zmenilo, a nie k lepšiemu. Dlhodobý život v bubline, v ktorej sa obklopil iba svojimi pritakávajúcimi prisluhovačmi, ho zrejme mylne uistil v tom, že Rusko je neporaziteľná veľmoc. Dlhodobá izolácia kvôli koronavírusu na psychiku tiež nemá pozitívny vplyv a aktuálny vývoj situácie na Ukraine mohol byť povestnou poslednou kvapkou. Vzhľadom na Putinov vek (69) by som sa ale osobne veľmi nedivil, keby tento jeho úpadok súvisel aj s duševnými poruchami prichádzajúcimi s vekom. Každopádne to, ako veľmi pohár pretečie a aké to bude mať následky, zrejme zistíme čoskoro. Pravdepodobne je ale všetkým jasné, že asi jediná vec, ktorá je nebezpečnejšia ako ponížený diktátor s atómovým kufríkom v slepej uličke, je ponížený diktátor s atómovým kufríkom v slepej uličke v zlom psychickom stave.

Ak by nebodaj prišlo k najhoršiemu, otázkou ešte ostáva, aká by bola reakcia západu, a vlastne celého sveta. Netrúfam si napríklad predpokladať ako by reagovalo NATO, keby boli jadrové zbrane použité na Ukrajine, teda mimo jeho členov.

Na ilustráciu celospoločenských obáv ešte na záver podotýkam, že na Slovensku sú už tzv. iódové tabletky (obsahujúce iodid draselný, ktorý sa používa ako prevencia naviazania rádioaktívneho izotopu iódu, vznikajúcemu pri jadrových výbuchoch, na štítnu žľazu) vypredané.

Zdroj pôvodného obrázku: theguardian.com

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center