Brněnské panorama s řekou a hradem

Karlův most, Vltava a Hradčany. Kouzelné panorama obsažené snad ve všech bedekrech o ČR a těžko překonatelná trojkombinace. Mezi města skýtající výhled na přemostěnou řeku a zámek patří třeba Český Krumlov nebo Náměšť nad Oslavou.
Brno sice leží na soutoku, ale obě řeky se nacházejí od centra poměrně daleko a mosty plní funkci účelovou, ne okrasnou. Nebylo tomu tak vždy. V 11.století byl v místě brodu na obchodní stezce mezi Vídní a Polskem postaven dřevěný most, který byl v roce 1492 nahrazen mostem kamenným (nyní pojmenovaným Kamenný, dříve zvaným Dlouhý). Od 18. století jej zdobily čtyři sochy, které byly při rekonstrukci mostu v 19. století přestěhovány před kostel sv. Leopolda. Řeka byla v roce 1935 zkorigována, most rozšířen a zkrácen. Ve 20. století jej na konci války poškodili ustupující Němci (některé prameny uvádějí, že byl poškozen při náletech Spojenců). Dnes zde stojí most betonový.
V roce 1839 získalo Brno železniční spojení s Vídní díky Severní Ferdinandově dráze. Její součástí byl viadukt se sedmdesáti dvěma oblouky. V dnešní době je většina ukryta pod náspem, na několika místech jsou části této úchvatné stavby k vidění.
Brněnský hrad Špilberk plnil reprezentativní funkci v době pobytu Elišky Rejčky, vdovy po Václavu II. a Rudolfu Habsburském, což bylo na počátku 14.století. Později proslul jako pevnost a jako tvrdý žalář pro zločince a protirakouské revolucionáře. Trocha romantiky lze spatřit pouze na báchorkách popisujících rafinované útěky Václava Babinského.
Dnes se mi takové místo, z něhož by se dal vyfotografovat zároveň most s řekou a hradem, nalézt nepodařilo. Most (nebo spíše pěší lávka) je o fous mimo záběr.

Špilberk, Svratka.jpg

V současné době je vody v řece dost, před dvěma měsíci jsem na tomto místě vyfotil rybu, která téměř drhla břichem o dno.

Svratka, kapr.jpg

tazi_vcela2pr.png

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now