Pardubice

Aneb 4. část kurzu Silový a kondiční trenér pro týmové sporty

Jsem rád, že na ČBF (Česká basketbalová federace) dostali konečně rozum a přiřadili další část kurzu tam, kde se měl odehrávat ideálně od začátku do konce (mno akceptoval bych ještě Hradec)! Ne to je samozřejmě nadsázka, ale co si budeme povídat, je příjemnější přispat si a ještě ve vlastním.

IMG_20220316_142719.jpg

Tentokrát nás čekali dva bloky (jeden sobotní a druhý nedělní) a dva instruktoři. Tino Janikov, který v současnosti pracuje na doktorátu v oboru Kinantropologie a jako kondiční trenér má zkušenosti z USK Praha a momentálně působí tuším u reprezentačních výběrů basketbalových družstev do 17 a 18 let, byl tím prvním.

  • Mluvilo se o Velocity-based training. Což je trénink založený na monitorování rychlosti pohybu. Já osobně tak trochu znám od Petra Růžičky jako součást biofeedbacku.

  • Narazili jsme taky na testování v kondiční přípravě, kde jsme v akci viděli silovou desku a připomněli si různý druhy speed/quickness testů.

"Já mám trochu pocit, že co škola, to vlastní test." (Tino Janikov)

  • Projeli analýzu pohybu s využitím videa a její nástrahy.

  • A nakonec se podívali na programování a periodizaci tréninku.

Efektivní tréninkový proces lze považovat za průzkumný, pomalu se vyvíjející, pečlivě zdokumentovaný, pokus-omyl experiment o jediném subjektu. (Tino Janikov)

Nedělní den pootom patřil muži jménem Matteo Del Principio (Itálie). Což je silový a kondiční trenér ukrajinského BC Prometey. Abych byl teda přesnější, podle Wikipedie byl klub momentálně rozpuštěn kvůli invazi Ruska. Což je samozřejmě jen malá část obecně smutnýho příběhu...

  • Každopádně Matteo s sebou přinesl hned na začátek velmi zajímavou studii, kde chtěli zjistit, kolik soubojů se během jednoho basketbalovýho zápasu může asi tak odehrát. Schválně si můžete sami tipnut, kolik. Potom ty souboje rozdělili na defenzivní/ofenzivní, s míčem/bez a tak dále. Musim říct, že ty čísla (byť omezený na jeden zápas) jsou velmi zajímavý a leccos se z nich dá odtušit. Ostatně Matteo sám říkal, že studie má omezení a sám vyjádřil touhu, aby se tématu chytil někdo další a rozvinul ho dál, protože je to poměrně neprobádaný pole.

  • Poznatky z teorie jsme se potom pokusili dostat do praxe a součástí lekce byl i specifický silový trénink pro basketbal. A to jak s medicinbalem, jednoruční činkou, tak osou. Takže je na čem pracovat...

IMG_20220321_112226.jpg

  • Poslední poobědová fáze byla kinantropometrie.

Pokud nevyhodnocujete, jen hádáte. (Matteo Del Principio)

  • A nakonec noha a basketbal. Protože na nohách (většinu času) stojíme, na nohách se pohybujeme, z nohy se odrážíme a na nohu dopadáme. A tak je dobrý jí věnovat trochu pozornosti. Protože noha je to, co nás udržuje v kontaktu se zemí (studený/teplý, kluzký/suchý...).

image.png
Společnou fotku "kradu" z cz.basketbal

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center