Like a scene from a movie; Country coffee...(ENG-TR)Filmden bir sahne gibi; Kır kahvesi...

I'm walking in a coffee shop. We are at Antalya Green Pine Park in a beautiful weather like a spring day.

Kır kahvesinde geziyorum. Bahar günü gibi güzel bir hava da Antalya Yeşil Çam Park dayız.

I am in a quiet and calm dirt garden like in the movies. I love these kind of gardens in movie scenes. Girl and boy meet secretly here. In old Yeşilçam movies, usually the girl and boy run under the trees. A song from the 1970s plays in the background. They lie on the grass and dream. Your dreams will also marry and have children. Old Turkish movies are called Yeşilçam. Yeşilçam is a street where the film industry is located in Istanbul. Yeşilçam Park here comes from the Golden Orange Film Festival in Antalya.

Filmlerdeki gibi sessiz ve sakin bir kir bahçesindeyiz. Film sahnelerinde bu tarz bahçeleri çok severim. Kız ve oğlan gizlice burada buluşurlar. Eski Yeşilçam filmlerin de genellikle kız ve oğlan ağaçların altında koşarlar. Fonda 1970 lerden bir şarkı çalar. Çimlere uzanıp hayal kurarlar. Hayallerin de evlenir ve çocukları olur. Eski Türk filmlerine Yeşilçam denir. Yeşilçam Istanbul da film sektörünün bulunduğu bir sokaktır. Burada ki Yeşilçam Parkı ise Antalya'da ki Altın Portakal Film festivalinden gelmektedir.

In order to immortalize the film festival in Antalya, a park dedicated to cinema was built here. There are movie posters that won awards at the festival along the way in the park. Each poster has a memory and a keepsake. I remember the movies I watched, the characters there and the effects they left on me. I have an interesting excitement about watching movies I haven't watched.

Antalya da film festivalini ölümsüzleştirmek için burada sinemaya adanmış bir park yapılmış. Parkta yol boyunca festivalde ödül alan film afişleri var. Her afişte bir anı ve hatıra var. İzlediğim filmler, orada ki karakterler ve bende bıraktı etkileri tekrar hatırlıyorum. İzlemedim filmleri izleme konusunda ilginç bir heyecan duyuyorum.

There are cinema-themed sculptures made from scrap iron in the park. We shot our own movie here with my daughter and my friends. It was a good love movie. There are no bad fathers or bad and jealous lovers in the movie. There is only beautiful love. Yes, it was not a very realistic movie. Actually, we shot a utopian movie. All people are happy and peaceful. There is no war, hunger and famine in the world.

Parkta hurda demirlerden yapılan sinema temalı heykeller var. Kızımla ve arkadaşlarım la burada kendi filmimizi çektik. Güzel bir aşk filmi oldu. Film de kötü baba yada kötü ve kıskanç sevgili yok. Sadece güzel bir aşk var. Evet pek gerçekçi bir film olmadı. Aslında biz ütopik bir film çektik. Tüm insanlar mutlu ve huzurlu. Dünyada savaş, açlık ve kıtlık yok.

I sat for half an hour in the park under a pine tree with a view of the lake. I watched the lake in peace and security. As I was about to fall asleep, the ball hit my head. My daughter said let's play volleyball. The peace that comes to me from this life is only half an hour. We played with him. We had picnic. He explained the movie scenarios in his head. He never shut up. I didn't understand most of the stories he told. I haven't heard most of them. But watching her happy and excited face made me very happy.

Parkta çam ağacı altında göl manzarasında yarım saat oturdum. Huzur ve güven içinde gölü izledim. Uykuya dalmak üzereyken kafama top değdi. Kızım voleyboll oynayalım dedi. Bana bu hayattan düşen huzur sadece yarım saat. Onunla oyun oynadık. Piknik yaptık. Kafasında ki film seneryolarını anlattı. Hiç susmadı. Anlattığı çoğu hikâyeyi anlamadım. çoğunu dinlemedim . Ama onun mutlu ve heyecanlı yüzünü izlemek beni çok mutlu etti.

I visited today and had fun. It was a very peaceful day. But it was a very tiring day. Thank you very much for reading. I hope you will wander here and dream among the movies.

Ben bugün gezdim ve eğlendim. Çok huzurlu bir gündü. Ama çok da yorucu bir gündü. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım burada gezip filmler arasında siz de hayaller kurarsınız.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
8 Comments