Zeyve Bazaar (Yayla Bazaar) / Zeyve Pazarı ( Yayla Pazarı)

Hello my dear friends. Today, I will share with you the zeyve market (highland market), which I had the opportunity to go a few days ago, which I have not been to for a long time. A few days ago, I had a job in the county and had to go with my motorbike. After I finished my work, I met my friend @gokturk70 and he said he was going to the village. Since I came alone with my motorbike, he accompanied me and we set off together. While on the road, I suddenly thought of going in the opposite direction and we changed our route.

Merhaba değerli arkadaşlarım. Bugün sizlere uzun zamandır gitmediğim bir kaç gün önce gitme fırsatı bulduğum zeyve pazarını (yayla pazarı) paylaşacağım. Bir kaç gün önce ilçede işim vardı ve motorumla gitmek zorunda kalmıştım. İşlerimi hallettikten sonra @gokturk70 arkadaşımla karşılaştım ve oda köye gideceğini söyledi. Motorumla yanlız geldiğim için bana eşlik etti ve beraber yola koyulduk. Yola çıkarken birden aklıma ters yönden gitmek geldi ve rotamızı değiştirdik.

We extended our way a bit, but our purpose was to travel anyway. You will say that you can ride a motorcycle in this weather, but after dressing well, why not get on, and there is no problem if the equipment is complete. We continued on our way, chatting on the engine, without increasing our speed too much. After a half-hour journey, we came to zeyve.

Yolumuzu biraz uzattık ama maksatımız gezmekti zaten. Bu havada motora mı binilir diyeceksiniz ama iyi giyindikten sonra neden binilmesin, birde ekipmanlar tam oldumu hiç bir sıkıntı olmuyor. Motorun üstünde sohbet ederek, fazla hızımızı arttırmadan yolumuza devam ettik. Yarım saatlik bir yolculuğun ardından zeyve ye geldik.

When I came before, this place was very crowded, everywhere was full of people. It was a Sunday when I came, maybe because of that, maybe because I came before summer, it might be crowded. I had never been on the water before. I went upstairs with my friend. The color and flow of the water looks beautiful, and water comes from almost everywhere. It provides a beautiful view.

Daha önceki geldiğimde burası çok kalabalıktı, her yer insan doluydu. O zaman geldiğimde pazar vardı belki ondan belkide daha önce yazın geldiğimden dolayı kalabalık olabilir. Daha önce suyun boyunda hiç gezmemiştim. Arkadaşımla beraber yukarıya doğru gittik. Suyun rengi ve akışı çok güzel görünüyor, neredeyse her yerden de su geliyor. Buda güzel bir görüntü sağlıyor.

There are very large plane trees around and you can see their information on the sign in the picture. This is a very big and beautiful place. It is a place where you can come and have a picnic with your family or friends in the summer. If you don't want to deal with the food yourself, there is a nice place that cooks. Also, fish is sold here, the type of fish is trout. I can say that the most delicious fish here.

Çevrede çok büyük çınar ağaçları var ve resimdeki tabelada bilgilerini görebilirsiniz. Burası çok büyük ve güzel bir yer. Yazın kendi ailenizle yada arkadaşlarınızla beraber gelip piknik yapabileceğiniz bir yer. Kendiniz yemekle uğraşmak istemezseniz yemek yapan güzel bir yer de var. Ayrıca burda balık da satılıyor, balığın cinside alabalık. Buranın en lezzetli balığı diyebilirim.

After walking around and taking pictures with my friend, we returned and continued on the remaining road to our village. If you have the opportunity to come here, I highly recommend that you stop by. That's all for today friends. I end my article here and thank you very much for your visit. See you. Goodbye

Arkadaşımla beraber çevreyi biraz gezip fotoğraf çekindikten sonra geri döndük ve köyümüze kalan yola devam ettik. Buraya gelme fırsatınız olursa mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Bugünlük bu kadar arkadaşlar. Yazıma burada son veriyor ve ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Görüşmek üzere. Hoşçakalın

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
8 Comments