My first camping experience / İlk kamp deneyimim [TR / EN]

Hello everyone. Maybe for the first time since I joined this community, I am very happy that I have shared the most appropriate post for the name and purpose of the community. Yes, I will tell you about my first camping experience.

Herkese merhaba. Bu topluluğa katıldığım zamandan beri belki de ilk defa topluluğun ismine ve amacına en uygun paylaşımı yaptığım için çok mutluyum. Evet, sizlere ilk kamp deneyimimden bahsedeceğim.

First of all, I have to say that this post is a continuation of my previous post. After visiting Bandırma for a while, we went to the Turan Village of Erdek, where we planned to camp. But when we arrived it was evening and we had never set up a camping tent before. Inexperienced, we started to set up our tent by watching youtube videos. But we must have done something wrong because we couldn't set up our tent as it should be. The young people in the tent next to us came to our aid and at that moment I realized that very warm and sincere friendships can be established in the campsites.

After we set up our tent, we spent that night in our tent. But I didn't fully understand what it was like to camp because we both arrived there in the evening and had a stressful day.

Öncelikle bu paylaşımımın dünkü paylaşımımın devamı niteliğinde olduğunu söylemem gerekiyor. Bandırmayı biraz gezdikten sonra kamp yapmayı planladığımız Erdek'in Turan Köyüne gittik. Fakat vardığımızda akşam olmuştu ve biz daha önce hiç kamp çadırı kurmamıştık. Acemice, youtube videoları izleyerek çadırımızı kurmaya başladık. Fakat bir şeyleri yanlış yapmış olmalıyız ki, çadırımızı olması gerektiği gibi kuramıyorduk. Hemen yan tarafımızdaki çadırda bulunan gençler yardımımıza geldi ve o an anladım ki kamp yerlerinde oldukça sıcak ve samimi dostluklar kurulabiliyor.

Çadırımızı kurduktan sonra o geceyi çadırımızda geçirdik. Fakat hem oraya akşam ulaşmamızdan hem de stresli bir gün geçirmemizden dolayı kamp yapmanın nasıl bir şey olduğunu tam olarak anlayamamıştım.

There were facilities such as shower, wc and fridge in the campground and almost everything that should be had been thought of. They even gave ready-made tents for those who did not have a tent. But we chose to set up our own tent.

Kamp alanında duş, wc ve buz dolabı gibi imkanlar vardı ve neredeyse olması gereken her şey düşünülmüştü. Hatta çadırı olmayanlar için hazır çadır bile veriyorlardı. Fakat biz kendi çadırımızı kurmayı tercih ettik.

But for me, the 2nd day of our camp was better. Because we had set up our tent on the beach, not the camping area. The sea was very close to our camp and in the evening we could watch the stars with the sound of the slow waves. In summary, I have to say that if you are camping in a place with the sea, you should definitely be close to the sea.

Ama benim için kampımızın 2. günü daha güzeldi. Çünkü çadırımızı kamp alanına değil de sahile kurmuştuk. Deniz, kampımıza çok yakındı ve akşam dalgaların yavaş yavaş çıkardığı o ses eşliğinde yıldızları seyredebiliyorduk.
Özetle söylemem gerekir ki eğer denizi olan bir yerde kamp yapıyorsanız kesinlikle denize yakın olmalısınız.

I was very pleased with this camp, which was a different experience for me, and I look forward to the day I will do it again.☺️
I am also waiting for the experiences and recommendations of friends who have gone to the camp before in the comments.
Take care of yourselves.🙋‍♂️

Benim için farklı bir tecrübe olan bu kamptan çok memnun kaldım ve bir daha yapacağım günü iple çekiyorum.☺️
Ayrıca daha önceden kampa giden arkadaşların deneyimlerini ve tavsiyelerini yorumlara bekliyorum.
Kendinize iyi bakın.
🙋‍♂️

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
4 Comments