Bandırma and Last Bullet Monument / Bandırma ve Son Kurşun Anıtı [EN / TR]

Hello everyone. When I browsed my account, I realized that I hadn't posted for a long time. When I haven't shared for a while, I always have a little difficulty with the content I prepared first.

Anyway. After Eid-al-Adha, I went on a little vacation with my wife. Our holiday, which was quite busy and tiring, was just as enjoyable. Today I will tell you about Bandırma, which is the beginning of our holiday. I hope you will like it.

Herkese merhabalar. Hesabıma göz gezdirdiğimde uzun süredir paylaşım yapmadığımı fark ettim. Bir süre paylaşım yapmayınca ilk her zaman ilk hazırladığım içerikte biraz zorlanıyorum.

Her neyse. Kurban bayramından sonra eşimle birlikte küçük bir tatile çıktık. Oldukça yoğun ve yorucu olan bu tatilimiz bir o kadar da keyifliydi. Bugün sizlere tatilimizin başlangıcı olan Bandırmadan bahsedeceğim. Umarım beğenirsiniz.

Bandırma is a district of Balıkesir, located on the shores of the Marmara Sea. It is a port city due to its location by the sea and the industry here is highly developed. The fact that it is close to tourism cities such as Erdek and Manyas makes dipping important.

Bandırma, Balıkesir'in Marmara denizi kıyısında bulunan bir ilçesidir. Deniz kenarında bulunması sebebiyle bir liman kentidir ve burada sanayi oldukça gelişmiştir. Erdek, Manyas gibi turizm kentlerine yakın olması da bandırmayı önemli kılmaktadır.

I liked Bandırma, where we stayed for a short time, and I photographed some beautiful and meaningful places here for you.

Kısa süreli kaldığımız Bandırma'yı çok beğendim ve buradaki bazı güzel ve anlamlı yerleri sizler için fotoğrafladım.

Three braves: There is a statue of three valiant men in the center of the city. These are the statues of three wrestlers, grandfather, father and grandson, from the same family. Grandfather; Kara Ali Acar and he won the historical Kırkpınar Wrestling Olympics five times in a row from 1931 to 1934. Father; Hasan Acar became the champion twice in 1952 and 1957. Grandchild; Sabri Acar was the champion twice, in 1979 and 1985. (This information is written in the information texts under the statues.)

Üç Yiğitler: Şehrin merkezinde üç yiğitler heykeli bulunmaktadır. Bunlar, aynı aileden dede, baba ve torun olan üç pehlivanın heykelidir. Dede; Kara Ali Acar'dır ve tarihi kırkpınar güreş olimpiyatlarında 1931 yılından 1934 yılına kadar üst üste beş kez birinci olmuştur. Baba; Hasan Acar ise 1952 ve 1957 yıllarında iki kez şampiyon olmuştur. Torun; Sabri Acar ise 1979 ve 1985'de iki kez şampiyon olmuştur. (Bu bilgiler heykellerin altındaki bilgilendirme yazılarında yazmaktadır.)

LAST LEAD MONUMENT

In our War of Independence, the last armed clashes with the enemy troops took place here and victory was won with the last bullet fired here. A total of 80 of our soldiers were martyred in the clashes on this hill.
This monument in the form of eight crossed weapons was built on this hill where the last conflicts took place. Crossed guns symbolize that the last bullets have been fired, the victory has been won and now the weapons are finished. (The information is taken from the monument information sign.)

Kurtuluş savaşımızda düşman birlikleri ile silahlı son çarpışmalar burada yaşanmış ve burada atılan son kurşunla zafer kazanılmıştır. Bu tepedeki çatışmalarda toplam 80 askerimiz şehit olmuştur.
Son çatışmaların yaşandığı bu tepeye sekiz adet çatılmış silah şeklinde bu anıt yapılmıştır. (Bilgiler anıt bilgilendirme tabelasından alınmıştır.)


Bandırma view from the last bullet monument. / Son kurşun anıtından Bandırma manzarası.


Historic town hall. / Tarihi belediye binası.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
3 Comments