41 observations of The Caspian gull

It is one of the other birds that have been spreading in the Czech Republic for the last 20 years, while others are declining.
I don't know if this is entirely fortunate for the other birds as it is a strong bird of prey.

The Caspian gull (Larus cachinnans) is a large gull and a member of the herring and lesser black-backed gull complex.

Description
It is a large gull at 56–68 cm (22–27 in) long, with a 137 to 155 cm (54 to 61 in) wingspan and a body mass of 680–1,590 g (1.50–3.51 lb).Among standard measurements, the wing chord is 38.5 to 48 cm (15.2 to 18.9 in), the bill is 4.6 to 6.4 cm (1.8 to 2.5 in) and the tarsus is 5.8 to 7.7 cm (2.3 to 3.0 in).
The Caspian gull has a long, slender bill, accentuated by the sloping forehead. The legs, wings, and neck are longer than those of the herring gull and yellow-legged gull. The eye is small and often dark, and the legs vary from pale pink to a pale yellowish colour.
The back and wings are a slightly darker shade of grey than the herring gull, but slightly paler than the yellow-legged gull. The outermost primary feather has a large white tip and a white tongue running up the inner web.

First-winter birds have a pale head with dark streaking on the back of the neck. The underparts are pale and the back is greyish. The greater and median wing coverts have whitish tips forming two pale lines across the wing.

Distribution
The Caspian gull breeds around the Black and Caspian Seas, extending eastwards across Central Asia to north-west China. In Europe, it has been spreading north and west and now breeds in Poland and eastern Germany. Some birds migrate south as far as the Red Sea and Persian Gulf, while others disperse into Western Europe, in countries such as Sweden, Norway and Denmark or the Benelux and even North of France. Small numbers are now seen regularly in Britain, especially in South-east England, East Anglia, and the Midlands.

Breeding
It typically nests on flat, low-lying ground by water, unlike the yellow-legged gull, which mainly nests on cliffs in areas where the two overlap. The breeding season starts from early April. Two or three eggs are laid and incubated for 27 to 31 days.

Feeding
They are scavengers and predators with a very varied diet. During the breeding season, they often eat rodents such as ground squirrels, flying some distance into the steppes to find them.
Source: Wikipedia the photo is mine

Racek bělohlavý (Larus cachinnans) je jeden z druhů velkých bělohlavých racků a je to jeden z dalších ptáků, který se v posledních cca 20 letech v Česku hodně šíří, zatímco jiní ubývají.
Nevím, zda je to úplně šťastné pro ostatní ptactvo, protože je to silný dravec.

Popis
Velký druh racka, délka 56–68 cm, rozpětí křídel měří 137–155 cm a hmotnost dosahuje 680–1590 g.
Od racka stříbřitého se liší žlutě až žlutorůžově zbarvenými nohami a absencí tmavých čárek na hlavě v prostém šatě.
Od racka středomořského se liší méně intenzivně zbarvenými nohami.
Od obou těchto druhů se dále liší delší užší hlavou, zobákem a krkem a tmavýma očima. Mladí ptáci jsou podobně jako u jiných racků hnědá, černě kropenatá a šat dospělých získávají postupně až ve čtyřech letech života. Od mladých racků jiných druhů se liší rovněž tvarem hlavy, zobáku a krku.

Rozšíření
Původní hnízdiště leží v oblasti Černého a Kaspického moře, odkud se v druhé polovině dvacátého století rozšířil k severovýchodu do vnitrozemí Polska. V mimohnízdní době zaletuje až do západní a severní Evropy.

Výskyt v Česku
Racek bělohlavý se v České republice začal poprvé objevovat v polovině devadesátých let, v dnešní době je pravidelným hostem. Ptáci se vyskytují v kterékoliv roční době, především však v zimě. Velká část ptáků přiletuje v polovině listopadu a na vhodných místech (nezamrzlé vodní plochy) přezimuje. V ostatních částech území protahuje hned po rozmrznutí vodních ploch jako první z racků, často již v první polovině února. Tah dospělých ptáků doznívá v březnu, mladí ptáci se zdržují do května. Největší počty bývají zaznamenány na Ostravsku (až tisíce jedinců).

Početnost
V hlavní oblasti hnízdění na ukrajinském pobřeží Černého a Azovského moře a přilehlých ostrovech bylo během sčítání v roce 1998 zaznamenáno 28 226 párů racků bělohlavých.

Tah
Podle kroužkovacích výsledků jsou racci bělohlaví z kolonií na ukrajinském pobřeží Černého moře víceméně stálí, také většina mladých ptáků zůstává na hnízdišti i v zimě. Přesto malá část ptáků v prvním roce života zaletuje dosti daleko jihozápadním směrem (Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Kypr, Řecko a Egypt) a severozápadním směrem (Polsko, Německo, Dánsko a Nizozemsko). Někteří z těchto ptáků pokračují ve svém putování Evropou i v druhém roce.

Hnízdění
Hnízdo umísťuje obvykle na zemi blízko vody, čímž se liší od racka středomořského, hnízdícího na útesech, v oblasti společného výskytu obou druhů. Hnízdění začíná v dubnu. Klade 2–3 vejce, na kterých sedí 27–31 dní.

Potrava
Racek bělohlavý se živí přednostně rybami, zaletuje také na skládky odpadků.
Zdroj: Wikipedia foto moje

On the Vltava River near the Prague Zoo they are in greater numbers especially during the winter.
When they spread their wings like this, they are easier to identify.

Na Vltavě u pražské ZOO jsou ve větším množství hlavně přes zimu.
Když takhle roztáhnou křídla, lépe se určují.

https://www.inaturalist.org/observations/36942347

They are on Berounka too and no wonder. Just flap your wings a few times and you're far, far away.

Na Berounce jsou taky a není divu. Stačí párkrát zamávat křídly a je daleko, daleko.

https://www.inaturalist.org/observations/96382925

They are also firmly established in the Třeboň region in South Bohemia.

Na Třeboňsku v Jižních Čechách jsou taky pevně usídlení.

https://www.inaturalist.org/observations/127958911

This is how they fly over the Věstonice reservoir on the Dyje. These South Moravian valley reservoirs attract many water birds.

Takhle létají nad Věstonickou nádrží na Dyji. Tyto Jihomoravské údolní nádrže přitahují spousty vodních ptáků.

https://www.inaturalist.org/observations/106678057

Winter Elbe near Litomerice. The long neck, which is an important feature, is visible.

Zimní Labe u Litoměřic. Je zda krásně vidět dlouhý krk, což je důležitý znak.

https://www.inaturalist.org/observations/70003941

On the winter Danube below Bratislava, Gabčíkovo.
The juveniles are supposedly better at identifying themselves than the old, but I often don't know how to identify these big gulls. There are 3 almost identical species.

Na zimním Dunaji pod Bratislavou, zdrž Gabčíkovo.
Nedospělí se prý určují lépe než staří, ale já si s určováním těchto velkých racků často nevím rady. Existují 3 skoro stejné druhy.


https://www.inaturalist.org/observations/37532639

Neusiedl Lakes, Austria.

Neziderská jezera, Rakousko.

https://www.inaturalist.org/observations/118417609

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center