Európa tartja a megújuló energia rekordokat

Cimlap

Európa tartja a megújuló energia rekordokat

Ezen a héten Európa két legnagyobb gazdasága új rekordokat állított fel a tiszta energia számára.
Az Egyesült Királyság elektromos hálózata szénenergiából származó áram nélkül már 1000 órát üzemelt ebben az évben.
Bár ez csak egy szimbolikus eredmény, az a fejlődési sebesség, amelyen az Egyesült Királyság elért ilyen számokat, mutatja az energiaátmenet ütemét. 2016-ban és 2017-ben a teljes évre vonatkozó összehasonlítható adatok 210 óra és 624 óra.

Szénenergia nélküli órák száma az Egyesült Királyság elektromos hálózatában
Szénenergia nélküli órák száma az Egyesült Királyság elektromos hálózatában

A váltásnak két oka van: a szén szénadója vonzóbbá tette a tisztább földgázt, a nap- és szélenergia támogatása pedig az új tiszta energia-technológiák szélesebb körű bevezetését biztosította.

A fontosabb energiaforrások az Egyesült Királyságban
A fontosabb energiaforrások az Egyesült Királyságban

Németország esete kicsit más volt. Bár sokkal gyorsabban kezdte megújítani a megújuló energiát, mint az Egyesült Királyságban, nyeresége lassabb volt. A szénlobby Németországban sokkal erősebb, mint az Egyesült Királyságban.
De ahogy a megújuló energiák költségei csökkentek, a változás végül megmutatkozik . 2018-ban eddig a szén az ország villamos energia 35,1% -át termelte. Összehasonlításképpen, a megújuló energiaforrások, mint például a nap, a szél és a biomassza, mintegy 36,5% -ot termeltek. A féléves időszakban Németország történetében először fordult elő, hogy a megújuló források több villamos energiát termeltek, mint a szén.
A változás üteme várhatóan felgyorsul. Az Európai Unió szigorítja széndioxid qvóta rendszerét (paywall), amely növeli a szén árait. A nagy szén-dioxid-termelőket ösztönzik arra, hogy elmozduljanak a fosszilis tüzelőanyagoktól. Ráadásul az energiatárolás költsége is lecsökken, és így több időszakban teszi lehetővé a nap- és szélenergia hálózati betáplálását.

A villamos energia szintizált költsége - LCOE
A villamos energia szintizált költsége ( LCOE )

Az LCOE (villamos energia szintizált költsége) olyan mértékegység, amely a villamosenergia-termelés különböző módszereinek összehasonlítására törekszik. Az LCOE-t úgy is lehet tekinteni, mint az átlagos minimális árat, amellyen a villamos energiát értékesíteni kell annak érdekében, hogy a projekt élettartama alatt megtérüljön.
A felgyűlt tapasztalatok és csökkenő megújuló költségek megkönnyítették az EU számára, hogy ambiciózusabb tisztaenergia-célkitűzéseket határozzon meg. A múlt hónapban az EU tagországai egyetértettek abban, hogy minden országnak 2030-ig el kell érnie az energiamixében a 32% -ot a megújuló energiaforrásokból származó energiának.

Adalék a Paksi beruházáshoz:

Egyetlen, ám beszédes kis ábra Paks 2 várható megtérüléséről
röviden: "az atomerőmű bővítése soha nem hozza be az árát"
hosszabban: "Paks 2 a jelenlegi piaci ár kétszereséért tudna termelni."
hosszabban, tudományosan: Current and Future Cost of Photovoltaics.pdf

Hasznos linkek:

HUDEX - Magyar Derivatív Energiatőzsde
electricityMap - Globális villamosenergia-fogyasztás CO2 egyenértékben
Az áram ára forrásonként, 2009-2017 USD/MWh az USA-ban

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now