Trocha nostalgie

images?q=tbn:ANd9GcT1LKNDv_VJkcRvlGGnSnXY_dF72MISeMyR7w&usqp=CAU
Zdroj obrázku:https://en.wikipedia.org/wiki/Pharaoh_(video_game)

Zdravím kolemjdoucí

Rozmohl se nám tu nový trend, zdá se. Vzpomínat na dávné hry. Některé hry byly na svou dobu opravdu výjimečné. Některé zpracováním, jiné motivem.

Tak jsem se tedy taky rozhodl trochu zavzpomínat.
Jedna z her, která mi utkvěla v paměti je budovatelská strategie Pharaoh.

Tato hra byla vydána v roce 1999. Hráč zde dohlíží na výstavbu a správu měst a osad ve starověkém Egyptě a spravuje zde každý aspekt města tak, aby zajistil, že občané budou nakrmeni, zaměstnáni, budou zdraví a budou chráněni před nemocemi, katastrofami a válkami, zajistí přízeň bohů.
Zdroj:https://en.wikipedia.org/wiki/Pharaoh_(video_game)

https://www.wsgf.org/
Zdroj obrázku:https://www.wsgf.org/dr/pharaoh/en

Ze začátku nemají ve hře obyvatelé příliš velké potřeby a taktéž správa města nevyžaduje větší nároky. Postupně však bude muset odstarávat stále víc plodin a produktových surovin. Taktéž budete muset obstarávat a chránit obchodní trasy. A nesmíme zapomínat na náklonnost bohů.
Řídíme město po ekonomické stránce. Na každý úkol máme omezený rozpočet a mám taky dojem i čas. Musíme taky hospodařit správně s obyvatelstvem. Nesmí být ani hodně nezaměstnaných, ani hodně bezdomovců. Hlídá se kriminalita i možnost požáru.


Zdroj obrázku: https://games.tiscali.cz/pharaoh-4533

Nechybí ani stavba monumentů. Nejdříve jsou to mastaby, až poté pyramidy. Aby jsme tyhle díla mohly stavět musíme těžit nebo dovážet suroviny. Tyto pak třeba opracovat. Potřebujeme lom na vápenec, architekta, kameníka a mnoho dalších profesí.


Zdroj obrázku:https://www.igdb.com/games/pharaoh

I v této hře se dočkáme trocha toho válčení. S postupem času nám hra poskytne pěchotu, lučištníky a jezdce na vozech. Hráčovo město může být napadeno nepřátelskými silami, obvykle několikrát v průběhu mise. Vojska mohou být také vyslána na pomoc egyptským armádám v bitvách mimo město.

Prostě jde o velice zdařilou strategii. Hra se setkala s velice pozitivním ohlasem. Ne nadarmo se tedy uvažuje nad oživením této hry - tzv. Remake. A tento Remake byl ohlášen právě na rok 2022.
Zdá se toho letos dočkáme, je ve hvězdách. Ale bylo by zajímavé si tuto hru po letech opět zkusit.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
5 Comments