Meditace Vipassana podle S.N. Goenky

Univerzální zákon přírody, to je Dharma (v jazyce Pálí Dhamma).


Zdroj: Pixabay - CC0 licence

S.N. Goenka byl mladík z bohaté indické rodiny, který trpěl už od svých dvaceti let chronickými bolestmi hlavy. Díky své sociální situaci si mohl dovolit vyzkoušet všechny možné světové lékaře, kteří mu postupně podávali všechny možné léky na léčbu jeho migrén. Dokonce se díky tomu stal závislý na morfiu. Z dlouhodobého hlediska se však nic nezměnilo, migrény neustupovaly a léky pomohly vždy jen na chvíli. Až se Goenka dostal přes přítele ke kurzu Vipassany, který vyučoval Sayagyi U Ba Khin. Ten Goenkovi sdělil, že jeho nemoc je pouze psychosomatická. Že je pouze v jeho hlavě.

Goenkovi se to zprvu zdálo divné, bolest byla přeci fyzického rázu. Jak ale takovouto psychosomatickou potíž léčit? Prý jde jenom o jeho vlastní psychiku, která mu bolest způsobuje. A vyléčit psychiku lze meditací. Konkrétně Buddhovou univerzální metodou zvanou Vipassana, kterou právě zmíněný U Ba Khin vyučoval.

Goenka se tedy chystal naučit Vipassanu, abych se zbavil bolesti hlavy. Barmský mistr však nesouhlasil, Vipassana není určena pro to, aby léčila někomu migrény. Goenka tedy musel změnit svou motivaci ke kurzu a rozhodl se podstoupit kurz i s vědomím, že primárním cílem není léčba migrény, ale léčba vlastní mysli. Pokud migréna v budoucnu ustoupí, tak jenom jako vedlejší efekt vyléčené duše.

A jakmile se Vipassanu od U Ba Khina naučil a prohloubil v ní svůj vhled, psychosomatická bolest hlavy ustoupila! Goenka si uvědomil, že v jeho okolí je spousta lidí, kteří mají stejné nebo podobné problémy a existuje tak jednoduché řešení, jak zmírnit jejich utrpení. Stačí k tomu jedna obyčejná meditační technika. Navíc univerzální, nesektářská. Není nutné být budhista. Univerzální je v tom, že si ji může osvojit křesťan, hinduista nebo klidně i ateista. Ve Vipassaně není žádné božstvo, které by se uctívalo. Pouze vlastní já.


S.N. Goenka, zdroj: Wikipedia

Tělo a mysl, to všechno jsou vibrace. Vše ve vesmíru je složeno pouze z vibrací, nic není hmotné a stálé. Vše ve vesmíru podléhá neustálé změně. Právě na to přišel Buddha, když tuto techniku praktikoval a díky které dosáhl osvícení.

Goenka po mnoho dalších let praktikoval meditaci Vipassana pod vedením U Ba Khina. Po návratu do Indie uspořádal kurz pro své rodiče a následovaly další a další kurzy pro příbuzné a známé. Vipassana se poté začala čím dál více šířit a Goenka se rozhodl Vipassanu rozšířit do celého světa. 2500 let poté, co ji Siddhártha Gautama zvaný Buddha objevil.

Goenkovo přesvědčení, že Dharmma je univerzální zákon přírody a musí tedy být dostupná pro všechny, se kurzy Vipassany pořádají dodnes po celém světě, a to zcela zdarma, pouze na základě darů starých studentů. Vipassanu podle Goenky se naučilo již desetitisíce lidí.

Vipassana, to je očista mysli. Očista na té nejhlubší úrovni. Osvojení si moudrosti vhledu do svého nitra (v jazyce Pálí to je Paňňá). Umění života vidět věci takové, jaké opravdu jsou. Proměnlivé!



Pagoda v Ingatpuri, zdroj: Pixabay – CC0 licence

S.N. Goenka založil po celém světě desítky meditačních center pro výuku Vipassany. Na většině z nich probíhají pravidelné 10-ti a více denní kurzy, nejvíce jich je samozřejmě v Indii, ale pořádány jsou také kurzy v ČR. Vipassana je univerzální poznání zákona přírody a očista mysli od všech negativit, tenzí a zažitých nesprávných vzorců myšlení. Těch, které nás dělají v životě nešťastnými.

Bhavatu Sabba Mangalam

O kurzech Vipassany pořádaných v ČR se dozvíte na těchto webových stránkách
https://www.cz.dhamma.org/cs/

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now