Zpátky v Česku

Po víkendu se rozepíšu o tom, jak funguje Španělsko v době koronaviru - neuvěřitelně. Nechápu, že mají vůbec nějaké nemocné. Tady v Česku se můžete chovat skoro normálně, ale po příjezdu musíte absolvovat test. Což je děsná zkušenost. Ještě že je hned pod Bulovkou pivovar, který hlídá opilý pes.

img_0.3368926157062597.jpg

Testy jsme si chtěli udělat na letišti. Ale ouha, odběrová místa nestíhají, a tak na letiště chodí i necestující. V důsledku toho nestíhá ani laboratoř na letišti, což generuje zmatené cizince a naštvané vracející se Čechy. Odběr na letišti je třeba si v předstihu rezervovat, což jsme neudělali.

Na dnešek šlo rezervovat jen Bulovku v jednom slotu - 15:30-16:00. To jsme udělali, na místo dorazili deset minut předem a strávili tam vic než hodinu čekáním na úkon, který trvá doslova a do písmene vteřinu. Možná vteřinu a půl, ať nežeru.

Krom lidi, které na test poslala hygiena, sem chodí hlavně cizinci - Asiati, Rusové, Ukrajinci, ale kvůli tomu, že letištní laboratoř nestíhá i lidé, kteří se vrací z dovolené do západní Evropy a musí mít čerstvý negativní test. Personál ovšem, na rozdíl od laboratoře na letišti, cizí jazyky neovládá.

Češi samoplátci chodí s tím, že chtějí vycestovat, ale narazíte i na absurdity typu "dcera kašle a smrká, a tak se jí učitelé a spolužáci bojí". A stejně jako lidé vyslání hygienou chodí ve dvojicích či skupinkách, přičemž nejméně polovina z nich jde jen jako doprovod.

Na roušky se tu moc nehraje a na rozestupy taky ne, což je vzhledem k tomu, že u některých čekajících bude test pozitivní, zarážející. Celkově mi přišlo, že hodina v testovacím centru byla mnohem rizikovější než všechno, co jsem od března dělal, dohromady. A hnát lidi bez příznaků na test jen proto, že se vracejí z vybraných států, je nesmysl. Pokud tedy nebude fungovat separované odběrové místo na letišti a dalších podobných místech vyloženě pro cestovatele...

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
16 Comments