Had jako mazlíček část 1

Když se řekne had, někdo si vybaví obrovské, slizké zvíře které vás zabije a sežere. No to je pěkná blbost ale postupně. Hadi dorůstají různých velikostí od několika centimetrů až po několik metrů. Jejich základní dělení je prosté, jedovatí a škrtiči. U jedovatých je spousta dalších podkategorií ale o tom až jindy. Další věc, hadí kůže není slizká, nemají žádné slizové žlázy. Naopak je velice suchá, pocit slizu je pouze vyvolán jejím leskem.

Moje láska k těmto "potvorám" vznikla už v raném věku, a bylo jen otázkou času kdy tyto mazlíčky začnu chovat doma. Dnes vám poreferuji něco o Boa constrictor, česky Hroznýš Královský. Tento majestátní had je velice často chován v teráriích díky své klidné povaze. Je to prostě takový flegmatický povaleč. Málo kdy dojde ke kousnutí ( Pozor - o uštknutí mluvíme pouze u jedovatých hadů)

Hroznýš královský pochází z Jižní a Střední Ameriky. Nejčastěji na něj narazíte v hustých pralesních porostech. Ale spíše než na zemi ho hledejte v korunách stromů. Na těch se sluní, ale i loví. Hroznýš je známý svojí pažravostí, sežere všechno co dokáže zabít a sežrat. Od malých myší, přes ptáky až po velká sousta jako třeba Kapybaru, nebo Nosála. Nejsou příliš aktivní lovci, spíše čekají až jim kořist přijde před tlamu, pak se bleskově vymrští. Kořist se snaží většinou uchopit v oblasti krku, následně omotají kořist svými smyčkami. Pokaždé když kořist vydechne, had sevře o něco pevněji, tento proces trvá něco od jedné minuty až zhruba do třiceti minut. Podle velikosti potravy. Had následně začne požírat kořist od hlavy k ocasu, v celku. Když svoji večeři pozře, vyhledá klidné místo kde může trávit.

Páření
Hroznýš spadá do čeledi živorodých, těchto zástupců u hadů moc nenajdete, a jedná se většinou o velké škrtiče. K páření dochází na začátku jara. Samice je březí mezi 3 až 7 měsíci podle okolní teploty, a počtu dětiček které čeká. Těch může být mezi deseti až padesáti. Hned po narození jsou aktivní a sami začínají lovit.

Chov
Chov Hroznýše je ve své podstatě poměrně nenáročný, pořizovací cena je mezi 400 - 3000 kč. Záleží na velikosti a zbarvení. Funguje to tu prostě, menší hadi jsou levnější protože chovatel nemusel do nich tolik investovat. Rozhodně ale nedoporučuji pořizovat si hada ve zverimexech, lepší je najít si ověřeného chovatele. Další, a mnohem větší investice bude do terária. Minimální velikost by měla být okolo 200 x 90 x 90cm. Dále je potřeba hadovy zařídit dvě misky s vodou, jednu na pití, druhou větší na koupaní. To je velice důležitý faktor, had potřebuje vysokou vlhkost, kvůli svlékaní kůže. První ukazatel toho že vlhkost je malá je špatně svlečená kůže. To jest že není v celku ale potrhaná. Dále je nutné zařídit správnou teplotu. Navíc by se měla v určitých částech terária lišit, aby si plaz sám mohl určit kde je mu zrovna lépe. Rozdíly teplot jsou od 20 do 35 stupnů celsia. O tom jak toho docílit ze rozepíšu v dalším článku o stavbě terária. Musíme si uvědomit že i když had není extra náročný na čas, je náročný na energie. Udržet vlhost znamená několikrát týdně terárium kropit vodou, a vytopit ho taky není zrovna snadné. Je zapotřebí několika žárovek, topných kamenů atd které běží skoro celý den v kuse. Velikost samotného terária je taky velice důležitá. Ve volné přírodě dorůstá Hroznýš okolo 4 metrů, větší jedince je těžké potkat protože jsou zabíjeni kvůli kůži. V zajetí je velikost o něco menší, ale pokud hadovy zařídíte velký prostor. A dostatek potravy můžete takových kousků dosáhnout.

Kousne mě?
No, já toho svého mám již několik let. Momentálně měří něco okolo tří metrů. Ale nikdy mě nepokousal. Faktorů je několik, dávám mu vše co potřebuje. A naučil jsem se vnímat jeho signály. Pokud je podrážděný, nebo prostě nemá náladu poznáte to snadno. Bude otevírat tlamu, funět a stáčet se do útočné pozice. A vy si rychle uvědomíte že je lepší ho nechat v klidu a vyhnout se bolestivému kousnutí ( Prý se dá přirovnat k pokousání od psa). Zároven je to pro vás důležitý faktor k tomu zjistit zda něco není špatně. Had může být agresivní z několika důvodů - Je mu zima/vedro a nebo má hlad, či naopak tráví. Nebo prostě jen nemá náladu.

Je dobré vědět že hadi neslyší, tedy aspon né tak jako mi lidé. Vnímají vibrace půdy pomocí dolní čelisti která funguje jako ladička, rozvibrují ji i nepatrné vybrace jako třeba myš co běží okolo. Dále hadi mají tkz. Jacobsonův orgán, díky kterému ochutnávají vzduch, jejich čich je stručně řečeno založen na ochutnávání molekul vzduchu, jazykem naberou mikročástice které následně tento orgán analyzuje. A jejich další smysl je trochu jako z filmu předátor. Mají termovizi, né všechny druhy ale třeba Hroznýš ano, pomocí několika sotva nápadných děr u tlamy, dokáže rozeznat změnu teploty o 0,03 stupně celsia. Díky tomu přesně ví kde je jeho kořist.

Závěr
Chov Hroznýše je rozhodně zajímavý, a často zábavný. Ovšem musíte si uvědomit zda ho opravdu chcete nebo jen chcete něco čím se chvástat v hospodě. Dožívá se až 40 let, a potřebuje vaši péči. Jinak doufám že se článek alespon trochu líbil. A rádi uvítáte pokračování z hadí říše a jejich chovu

32503687_2025208960840714_4178713105506762752_o.jpg

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now