20 месеца по-късно

Здравейте приятели,

bonp.jpg

Преамбюл
Озаглавих настоящата статия „20 месеца по-късно“ защото изминаха 20 месеца от регистрацията ми в стиимит.
Всъщност времето лети и вече са почти 23 месеца, но подготовката на подобна статия е бавен и мъчителен процес – започнах я преди три месеца и вече реших да я публикувам.

1. Увод
Тук ще изложа свое лично мнение по някои основни въпроси, базирано на наблюдението ми за периода след регистрирането ми.

2. За форковете (HF)
За периода в който разглеждам бяха реализирани три HF : HF20, HF21 и HF22. За предишните 19 нямам мнение, но за последните три ще споделя. Сравнявам форковете като антибиотиците в медицината – предназначени да коригират нежелани състояния и тенденции. Не се съмнявам в добрите намерения на екипа който ги въвежда, но дали въвеждането им не е съпроводено с нежелани странични ефекти и резултати с отрицателно влияние. Анализа на глобалните статистики показва, че при всяко въвеждане на форк е съпроводено със сериозно сътресение и влошаване на почти всички показатели за платформата като цяло.

HF20 - Главното нововъведение е свързано с т.нар кредитен ресурс. Мотива за въвеждането му е да се овладее спама с коментари. Дали изпълни предназначението си, ми е трудно да преценя, но е силно демотивиращ фактор при новорегистрираните и тези с малка мощност (SP). От друга страна това би трябвало да ги подтикне да инвестират за да са по-ефективни. От статистиките не съм видял да има напредък в това направление.

HF21- Основната новост е т.нар 50/50 стана 75/25. Преди тази промяна се получаваше по равно за гласуващия и гласувания. Така гласуващия вече получава 75% от стойността на гласа си. Официалното обяснение е, че това е мярка за овладяване на инфлацията. Според някои автори средногодишната инфлация на стиим и около и малко над 8%. Как я изчисляват не ми е ясно, но в един коментар видях изчисления, че при новите проценти, ако преди е била 1 сега става 1.7. Дали е прав не знам, но ако изчисленията му са верни, не отиваме на добре. Това което е сигурно е, че богатите ще стават все по-богати, а бедните се обезверяват и спират активността си. При над милион и триста хиляди регистрирани, среднодневно се появяват около и под тридесет хиляди публикации включая коментарите! Забелязвам, че все повече има гласуващи без да публикуват и то основната част идва от ботове на случаен принцип. И така, защо да публикувам, след като ме грози отрицателен вот, но за отрицателните вотове ще се спра отделно. От този форк също се очакваше да повиши инвестирането, но и той не даде значими резултати.
Не мога да преценя как може да се овладее инфлацията, но за мен е по- смутителна девалвацията. Преди 23 месеца цената за един стиим беше 3 долара, а в момента е 0.14 – четиринадесет цента! Над 20 пъти, което е над 2000%, т.е. средномесечно 100%, което ще рече, че осреднено за всеки месец цената е наполовина на тази от предишния месец.

HF22- Всъщност беше пуснат почти заедно с HF21 и доколкото разбрах е бил необходим за коригиране на бъгове свързани с делегирането. Според мен делегирането е истинска язва и е главна причина и за инфлацията и за девалвацията.

3. За отрицателното гласуване
За мен въвеждането на отрицателните вотове е истинско бедствие. Ако не бъдат въведени промени за ограничаването му – това е пътя към гибелта на стиим.
Вече е поведена истинска война и ако някой си мисли, че него не го засяга жестоко се лъже. Пуснати са няколкостотин ботове (а може вече и да са няколко хиляди! – предполагам, но за над 250 бота контролирани от един човек имам наблюдения и доказателство), които дават отрицателни флагове на случаен принцип. Но не са само ботовете, има и доброжелатели които раздават отрицателни флагове с голяма стойност. Мога само да гадая за мотивите им, но са жестоки.
Подозирам, че конкуренцията се възползва от флаговете, вкарвайки големи мощности и създава истински хаос. За мен не е нормално от топ 30 в класацията на ttps://coinmarketcap.com/, само за 20 месеца да изпаднем до осемдесет и шеста позиция в момента. Ако не стане някакво положително чудо и отрицателните тенденции се запазят, има опасност скоро да изпаднем от топ 100 на тази престижна класация.
Съчетанието на черни списъци и отрицателни вотове е повече от жестоко – жертвите нямат друг избор, освен да спрат активността си, дори да са инвестирали – губят и директно и индиректно.

4. Генерален извод
Всички тези форкове и новости дискредитират принципа за децентрализация.

Заключение

С тази статия рискувам да вляза в някои черни списъци, ако бъде изтълкувана като критика. Всъщност не критикувам, а само споделям опасенията си, че се въвеждат нововъведения които уж са за подобрения, но нанасят сериозни вреди на платформата като цяло.
Преди време почти се бях отказал да публикувам тук, но съм непоправим оптимист и вярвам, че има бъдеще в дългосрочен план.

Очаквам вашите коментари.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now