Jako ekoaktivista musím souhlasit. Bohužel je to zase doklad toho, že pokud se spojí politika, peníze a byrokracie, vede i dobrý úmysl do pekla. Zrovna čtu kapitoly z knihy Třetí šimpanz, kde se hovoří o tom, jak si už v předprůmyslových dobách lidi byli schopní zničit své životní prostředí, protože si nebyli schopni spočítat jeho úživnost a schopnost obnovy. My už to dnes celkem umíme a přesto se chováme, jako obyvatelé Velikonočních ostrovů např. Taky vnímám rozpor tlaku trhu na neustálou zvyšující se spotřebu a snahu o ekologický přístup. Musíme si zkrátka přiznat, že když nás bude 11 miliard, nebudeme moci všichni spotřebovávat donekonečna něco, co prostě konec má. No je to na delší debatu. Když pak vidim zhůvěřilosti, jako pálení štěpky a jiné biomasy, pěstování rostlin do bioplynek apod, je mi k uzoufání. Zřejmě se v šetrnějším zemědělství, zalesňování, recyklaci, uváženém používání obalů, uváženém používání zdrojů a koneckonců i úspornější přístup k využívání el. energie (např. přesvětlená města, velký úbytek hmyzu v potravním řetězci) netočí takový prachy. Myslím, že by se mělo dělat hodně dílčích a dostupných opatření, u kterých vesměs známe dopad a pokud se nepovede, není to taková trága, jako přídavky do biopaliv apod. A s tím si určitě dokáže soukromý sektor lépe poradit.
RE: Byrokratický proces okolo ropy a proč jsem změnil názor na roli státu v boji proti g. oteplování