This post is from a low-reputation account and contains an unverified outbound link. Be cautious before clicking external links.

Skal man altid spare op for at få flere penge? Nej.

Words
327
Reading
2 min
Listen
Play
6y

img_0.6034641813617012.jpg

Der er mange muligheder for at få et større økonomisk råderum som ikke indeholde at du skal spare op.
Alle mulighederne kommer an på om du tænker long term eller short term, disse muligheder er long term muligheder for at få mere økonomisk råderum i fremtiden!

  • Invester i dig selv. Du har sikkert hørt det før, men det med at invester i sig selv gør dig mere attrativ på arbejdsmarket, om det er alm. job eller som freelance, så er det en god ide at udvikle dig selv. (Det kan endda være gratis)

  • Få en ekstra indkomst. Der er pt super mange muligheder for at få en ekstra indkomst! Bliv influencer, som det er interessant eller ej, så er der penge i det. Lav en (crypto)blog (lidt mere old school). Ta' et ekstra job/freelance.

  • Hvis du er interesseret i flere muligheder, så spørg i kommentarfeltet.
  • Invester i aktiver som Aktier, Boliger, Crypto eller Lån penge til Private virksomheder. Jeg ser disse muligheder som long term mål, selv de sagtens kan være short term. Disse muligheder indeholde tilgengæld også mere risiko, så det er vigtigt du researcher tingene selv.

  • Saml pant. Det er ikke det mest glamourøse, men det er dog stadig en mulighed. Det var sådan noget jeg kunne finde på at gøre da jeg lige var flyttet hjemmefra og prøvede at overleve på SU :D

  • Sælg ud af gamle ting / Flip ting. Hvis der er ophobet sig en mængde ting som du ikke bruger, så kunne det være en mulighed at sælge ud af noget af det. Du kan også flippe ting, det vil sige at finde ting billigt eller gratis på loppemarkedet eller facebook marked og videre sælge det privat. Der er dog kommet nogle regler med henblik på dette, som jeg ikke kender.


Hvis vi skal starte en rejse sammen, så kan du kontakte mig via min hjemmeside - http://hesselmarkcoaching.dk/#Kontakt

#coaching #coach #økonomi
#økonomiskcoaching #coachinglife #penge #privatøkonomi #selvudvikling #selfhelp #growth #budget #sparetips #opsparing

Skal man altid spare op for at få flere penge? Nej. | Ecency