Blog Yazarak Para Kazanmak

Merhaba, siz değerli okuyucularıma konunun en başından başlayarak hiçbir şekilde para ödemeden nasıl blog yazarak para kazanacağınızı basit bir şekilde madde madde anlatacağım.

UYARI: Adsense, reklam servisleri veya iş ortaklığı değildir.

source
Kripto Para: Uzun bir süredir gündemde olan fakat şu aralar biraz durulan kripto paraları duymuşsundur. Hani arkadaşlarınızın "bitcoin al kanka çok değerlenecek" dediği şeyleri diyorum. Bir kripto paraya şüphesiz en büyük örnek gerek değeri gerekse ünü sebebiyle bitcoindir. Başka bir örnek ise ethereum. Bunlar kripto para dediğimiz, bir blockchain altyapısı olan, takip edilemez, izi sürülemez, bir borsası olan, genellikle yatırım aracı olarak kullanılan sanal para birimleridir. İnternet üzerinde genellikle "coin" olarak rastlamışsınızdır. Bir de bunların altcoinleri var, bitcoin, ethereum gibi coinlerin blockchainini kullanıp üretilen sanal para birimleri. Örnek olarak en popüler altcoinler; stellar, iota, tron, neo, monero. Bunlar gibi on binlerce kripto para mevcuttur, bunlara https://coinmarketcap.com adresi üzerinden ulaşabilir, maddi değerini ve popülaritesini inceleyebilirsiniz. Bu kripto paraları elde etmek için ise üretmeniz yani mining yapmanız gerekiyor. Üretebilmek için genelikle çoğu coin'in bir blockchain şifresi vardır ve kurulan bir program sonrası bilgisayarınız ekran kartını kullanarak bu şifreleri çözer bunun için de bir miktar coin kazanırsın. Tabi bu miktar genellikle çok ufak olur, bu yüzden asic gibi mining yapmak için özel cihazlar bulunuyor. Bunların çalışma sistemini, nedir ne değildir gibi teknik durumlarını internetten araştırabilirsiniz. Konumuz blog olduğu için fazla detaya girmeyeceğim.

source
Steem: Yukarıda yazıda bahsettiğim gibi Steem de bir coin yani kripto paradır. Bugün itibariyle 1 Steem = 1.30 USD yani 6TL'dir. Bu coinler bir borsaya bağlı olduğu için fiyatları anlık olarak düşüp, yükselebiliyor. Örneğin geçen hafta 7.5TL'imiş. Geçen ay ise 13TL. Steem'in bir de Steem-Dollars adında bir altcoini mevcut. Bunun da an itibariyle fiyatı 1.05 USD yani 4.93TL. Aşağıdaki adreslerden detaylı bir şekilde fiyat grafiğini inceleyebilirsiniz.

https://coinmarketcap.com/currencies/steem/
https://coinmarketcap.com/currencies/steem-dollars/

Steem'i ve Steem-Dollars'ı nasıl ütebileceğinize gelecek olursam, diğer coinlerden biraz farklı yani herhangi bir ekran kartı, bilgisayar vs. kullanmıyorsunuz. Steem'in bir web sitesi var, www.steemit.com adında. Bu sitede yaptığınız paylaşımlar ile bir nevi mining yapmış oluyorsunuz ve karşığında Steem ve Steem-Dollars kazanıyorsunuz.source

Steemit:
Bu web sitesi aynı facebook, tumblr gibi bir sosyal medya sitesi. Aslında Google Blogspot daha doğru bir örnek olur. Siteye girip üye oluyorsunuz ardından bir onay sürecine giriyorsunuz ve ortalama 3-5 gün içerisinde hesabınız onaylanarak mail adresinize bilgileriniz geliyor. Dolayısıyla bir profiliniz olmuş oluyor ve yazı yazmaya, resim paylaşmaya başlıyorsunuz. Beklemek istemeyenler için ücretli olarak anında hesap satın alabiliyorsunuz onun ücreti de ortalama 5 Steem'e tekabül ediyor.

Steemit de her profilin bir oy gücü var, bu oy gücü steem power olarak adlandırılıyor ve steem power'ın yükseliğin göre verebileceğiniz bir oy miktarı oluyor. Yeni bir hesap açtığınızda ortalam 0.0001 bir oy gücünüz oluyor, yani birilerinin gönderilerine oy vererek ona 0.0001 miktarında oy verebiliyorsunuz, bu oyun bir kısmı sistem tarafından kesiliyor, bir kısmı steem-dollars, bir kısmı steem olarak bir kısmı da steem power olarak hesabınıza düşüyor. Bu steem power cüzdanda biriktikçe oy gücü de ona oranla artıyor yani 0.0001 den, 0.1 lere hata 1.0 lara kadar yükselebiliyor.

Yani özet olarak, siz bir paylaşım yaptığınızda diğer üyeler sizin gönderilerinize oy verdiği için siz hem steem, hem steem-dollars coinlerini hem de oy gücünüzü artıracak steem power kazanmış oluyorsunuz.

"Benim gönderilerimi kim görecek de oy verecek" dediğinizi duyar gibiyim, burada da devreye Steemit Projeleri devreye giriyor.source

Steemit Projeleri:
Steemit üzerinde çok fazla üye bulunduğu için, real hayatta da olduğu gibi biraz tanıdık ile iş yürüyor. Yüksek steem powerı olan hesaplardan oy almanız biraz imkansızlaşıyor. Bu yüzden sürekli yeni projeler ortaya çıkıyor ve bu projeler steemit tarafından bir miktar yatırım alarak kendi üyelerine dağıtıyorlar. Bu sayede hem üye, hem proje hem de steemit kazanmış oluyor. Örnek olarak; resim paylaşabileceğiniz bir proje Dmania, canlı yayın yapabileceğiniz Dlive, müzik paylaşabileceğiniz Dsound, yazılım ve programlama paylaşımları yapabileceğiniz Utopian ve son olarak bizim için en önemli olan blog yazılarınızı payaşabileceğiniz SteemPress. Bu saydığım tüm projelerin kendi kontrol ve oy mekanizması mevcut. Yani siz onlar için içerik ürettikçe onlar da size Steemit üzerinden bir miktar oy sağlıyorlar.


source

SteemPress:
Bahsettiğim bizim için önemli olan ve yazımın da asıl konusu SteemPress projesi.
Steemit platformu dışındaki blog yazarlarını Steemit'e kazandırmayı amaçlıyorlar, sistemi kullanabilmek için bir WordPress siteniz olmalı ve güzel, güncel içerikler üretmeniz gerekiyor. Ardından projenin eklentisini WordPress sitenize yüklüyorsunuz ve WordPress üzerinden yayınladığınız içerikleriniz otomatik olarak Steemit hesabınızda yayınlanıyor. Bu sayede de SteemPress yönetiminden bir miktar oy alıyorsunuz. Oy mekanizmasının üç kademesi bulunuyor. Başlangıç, orta ve ileri şeklinde. Sistemi ilk kullanmaya başladığınızda "başlangıç" seviyesine oranla düşük bir oy alıyorsunuz bu da ortalama 1-2 Steem Dollars, yani 10-12TL ye tekabül ediyor. Siz özveriyle sürekli içerik üretip blog yazdıkça kademeniz yükseliyor ve ona oranla da daha yüksek bir oy alıyorsunuz. Bu arada günde sadece bir defa oy alabiliyorsunuz, yani iyi bir yazı ile minimum günde 10-15TL bir miktar kazanabiliyorsunuz, maksimum ise 200-300TL ye kadar çıkabiliyor.


source

WordPress:
WordPress benim de bu web sitemde kullandığım bir blog yazılımıdır, bu blog yazılımını kullanabilmeniz için bir adet domain ve hostinginizin olması gerekiyor, bunun yanında az da olsa bir yazılım bilginizin bulunması gerekiyor. Kurulumu yapmak, ayarlarını gerçekleştirmek, temayı kurup düzenlemek ve son olarak SteemPress eklentisini kurabilmek için. Hosting ve domain maliyeti ilk etapta fazla geleceği için burada yardımımıza ücretsiz bir servis olan Timeets koşuyor. Başta da dediğim gibi 1 kuruş bile harcamadan blog yazarak kazanabileceksiniz.


source

Timeets:
Timeets, isminden de anlaşılacağı üzere Steemit bağlantılı bir WordPress->SteemPress entegresi ve danışmanlık sağlayan bir kuruluştur. Açıklamak gerekirse, SteemPress kullanarak para kazanmak isteyen blog yazarları veya yazar adaylarına ücretsiz olarak WordPress web sitesi kurup, ayarlarını yapan, sizi güzel içerikler için yönlendiren, steemit için kazanç önerileri sunan, birebir SteemPress ile ilişkisi olan ama herhangi resmi bir anlaşması bulunmayan, hiçbir şekilde kâr amacı gütmeyen bir gruptur. Web sitesine www.timeets.com üzerinden ulaşıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


source

Kazanç:
Peki hesabımızı açtık, web sitemizi oluşturduk, yazılarımızı yazdık paramızı kazandık ya şimdi ne yapacağız? Burada ilk başta anlattığım kripto para olgusu devreye giriyor. Çünkü dediğim gibi gönderilerinize kazançlar Steem ve Steem-Dollars olarak yansıyor. Bu durumda bir borsa kullanarak coinleri nakite çevirmeniz gerekiyor. Bunun için iki aşamadan geçmeniz gerekiyor, birincisi Steem ve Steem-Dollars coinlerini kabul eden Bittrex sitesi, bu siteye üye olup birer cüzdan oluşturuyor ve Steemit coinlerinizi bu hesabınıza aktarıyorsunuz. Daha sonra Bittrex üzerinden bu coinlerinizi bozup, gelen para ile Bitcoin, Litecoin, Ethereum gibi hemen her yerde kabul edilen bir coin alıyorsunuz. Litecoin önerimdir, çünkü işlem ücretleri çok çok düşük, akabinde Litecoin'ininizi hazır ettikten sonra Türkiye coin borasası olan Koineks üzerinden bir hesap açıyor ve Litecoinlerinizi bu hesabınıza aktarıyorsunuz. Ardından Koineks üzerinden Litecoinlerinizi bozdurup, banka hesabınızı tanımlayarak elde ettiğiniz parayı Türk Lirası olarak çekiyorsunuz.

İlk etapta işlem biraz karışık gelebilir fakat google üzerinde arattığınızda bir çok resimli, videolu anlatım mevcuttur. Bunları yapamasanız bile Timeets ile iletişime geçerek yardım isteyebilirsiniz, hiçbir ücret talep etmeden para, banka hesabınıza girene kadar yardımcı olacaklardır.

Özet:
Tüm maddeleri özetleyecek olursam yapmanız gereken işlemler şu şekilde;
1- Steemit.com'a üye olun ve onaylanmasını bekleyin, mail adresinize gelen aktivasyon linki ile birlikte hesabınız hazır olacak.
2- Timeets.com ile iletişime geçip bir adet WordPress web sitesi edinin ve SteemPress ayarlarınızı gerçekleştirmelerini isteyin.
3- Açılan Timeets hesabınız üzerinden her gün düzenli içerikler üretip paylaşın ve diğer Steemit üyeleri ile etkileşimde olun.
4- Gönderileriniz para kazanmaya başladıktan sonra ister borsa ile ister Timeets yardımı ile nakit paraya çevirin ve güle güle harcayın.

  • Okuduğunuz için teşekkürler, takıldığınız her ne olursa bana sedatyildiz@mail.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.


Posted from my blog with SteemPress : https://www.sedatyildiz.xyz/blog-yazarak-para-kazanmak/
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
3 Comments