Bratislava - seat of the President of the Slovak Republic

When I wrote about Bratislava in one of my previous articles, I only mentioned the Grasalkovich Palace in passing.

It is known that the President of the Czech Republic resides in Prague Castle. An analogy is suggested: does the President of the Slovak Republic reside in the Bratislava Castle? No. The seat of the President of the Slovak Republic is the Grasalkovich Palace.

The palace was originally built in 1760 by Hungarian nobleman Anton II Grasalkovich. It was originally a rural manor house. (Yes, what is now almost the center of the city was rural 250 years ago.) But it was a lavish mansion from the beginning, and the Grasalkovich family cultivated a rich cultural life there, including various festivals and balls. The palace was visited by Maria Theresa and the heir to the Austrian throne Franz Ferdinand d'Este met Sophie Chotek there.

After the establishment of Czechoslovakia, the palace became the headquarters of the Czechoslovak army for Slovakia, and after the establishment of the Slovak state, it became the residence of the Slovak president Jozef Tiso.

After the end of World War II, the palace was given to the Children's Association Pionýr.

In 1992, after the dissolution of Czechoslovakia, the Grasalkovich Palace once again became the residence of Slovak presidents.

The front of the palace with the courtyard is open to Hodža Square, and although the palace itself is not very large, it dominates the whole square.

Když jsem v jednom z předchozích článků psal o Bratislavě, tak jsem se jen letmo zmínil o Grasalkovičově paláci.

Prezident České republiky má, jak známo, sídlo na Pražském Hradě. Nabízí se analogie: má prezident Slovenské republiky sídlo na Bratislavském hradě? Nikoliv. Sídlem slovenského prezidenta je právě Grasalkovičův palác.

Palác si původně nechal postavit uherský gróf Anton II. Grasalkovič v roce 1760. Původně to bylo venkovské sídlo. (Ano, to co je dnes téměř v centru města, bylo před 250 roky venkov.) Přesto se od počátku jednalo o honosné sídlo a Grasalkovičové na něm pěstovali bohatý kulturní život včetně různých slavností a plesů. Palác navštívala i Marie Terezie, následník rakouského trůnu Franz Ferdinand d'Este se tam seznámil s Žofií Chotkovou a jedním z pozdějších majitelů byl i Bezručův "markýz Géro" - arcivévode Bedřich Rakousko-Těšínský.

Po vzniku Československa sídlilo v paláci velitelství československé armády pro Slovensko, a po vzniku Slovenského štátu se z něj poprvé stala rezidence slovenského prezidenta, Jozefa Tisu.

Po skončení světové války dostala palác do užívání dětská organizace Pionýr.

A pak v roce 1992 došlo k rozpadu Československa a Grasalkovičův palác se stal opět sídlem slovenských prezidentů.

Průčelí paláce s nádvořím je otevřené do Hodžova náměstí, a i když samotný palác není ve skutečnosti příliš velký, pocitově celému náměstí dominuje.

DSC_4536.jpg

DSC_4523.jpg

DSC_4690.jpg

DSC_4772.jpg

The palace itself is not open to the public, but the garden is. The garden covers an area of about 6 hectares and is designed as a French park with flower beds. In the center of the garden there is the fountain "Joy of Life" from 1979 and an horseriding statue of Maria Theresa.

The second president of the Slovak Republic, Rudolf Schuster, established the "Presidential Alley", a line of trees along the eastern and western walls of the garden, which was successively planted by visiting foreign presidents and monarchs. However, the avenue looks unfinished, as other presidents did not continue the tradition.

The Presidential Garden is a place of tranquility and relaxation, offering pleasant shade on hot summer days.

Samotný palác je pochopitelně veřejnosti nepřístupný, ale přístupná je jeho zahrada. Zahrada má rozlohu cca 6 hektarů a je koncipovaná jako francouzský park s květinovými záhony. Uprostřed zahrady je fontána "Radost ze života" z roku 1979 a jezdecká socha Marie Terezie.

Druhý prezident Slovenské republiky, Rudolf Schuster, založil "prezidentskou alej", řadu stromů u východní a západní zdi zahrady, kterou postupně vysadili zahraniční návštěvy - prezidenti a panovníci. Alej však vypadá nedokončená, protože další prezidenti v tradici už nepokračovali.

Prezidentská zahrada je místem klidu a odpočinku a poskytuje v těchto horkých letních dnech příjemný stín.

DSC_4524.jpg

DSC_4525.jpg

DSC_4526.jpg

DSC_4528.jpg

DSC_4531.jpg

DSC_4770.jpg

DSC_4769.jpg

sepa.png
Thank you for taking the time to read this post, if you have any questions, criticisms or suggestions I would appreciate it if you would throw them in the comments box

vote_follow.png

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
12 Comments
Ecency