Sandland:Again After 2 Years - Kum Şehri: 2 Yıl Aradan Sonra Yeniden - (Turkish - English)

Merhaba arkadaşlar. Gezi yazısı yazmayalı bayağı olmuş. Pandemi döneminde pek böyle şeyler paylaşmak istemedim. Şimdilerde buralarda rahat rahat gezip istediğimiz yere gidebiliyoruz. Gezmeyi seven biri olarak ben de fırsat buldukça yakın çevremdeki gezilecek yerlere gitmeye başladım. Deniz güneş kum üçlüsü genelde bana göre bir tatil değil. Sabah saatlerinde gidip birkaç saat yüzmek yeterli oluyor. Tüm gün plajda geçirmek genellikle sıkıcı geliyor.

English: Hi guys. It's been a while since I wrote a travel post. I didn't want to share travel content during the pandemic period. As for now, we can travel freely within the country. As a person who likes to travel, I started to visit nearby places. The sea, sun and sand trio is generally not for me. For me, swimming early in the morning or later in the evening is enough. Spending all day at the beach is really boring.

sandland_ilkresim.jpg

Kültür ve eğlence turlarını tercih ediyorum genellikle. Tanıyan arkadaşlar biliyorlar, üniversite hayatım boyunca ve sonrasında bir süre turist rehberliği yaptım. İnsanları gezdirip bir şeyler anlatmak çok zevkli. Ülkemizde gezilecek çok sayıda kültürel ve doğal alan bulunuyor. Ben özellikle antik kentleri dolaşmayı çok seviyorum. Oralardaki yaşanmışlıklar çok etkileyici. Eğlence turları da güzel ama meslek olarak yapılınca bazen zevki kaçıyor. Örneğin her çarşamba rafting, her perşembe jeep safari ya da yat turu gibi turlara tekrar tekrar gidince biraz sıkıcı gelebiliyor. Bir de ben eş zamanlı olarak web işleriyle uğraşıyordum. Birbirine iki zıt meslek olduğunu söylersem eminim yanılmış olmam. Bir gün elimde mikrofon 49 kişilik otobüse bir şeyler anlatırken bir başka gün odama kapanıp tam konsantrasyon masa başında çalışmam gerekiyordu. Birinci ne kadar sosyal ve dışa dönük olmayı gerektiriyorsa ikinci bir o kadar asosyal olmayı gerektiriyordu bazen. O yüzden hangisini daha çok sevdiğimi soracak olursanız cevabım ruh halime ve duygu durumuma göre değişecektir 🙂

English: I usually prefer cultural and entertainment tours. Those of you who know me know, I worked as a tourist guide for a while during and after my university years. It's fun to show people around. There are many cultural and natural areas to visit in Turkey. I especially love to visit ancient cities. The experiences there are very impressive. Entertainment tours are also good, but sometimes they lose their pleasure when it's done as a profession. For example, it can be a bit boring when you have to join to tours such as rafting every Wednesday, jeep safari or yacht tour every Thursday. At the same time, I was in the web business. I think I will not be mistaken if I say that they're the two opposite jobs. One day, with a microphone in my hand I was telling something to the tourists, the next day I had to go to my room and work at a desk with full concentration. As the first one required to be social and extroverted, the other one sometimes required to be asocial. So if you ask me which one I like more, my answer will change according to my mood 🙂

sandland_giris1.jpg

Kum şehrini en son 2 sene önce ziyaret etmiştim ve bununla ilgili burada bir post yazmıştım. Bu Antalya'da açık havada yer alan eğlenceli bir heykel müzesi. Buradaki heykeller sadece kum ve sudan yapılırlar. Heykellerin ortalama ömrü 1 yıl olduğundan yıkılan heykellerin yerine başkaları yapılıyor. Bu yüzden yeniden ziyaret ettiğimde acaba hangi yeni heykeller gelmiş diye merak ediyordum. Şahsen mitolojiyi seven biri olarak buradaki heykellerin arasında dolaşmayı zevkli buluyorum. Gitmişken yine fotoğraflarını çektim ve sizlerle de eski yeni heykelleri paylaşmak istedim.

English: The last time I visited Sandland was 2 years ago and I wrote a post about it here. This is a funny sand sculpture museum located in Antalya, Turkey. The sculptures here are made from only sand and water. Since the average life of the sculptures is around a year, these unique works are completely removed after a short exhibition period. So when I visited again after 2 years, I was wondering what new sculptures will have. Luckily, as someone who loves mythology, I find it enjoyable to walk among the sand sculptures here. While I was there, I took a bunch of photos again and wanted to share previous and new sculptures with you.

The Sculptures (Sandland Heykelleri)

New Sculptures First (Önce Yeni Gelen Heykeller)

Öncelikle 2 yıl önceki ziyaretimde yer almayan heykellerin fotoğraflarına yer vermek istiyorum.

English First of all, I would like to share photos of sculptures that were not there during my last visit.

Atlantis

yeni_atlantis1.jpg

yeni_atlantis2.jpg

Taureg

yeni_tuareg1.jpg

yeni_tuareg2.jpg

Kraken

yeni_kraken.jpg

Lamassu

yeni_lamassu.jpg

The Seahorse, Octopus & Humpback (Denizatı, Ahtapot ve Kambur Balina)

yeni_denizati.jpg

Sirens

yeni_sirens.jpg

Petra

yeni_petra.jpg

Hipocampus

yeni_hipocampus.jpg

Cyclops (Tepegöz)

yeni_tepegoz.jpg

The King of Atlantis

yeni_thekingofatlantis.jpg

And The Sculptures That Defy Rain, Wind and Storm (Ve Yağmura Fırtınaya Meydan Okuyan Heykeller)

Şaşırtıcı bir şekilde bazı heykellerin 2 senedir hala yağmura, fırtınaya ve kötü hava koşullarına dayandıklarını gördüm. Bazıları biraz yıpranmışlardı gerçi. Bir dahaki ziyaretimde yerlerinde yenilerini bulacağım muhtemelen.

English: Surprisingly, I saw that some of the sculptures were in good condition for 2 years despite the rain, storm and bad weather conditions. Some were a little worn though. I'll probably find new ones in their place on my next visit.

Europa

eski_europa.jpg

Thor

eski_thor.jpg

Finfolk

eski_finfolk.jpg

Leviathan

eski_leviathan.jpg

Aquaman

eski_aquaman.jpg

Sirens

eski_sirens.jpg

Minotaur

eski_minotaur.jpg

Mausoleum at Halicarnassus

eski_halikarnas.jpg

eski_halikarnas2.jpg

Sphenks

eski_sphenks.jpg

Trojan Horse (Truva atı)

eski_truva.jpg

Taj Mahal

eski_tac_mahal.jpg

Griffon

resim.png

Chichen Itza

eski_chichen_itza.jpg

Some General Information (Biraz da Genel Bilgiler)

Sandland'e Nasıl Gidilir?

Bu müze Antalya'nın Lara plajında yer alıyor. Lara plajına otobüs, taksi veya özel araçlarınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hem havalimanının hem şehir merkezinin çok yakınında bulunuyor. Özellikle havalimanına yakın gidilecek güzel yerler arayanlara buraya uğramalarını tavsiye ederim.

English: How to Get to Sandland?

This museum is located at Lara Beach, Antalya, Turkey. You can easily reach to Lara beach by bus, taxi or private car. The museum is very close to both: the airport and the city center. I would especially recommend those who are looking for the best places to visit near Antalya Airport (AYT) to stop by here.

sandland_giris.jpg

Ne Zaman Gidilir?

Kesinlikle öğle sıcağında değil :) Güneşin yakıcı sıcağı altında burayı dolaşmak hiç kolay olmaz. Hele bir de sıcağa alışık olmayan biriyseniz. Ya sabah erken saatlerde ya da akşam ziyaret etmenizi öneririm. The lighting here at night is beautiful. Akşamları burada yapılan ışıklandırmalar sayesinde çok güzel bir ambiyans oluşuyor.

When to Visit?

Definitely not in the midday sun :) It is not easy to wander in this place under the scorching heat of the sun. Especially if you are someone who is not used to the heat. I recommend visiting either early in the morning or late in the evening. The lighting here at night is beautiful.


Kılık Kıyafet Nasıl Olmalı?

Her taraf kum olduğu için kuma dayanıklı bir ayakkabı seçmenizi öneririm. Yani ya iyi bir outdoor ayakkabı ya da plaj terliği. Biz buradan sonra plaja uğrayacağımız için terliklerimizle gitmiştik.

Bunun dışında tabii ki gözlük ve şapka takmanız tavsiye edilir.

What to wear?

Since there is sand all around, I suggest you choose shoes that are resistant to sand. So either a good outdoor shoe or a beach slipper. We went with our flip-flops as we were going to stop by the beach after Sandland.

Apart from that, of course, it is recommended to wear glasses and a hat.


Yiyecek & İçecek

Bana kalırsa yanınıza su alın. Gerçi müzenin içinde bir kafe var. Burada da sıcak soğuk içecekler satılıyor. Benim gibi kahvekolikler bu güzel heykellerin manzarasında oturup kahve içmek isteyebilirler.

Food & Drink

Take water with you if you can. There is a cafe inside the museum though. Hot and cold drinks are sold here. Coffee addicts like me may want to sit and drink coffee in the view of these beautiful sculptures.


Ücretler

Şu anda ücretler yetişkinler için kişi başı 28 lira. Çocuklar için yarı yarıya indirim var. Gitmeden önce yine de teyit etmenizde yarar var. Kredi kartı geçerlidir. Müze kart maalesef şu anda geçmiyor, Temmuz başında anlaşmaları bitti. Ama gündüz bilet alıp müzeyi gezdiğinizde aynı gün akşam tekrar dönüp ışıklandırmalı hallerini de görebilirsiniz.

The Entrance Fee

Currently, the entrance fee is 28 Turkish lira (approx. 3,26 USD) per person for adults. There is a discount for children. It's still a good idea to confirm before you visit. Credit cards are accepted. When you buy a ticket during the day, you can come back in the evening and see the illuminated versions of the sculptures.


Sandland Sonrası Ne Yapılır?

Kendinizi Akdenizin sularına atmak isteyebilirsiniz. Müzenin hemen arka tarafında Lara plajı bulunuyor. Kumsal sevenlere ziyaret etmelerini öneririm. Ben çakıl sevdiğim için genellikle Konyaaltı tarafında denize giriyorum. Antalya plajlarının yarısı çakıl yarısı kumsal. Herkesin zevkine göre seçenekler var.

What to do after Sandland?

You may want to swim in the Mediterranean sea. Lara beach is located right behind the museum. I recommend to the sand beach lovers to visit Lara Beach. Since I like gravel, I usually prefer Konyaaltı Beach for swimming. There are options for everyone's taste.

lara_beach.jpg

resim.png

Piknik yapmayı sevenler için ayrıca Sandland'in hemen yan tarafında çok güzel piknik alanları yapılmış. Mangal yapmak isteyenler için burada çok uygun bir ortam yer alıyor.

Hatta bana kalırsa şu şekilde bir tur programı yapılabilir:
Sandland ziyareti + Sonrasında kamp ve mangal + 1-2 saat deniz + Sandland'e dönüş (ışıklandırmalı heykelleri izleme)
Ailecek yapılabilecek bir program. Hatta evcil hayvanlar da getirilebilir. Sandland'e evcil hayvan getirme konusunda bir kısıtlama yok.

lara_piknik.jpg

English: For those who love picnic, there are also very cool picnic areas near Sandland. For those who want to barbecue, there is a very suitable environment here.

I think a tour program can be arranged as follows:
Visiting Sandland + Camping and barbecue + Swimming a couple of hours + Watching the illuminated sculptures at Sandland
It's a family program. You can even bring pets. There are no restrictions on bringing pets to the museum.

All right, that's it for today. I hope you are having a good time where you are. Thanks for reading! 🙂

sandland_bilet.jpg

Bugünlük bu kadar. Umarım sizler de bulunduğunuz yerde keyifli zaman geçiriyorsunuzdur. Hoşça kalın. 🙂

[//]:# (!pinmapple 36.848795 lat 30.814285 long Sandland Antalya d3scr)!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
16 Comments
Ecency