Straż miejska i policja - kiedy ze mogą ze sobą współpracować?

Dziś temat który chcę z wami poruszyć wydaje się być dość oczywisty, gdy mówimy o bezpieczeństwie. Bo gdy dotkniemy tematu związanego ze współpracą Straży z Policją wydaje się być to dość jasne. Mówi o tym wyraźnie rozporządzenie z 2009 roku. Wynika z niego, że mówimy nie tyle o chęci, co o obowiązku współpracy Straży z Policją. Ten obowiązek rodzi się z chwilą powstania formacji, a nie w momencie dania jej do tego uprawnień przez fundatorów (samorząd).

86ixId.jpg

ROZPORZĄDZENIE: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20092201732/O/D20091732.pdf

Komendanci straży i komendanci jednostek organizacyjnych Policji realizują współpracę, o której mowa w art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, w szczególności przez:

  1. okresowe spotkania komendantów lub osób przez nich wyznaczonych, w celu dokonywania ocen zagrożenia bezpieczeństwa ludzi oraz porządku i bezpieczeństwa publicznego, a także wytyczania wspólnych zadań
  2. wzajemne, bieżące konsultacje w zakresie wykonywanych zadań;
  3. organizowanie odpraw w przypadku konieczności podjęcia wspólnych zadań straży i Policji;
  4. wyznaczenie strażników gminnych (miejskich), zwanych dalej „strażnikami”, i policjantów do utrzymywania bieżących kontaktów.

Policja może także wesprzeć Straż poprzez:

  1. wsparcia straży w czynnościach, w których siły straży są niewystarczające;
  2. zapewnienia, na wniosek wójta, burmistrza (prezydenta miasta) lub komendanta straży, kadry do przeprowadzenia szkolenia podstawowego lub szkoleń specjalistycznych strażników.

patrol-policja-straż-miejska.jpg

Ważne jest to, że taka współpraca musi być udokumentowana, a następnie wykazana przełożonym i odpowiednio zarchiwizowana. W myśl rozporządzenia Komendanci straży oraz właściwi terytorialnie komendanci Policji przekazują właściwemu terytorialnie komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji do dnia 31 stycznia każdego roku wspólne informacje o współpracy między tymi formacjami. Zbiorcze informacje z obszaru województwa komendant wojewódzki Policji składa do końca lutego każdego roku wojewodzie.

Jak widzicie biurokracja jest tutaj całkiem spora i zdecydowanie wykracza ponad jednostkę samorządu terytorialnego, któremu służy.

Co się stanie, gdy społeczeństwo jest w zagrożeniu? W przypadku powszechnego zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, katastrofy lub klęski żywiołowej wójt, burmistrz (prezydent miasta), na wniosek wojewody, może na czas określony zarządzić użycie straży do wspólnych działań z Policją. To jednak odpowiedni komendant Policji występuje z inicjatywą i to jej dowództwu podlegają Strażacy.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now