[PL] W jaki sposób napisać swój pierwszy post/artykuł (w tym wstawianie zdjęć)

Ten artykuł nie jest o filozofii pisania dobrych, rzetelnych, ciekawych i miłych dla oka artykułów - jest to tutorial stricte techniczny, skupiający się na tym jak opublikować tekst, który przykładowo mamy już skomponowany.

Jeżeli chciałbyś podzielić się z innymi użytkownikami swoimi radami, jak sprawić, by napisany artykuł był lepszy jakościowo, możesz to zrobić w komentarzach pod tym postem. Możesz też załączyć link bezpośrednio do swojego artykułu na ten temat.

Formularz do tworzenia treści

Będąc w dowolnej części serwisu, zawsze w prawym górnym rogu powinniśmy mieć do dyspozycji przycisk "Submit a Story" (Prześlij historię).

To właśnie tym przyciskiem przejdziemy do formularza, który pozwoli Ci napisać Twój pierwszy artykuł:

Niezbędne części składowe

Każdy artykuł/post musi zawierać:

  • Tytuł
    • Maksymalnie 255 znaków
  • Treść
  • Tagi
    • Liczba dozwolonych tagów zależy od ich długości
      • Zbyt duża liczba tagów przez niektórych użytkowników karana jest głosem negatywnym.
      • Najlepiej dodać nie więcej niż 5 tagów
    • Tag powinien składać się z małych liter, nie może zawierać spacji (np. #alamakota)
    • Tag nie powinien zawierać polskich znaków (np. ąłóę)
    • Tag może zawierać jeden myślnik (np. #pl-spacex)
    • Bardzo ważne jest to, by treści pisane w języku polskim były oznaczane tagiem #polish
    • Polscy użytkownicy powinni poprzedzać wszystkie swoje tagi przedrostkiem pl-, by w całym serwisie możliwe było łatwe filtrowanie i odszukiwanie treści (np. #pl-steemit, #pl-wycieczki #pl-fotografia #pl-android)

Dwie ostatnie reguły dotyczące tagów nie są regułami oficjalnymi lecz regułami, które już zostały wypracowane przez międzynarodową społeczność Steemit w celu lepszej kategoryzacji treści.

Warto pamiętać, że to w interesie osoby publikującej treść jest to, by jak najwięcej zainteresowanych osób tę treść odnalazło. Czytelnicy będą szukać przede wszystkim w miejscach, w których już pojawiają się treści przez nie czytane.

Trzy tryby formatowania treści

Istnieją trzy tryby formatowania treści:

Tryb Markdown

Tryb ten jest ustawiony jako domyślny. Tryb ten jest z pozoru trudniejszy od trybu wizualnego, jednak po opanowaniu kilku reguł sprawdza się naprawdę świetnie. Więcej na temat markdown znajdziesz tutaj

Edytor Wizualny

By przełączyć się w tryb wizualny, należy skorzystać z linka "Editor":

Korzystanie z trybu wizualnego powinno być dość intuicyjne, z wyłączeniem dołączania zdjęc co jest opisane w dalszej część artykułu.

Tryb HTML (dla zaawansowanych)

Włączenie trybu HTML możliwe jest tylko po przełączeniu do trybu wizualnego, dopiero po rozpoczęciu edycji w trybie wizualnym

Widok kodu HTML:

Wstawianie zdjęć/obrazków

Serwis Steemit obecnie nie pozwala na hostowanie obrazków na swoich serwerach. Oznacza to, że jeżeli posiadamy na swoim komputerzena swoim komputerze zdjęcie, które chcemy załączyć do artykułu, musimy najpierw wrzucić je do sieci.

Uwaga: Serwisy typu Facebook nie są najlepszym miejscem do hostowania zdjęć w celu ich późniejszego zalinkowania w artykule. Dla nieawansowanego użytkownika problematycznym może być m.in. wygenerowanie/znalezienie takiego linka do zdjęcia, które kieruje do niego bezpośrednio, a nie do strony na której znajduje się zdjęcie.

Istnieją specjalne serwisy zajmujące się hostowaniem plików graficznych. Do tych najczęściej zalecanych można by zaliczyć:

Zasada działania każdego z tych serwisów jest taka sama. Należy wskazać plik do wgrania, a po jego wysłaniu na serwery danego serwisu skopiować bezpośredni link (Direct link) do obrazka:

Obrazki i markdown

Na Steemit wspierane są dwie wersje składnie pozwalającej wstawić obrazek:

![tekst alternatywny](https://media.giphy.com/media/l41Yca5PVbDtgMpTG/giphy.gif)

oraz po prosty wstawiony bezpośrednio link do obrazka:

 https://media.giphy.com/media/l41Yca5PVbDtgMpTG/giphy.gif

Kliknij tutaj, by zobaczyć inne moje wpisy, będąc tam możesz także kliknąć by zacząć mnie śledzić.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now