Książki z bruku. Część 5.

We wtorek 10 listopada uratowałem od wyrzucenia na śmietnik ponad 100 książek. Leżały na bruku przy Łobzowskiej 6. Teraz można je sobie przeczytać w krakowskim Królestwie Bez Kresu (Biskupia 18).

A jakie to książki? Oto piąta część spisu ocalonych egzemplarzy.

IMG_6863.jpg

"Generał Zagórski zaginął" to książka, która przykuwa uwagę swoją dość awangardową jak na lata 60-te oprawą graficzną. Jest to reportaż polityczny Jerzego Rawicza (nie mylić z pseudonimem Rafała Gan-Ganowicza) poświęcony tytułowemu wojskowemu, którego zaginięcie do dziś pozostaje zagadką. Wydanie: "Książka i Wiedza", Warszawa, 1963.

IMG_6816.jpg

Dalej mamy "Kraków od A do Z" Jana Adamczewskiego. Jak sama nazwa wskazuje jest to alfabetyczny zbiór haseł związanych z Krakowem. Wydanie: Krajowa Agencja Wydawnicza, rok nieznany.

IMG_6815.jpg

Marian Walentynowicz był korespondentem wojennym, który przebył szlak bojowy wraz z dywizją pancerną generała Stanisława Maczka - od lądowania w Normandii aż po zdobycie Wilhelmshaven. W książce "Wojna bez patosu" opisuje (ubogacając licznymi ilustracjami) swoje przeżycia i wojenne losy, od ucieczki przez Rumunię do Francji, gdzie wstąpił do polskiego wojska, poprzez służbę w Anglii i w USA, aż do końca wojny na kontynencie. Wydanie: PAX, 1969.

IMG_6844.jpg

"Literatura i polityka. W klimacie dykatatury 1927-1939" to wybór przedwojennej publicystyki Leona Kruczkowskiego. Podtytuł zresztą wiele mówi o tym, co możemy znaleźć w książce. Wydanie: Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa, 1971.

IMG_6814.jpg

"Opowiadania z dziejów Polski" Władysławy Hoszowskiej to podręcznik historii dla klasy VI szkoły podstawowej. Część II obejmuje lata 1505-1864. Książka ma bardzo dużo zdjęć i rycin, co niestety źle skończyło się dla egzemplarza, który jest w KBK, bo jest wybrakowany. Sporo obrazków jest wyciętych. Wydanie: PZWS, Warszawa, 1959.

IMG_6817.jpg

Skoro już jesteśmy przy podręcznikach, to kolejna książka warta przedstawienia to "Logika formalna" Ludwika Borkowskiego. Wydanie: PWN, Warszawa, 1977.

IMG_6871.jpg

"Katolicyzm A-Z" to praca zbiorowa pod redakcją ks. Zbigniewa Pawlaka. Jest to zbiór haseł na tematy związane z tytułowym katolicyzmem. Wydanie: Księgarnia Św. Wojciecha, Poznań, 1982.

IMG_6855.jpg

Kolejna książka to "Dokumenty pruskie" Edmunda Osmańczyka. To zbiór tesktów poświęconych niemieckim zbrodniarzom i III Rzeszy, w których przytaczane są różne dokumenty. Wydanie: Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik", 1947.

IMG_6846.jpg

Książka Emila Zegadłowicza "Martwe morze" ma podtytuł "Pamiętnik Jana w Oleju Zydla". Jest to powieść napisana przed wojną z akcją toczącą się w międzywojennej Polsce. Wydanie: Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1954.

IMG_6841.jpg

"Pokój na poddaszu" to książka jest autorstwa czołowej polskiej komunistki Wandy Wasilewskiej. To przedwojenna opowieść o rodzeństwie, które traci matkę i ich sąsiadach. Wydanie: Wydawnictwo MON, Warszawa, 1960.

IMG_6793.jpg

"Pani Walewska" zawsze kojarzyła mi się z potwornymi perfumami. Tutaj jednak jest to powieść historyczna z epoki napoleońskiej autorstwa Wacława Gąsiorowskiego. Wydanie: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1970.

IMG_6797.jpg

Jak już jesteśmy w tematyce napoleońskiej... Kolejna książka to "Bramy Lipska" Jana Dobraczyńskiego. Jest to opowieść o ostatnich dniach życia księcia Józefa Poniatowskiego. Wydanie: Iskry, Warszawa, 1976.

IMG_6843.jpg

Kolejna książka Jana Dobraczyńskiego to "Moje boje i niepokoje" - zbiór tekstów publicystycznych na różne tematy od Soboru Watykańskiego II po twórczość wybranych zachodnich pisarzy. Wydanie: PAX, 1964.

IMG_6813.jpg

"Magdalena" to kolejna powieść Jana Dobraczyńskiego. Jest to książka osadzona w tematyce biblijnej i poświęcona Marii Magdalenie i jej dalszym losom. Wydanie: PAX, 1988.

IMG_6811.jpg

"Spotkania Jasnogórskie" to książka, w której Dobraczyński wydobył z przeszłości szereg mniej znanych wydarzeń dotyczących historii Jasnej Góry. Niektóre z nich zapisano w kronikach klasztornych, inne są jedynie hipotezami historycznymi. Wydanie: PAX, 1979.

IMG_6795.jpg

Ostatnia książka Jana Dobraczyńskiego w tym spisie to "Gwałtownicy". Są to dwa eseje o Leonie Bloy i o Jerzym Bernanosie. Wydanie: PAX, 1951.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Ecency