Czy HIVE może zastąpić FACEBOOKA?

obraz.png

Coraz więcej osób ucieka z Facebooka. Nie jest to masowy trend, niemniej codziennie można trafić na deklaracje osób, które nie chcą mieć z tym serwisem nic wspólnego. Bo cenzura, bo algorytmy, bo tnie zasięgi. Niestety paradoks sytuacji tkwi w tym, że osoby te zwykle zastępują scentralizowany kombajn Marka Cukierberga na scentralizowane aplikacje kogoś innego. W ciągu ostatnich dni natknąłem się na wiele projektów. Gab, Parler, Albicla... Nazw było więcej. Nie wszystkie zapamiętałem. Sęk w tym, że nie są to żadne alternatywy. Strony te różnią się zasadami (przynajmniej na gruncie deklaracji), w istocie jednak wszystkie działają tak samo.

Podstawą prawdziwej zmiany jest decentralizacja, która sprawia, że każdy użytkownik staje się swego rodzaju udziałowcem i może wpływać na zmiany zachodzące na danym serwisie. Doskonałym przykładem jest tutaj Hive, który powstał w wyniku podziału sieci Steem, po tym jak ta została "wrogo przejęta" przez pewnego Chińczyka. Duża część społeczności powiedziała jednak zdecydowane NIE, dokonała secesji, skopiowała wszystkie dane i stworzyła nowy blockchain pod nazwą Hive (ang. "ul"). Można o tym posłuchać w podcaście, który nagrałem jakiś czas temu pt. Od Steema do Hive, czyli zwycięstwo decentralizacji

Hive jest przykładem skutecznego oporu wobec próby narzucenia nowych zasad bez konsultowania ich ze społecznością. Nie jest oczywiście idealny, ma swoje wady, niemniej historia uczy, że to decentralizacja powinna być fundamentem mediów społecznościowych, jeśli te mają być naprawdę społecznościowe. Dla mnie był to wystarczający argument, aby to właśnie tu przenieść większość swojej aktywności internetowej.

Dla osób, które nie wiedzą, czy Hive jest dla nich, wklejam małe porównanie.

FacebookHive
Scentralizowany, o wszystkim decyduje Cukierberg i spółka.Zdecentralizowany, o kształcie platformy decyduje społeczność.
Konto może zostać usunięte przez administratora, w wraz z nim wszystko, co zostało opublikowane.Konta nie da się usunąć. Wpisy mogą zostać ukryte, ale nie można ich usunąć.
O naruszeniu zasad decyduje nieznany nikomu pracownik Facebooka.O naruszeniu zasad decyduje każdy użytkownik.
Lajki nie mają żadnej materialnej wartości.Lajki są tak naprawdę tokenami, które można zamienić na giełdzie na realny pieniądz.
Zarabiać można tylko na sprzedaży i filmach.Zarabiać można na każdej niemal aktywności.
Nie posiada własnego tokenu (trwają prace nad Librą).Posiada własny token. Transfery są darmowe i trwają mniej niż minutę.
Istnieje jeden interface. Nie można wrócić do starszych wyglądów Facebooka.Istnieje wiele interface'ów (hive.blog, peakd.com, ecency.com, d.buzz). Użytkownik może korzystać, z takiego jaki mu pasuje.
O wyświetlaniu postów decydują algorytmy.Posty wyświetlają się chronologicznie. Można je filtrować za pomocą tagów.
Można publikować wpisy tekstowe, zdjęcia, filmy, relacje live, wydarzenia.Można publikować teksty, zdjęcia. Filmy i streamy można robić za pomocą aplikacji 3speak.
Wsparcie dla zdjęć 360.Brak wsparcia dla zdjęć 360.
Możemy zobaczyć dokładne statystyki dotyczące widoczności i wyświetlania postów.Nie ma statystyk dotyczących widoczności i wyświetlania.
Ma gry.Ma gry (i można zarabiać grając).
Całkiem dobra, wewnętrzna wyszukiwarka.Kiepska wewnętrzna wyszukiwarka.
Zbyt długie scrollowanie do starych postów zawiesza przeglądarkę.Można przejrzeć wszystkie posty sprzed 3 lat i przeglądarka się nie zawiesza.
Nie ma głosów ujemnych ani systemu reputacji.Istnieją głosy ujemne oraz system reputacji, który ukrywa posty osób z niska reputacją (np. notorycznych spamerów).
Stosunkowo łatwo można się włamać do konta.Konto zabezpieczone jest kluczami bardzo trudnymi do złamania.
Tylko strony można obejrzeć bez logowania.Wszystkie wpisy można zobaczyć bez logowania.
W praktyce można wrzucać cokolwiek się chce.Plagiaty są niemile widziane. Premiowane są autorskie treści.
Reklamy i posty sponsorowane wyświetlane są wszędzie.Istnieją interfejsy, na których nie ma reklam.

Najbardziej zasadniczą różnicą między Facebookiem a Hive'm jest oczywiście liczba użytkowników, ale to przecież zawsze może się zmienić. Jeśli ktoś dostrzega jeszcze jakieś, to można wpisywać w komentarzach.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
18 Comments
Ecency