This content was deleted by the author. You can see it from Blockchain History logs.

Kriptó - kutatás: coinmarketcap.com

A www.coinmarketcap.com oldal egy alap oldal annak, aki meg akar ismerkedni a kriptókkal. Rendkívül sok információ van rajta, és nagyon sokat lehet tanulni már csak abból is, hogy az ember böngészik ott, bár az tény, valamennyi angol tudás szükséges.

Amikor betölt a honlap, fennt láthatjuk, hogy hány darab pénz van (currency), mennyi szolgáltatás alapú pénz (asset), és hány digitálispénz tőzsdén tudunk kereskedni.
Utána, hogy mennyit ér az összes kriptó, mekkora volt az elmúlt 24 órában a kereskedés, és hány százaléka a Bitcoin az egész piacnak. Ezekre rá is lehet kattintani, ahol érdekes grafikonokkal lehet bíbelődni.
A listán ezek alatt a "Market cap - all" van elsőre megnyitva, ami felsorolja az összes kriptót összpiaci érték alapján. Lehet ott még currency-re és asset-re kattintani. A currency gyakorlatilag azt jelenti, h egy kriptó az "pénz" és kereskedési médiumként szolgál, az asset pedig, hogy egy pénzre ráépített token, és van valami szolgáltatása a digitális pénz mivoltán kívül. Ezeket egy már meglévő currency-re írják, mint egy új szint egy meglévő pénzen.
Mondok egy példát: az Ethereum az currency (pénzként ,okosszerződésként, és főként platformként működik). Mivel platform is, lehet rá egy másik tokent építeni, például a TenX, vagy Golem. Ezek már asset-ek. A TenX-nek van bankkártyája, és lehet vele bárhol fizetni, ahol elfogadnak bankkártyát, ha fel van töltve etherrel, vagy bitcoinnal. A Golem pedig egy decentralizált szuperszámítógép programját építi, ami azt jelenti, hogy bárki bérbe tudja adni a saját gépét, hogy neten keresztül használja, akinek szüksége van rá (persze cserébe kap az ember golem tokent), illetve ha szüksége van néha az embernek nagy teljesítményre, itt olcsón megveheti.
Remélem érthető a különbség a currency (főleg pénz) és az asset (főleg szolgáltatás) között.

Alapjában a kriptók coin-ok (tehát érmék), de mi is az a token?
Token jelentése: Ha az Ethereumra építenek egy asset-et (mint ez előbb említett kettő), annak tokenje lesz. Tehát általában azt hívják annak, ami nemcsak pénz, hanem szolgáltatás is.

Na de térjünk vissza a coinmarketcap-ra.
A trade volume-ben azt nézhetjük meg, hogy mennyi volt a forgalom az elmúlt 1 napban és 1 hónapban, a tending-ben pedig azt látjuk, hogy mik voltak amik a legjobban felmentek, és leestek, valamit hogy mit adtak hozzá nemrég a listához.
A tools-ban pedig még pár érdekes grafikont tudunk megnézni illetve láthatjuk, hogy a régebben mi mennyibe került.

A leglényegesebb része pedig a lista. Itt láthatjuk, hogy hagyadik a listában, név, piaci kapitalizáció (mennyit ér az egész), mennyi érme van forgalomban (ha nincs csillag, akkor bányászható - PoW, ha van akkor előre ki van bányászva, és csak PoS lehetséges), 24 órás forgalom, és 24 óra alatt következett változás, majd az utolsó hétről egy mini grafikon.

Ha pedig rákattintunk egyre, akkor láthatjuk a részletesebb infóit, honlapját, lennt pedig a grafikonjával foglalkozhatunk - charts. A markets fül megmutatja, hogy melyik tőzsdéken lehet vele kereskedni, a social-on a tweetek vannak, a tools-al beépíthető egy másik honlapba, és a historical data-val pedig megtudjuk, hogy régebben milyen áron lehetett adni-venni.

Ha az embert érdeklik a kriptók akkor mindenképpen ezzel az oldallal kellene szerintem kezdeni.
Lehet kicsit így száraz ahogy leírtam, de mindenképpen szerettem volna egy blogot ezen fontos oldalról, hogy az is tudjon foglalkozni vele érdemben, aki nem tud angolul úgy.

Köszönöm, hogy elolvastad!
Üdvözlettel: Zoltán