(EN-TR) My sweet little friends/Küçük sevimli dostlarım.

img_8618.jpg

(I used google translate page as translation.)
Hello everyone, friends. I would like to share with you a somewhat sad and somewhat happy moment that I encountered last night. At around 00:30-01:00 at night, sounds that I could not understand began to appear in my ears. Then I decided to go in the direction of the sound. After moving towards the direction of the sound, 4,5 puppies appeared before me. From what I could tell by their appearance, they were very cold and looked hungry.
Herkese merhaba dostlar. Sizlere dün gece karşılaştığım biraz üzücü birazda mutlu bir ânı paylaşmak istiyorum.
Gece 00:30-01:00 sıralarında anlam veremediğim sesler kulağımda belirmeye başladı. Daha sonra sesin olduğu yöne doğru gitmeye karar verdim. Sesin geldiği yöne doğru ilerledikten sonra karşıma 4,5 tane köpek yavrusu çıktı. Görünüşlerinden anladığım kadarıyla çok üşümüşlerdi ve aç görünüyorlardı.

img_8617.jpg

Their mothers were nowhere near the puppies. I'm starting to think that something happened to their mother because no mother leaves her cubs like that in that cold. I couldn't leave them like this in that cold, so I decided to do something. First of all, I moved the puppies to a warmer place so that they would not be affected by the cold. I made a simple but safe shelter with materials I found around. When I placed them in the shelter, their voices were a little quieter, I think they were even better now. Then I decided to feed the puppies, it was almost impossible for them to find food in this cold.
Yavruların yakınlarında anneleri görünmüyordu. Annelerinin başına bir şey geldiğini düşünmeye başladım çünkü o soğukta hiçbir anne yavrularını o şekilde bırakmaz.
O soğukta onları bu şekilde bırakamazdım bir şeyler yapmaya karar verdim. Öncelikle yavruların soğuktan daha fazla etkilenmemeleri için daha sıcak bi yere taşıdım. Etraftan bulduğum malzemelerle basit ama emniyetli bir barınak yaptım. Barınağa yerleştirdiğimde sesleri biraz daha kesilmişti sanırım artık daha da iyilerdi. Daha sonra yavruların karınlarını doyurmaya karar verdim bu soğukta yiyecek bulmaları neredeyse imkansızdı.

img_8619.jpg

I prepared food for the puppies in a bucket. When I placed the food in front of the puppies, they immediately started eating. My sadness at that moment turned into happiness in an instant. I was enjoying watching the puppies eating. After they ate their food, their voices stopped completely and I had to immortalize this moment. I took a few pictures of the puppies. Just as I was leaving the puppies in their nests, a beautiful dog appeared next to me, I think it was the mother of the puppies. Seeing this state of the puppies, the mother dog was screaming for joy. One can really understand the inner voice of animals sometimes. Now that the mother of the puppies came, I could leave there with peace of mind. I entrusted the puppies to their mother and left there, I will go to their nests to follow the condition of the puppies during the day. In these cold days, we can all help these cute creatures a little bit. Thank you for taking the time to read this beautiful memory of mine. Have a nice day.
Bir tane kovanın içerisine yavrular için mama hazırladım. Mamayı yavruların önüne koyduğumda anında yemeye başladılar. O anki üzüntüm bir anda mutluluğa dönüştü. Yavruları yemek yerken izlerken adeta keyif alıyordum. Yemeklerini yedikten sonra sesleri tamamen kesildi ve ben bu anı ölümsüzleştirmeliydim. Yavruların birkaç tane resmini çektim. Yavruları yuvalarında bırakıp tam ayrılıyorken yanımda bi tane güzel bir köpek belirdi sanırım yavruların annesiydi. Anne köpek yavruların bu durumunu görünce adeta sevinç çığlığı atıyordu insan gerçekten bazen hayvanların iç sesini anlayabiliyor. Yavruların anneside geldiğine göre ben artık ordan içim rahat bir şekilde ayrılabilirdim. Yavruları annelerine emanet edip oradan ayrıldım gün içerisinde yavruların durumunu takip etmek için yuvalarına gideceğim. Bu soğuk günlerde hepimiz azda olsa bu sevimli canlılara yardım edebiliriz. Zaman ayırıp bu güzel anımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
İyi günler.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now