Zobaczyć 20 murali na przyjemnym spacerze - zwiedzanie Gdańska z gośćmi

W końcu mi się udało! Nie jest łatwo namówić gości na zwiedzanie osiedla mieszkaniowego z lat 70. auto-translator
Atrakcji w Trójmieście jest tyle, że tym razem murale na Zaspie rywalizowały ze statkami w Gdyni. Udało się przekonać gości do Zaspy. Jednym z argumentów była zieleń, bliskość i dzieła artystów włoskich.

Zacznę od razu od pokazania murali, które najbardziej nam się spodobały.


Mural o tematyce wojennej w hołdzie Narodowym Siłom Zbrojnym z 2012 roku podobał się najbardziej najmłodszej uczestniczce wycieczki. W sumie mnie to nie dziwi bo moje "badania" gimnazjalistów sprzed lat pokazywały dokładnie to samo. Autorem muralu jest Michał Węgrzyn - ówczesny student wrocławskiej ASP. Jego murale można zobaczyć także we Wrocławiu.

Miłośniczce dzieł włoskich artystów najbardziej wpadł w oko mural Jacopo Cecarelliego. Surrealistyczny, fantastyczny, nieokreślony.

[Zdjęcie będzie dodane. Bądźcie czujni]
IMG_20210719_151030.jpg

Jacopo Ceccarelli (Włochy) - 2010. Psychodeliczna wizja ewolucji, która my być jedyną możliwością wyjścia z kryzysu (info od Marcina Szumnego) nawiązująca do hasła festiwalu: Wolność w czasach kryzysu.

Żonie najbardziej podobały się murale na temat których "można by napisać rozprawkę". Oto przykłady:


Mural nawiązuje do hasła festiwalu w 2013 roku: "Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?". Widzimy 5 ludzi z różnych kultur. Może chodzi o globalizację? San (Daniel Muñoz, Hiszpania) - 2013

Klaus Klinger (Niemcy) - 2012. Mural z 2012 roku Klausa Klingera z Niemiec (ur. 1954 r. artysta z Düsseldorfu, autor ok. 150 murali z całego świata od Brazylii po Namibię)..

O sobie samym usłyszałem, że najcieplej opowiadałem o muralu ze "śledziami":


Emil Goś - 2011. Mural ten ciekawie łączy świat zwierząt i ludzi. Ludzie jak ryby w puszcze zamknięci są w bloku mieszkalnym. Tak to przynajmniej widzę.

Wszystkie te murale zobaczyliśmy w czasie godzinnego spacerku po pełnym zieleni osiedlu. Długość trasy to około 2 km. Byliśmy jedynie w części południowo-wschodniej Zaspy. Wybraliśmy ją by spacer był jak najprzyjemniejszy. To najbardziej zielona cześć Zaspy.


Trasa wycieczki. Zaparkować można za darmo. Długość trasy 2,6 km. Czas spaceru 40 minut.


Kamil Kuzko - 2016


Clemens Behr (Niemcy) - 2012


Autor (Tomasz Bielak 2010) w centrum chciał podobno umieścić pieczoną kaczkę. Mural powstał zaraz po IV 2010. Jednym słowem mural należy do kontrowersyjnych, ale tylko gdy zna się kontekst.

Mural ten z 2017 roku jest nietypowy bo powstał poza kolekcją z 2016 roku. Nie brał przez to udziału w ówczesnym wernisażu. Nawiązuje do najsłynniejszego obrazu znajdującego się w Gdańsku - Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Mural składa się z 4,5 tysiąca pikseli oraz 40 kolorów. Nawiązuje do wcześniejszych prac Piotra Szwabe.

Gaulicho (Argentyna) - 2014


Mural nawiązuje wyraźnie do hasła festiwalu z 2012 roku "Czy wszystko jest na sprzedaż?" No bo czy warto postawić wszystko i ryzykować upadek dla tych kilku groszy? Nie ukrywam, ze mi się ten mural podoba, zwłaszcza przekaz. Autor Paweł Paulus Mazur to urodzony w 1968 roku gdański rysownik, radiowiec, poeta. Współtworzył telewizyjny program „Lalamido”, projektował okładki zespołu Big Cyc, Apteka.


DEM (Włochy) - 2011- Mural należy do tych trudnych do rozszyfrowania. Może chodzi o wartości rodzinne (gniazdo-matka)?

Pan Liping (Chiny) - 2009

Autor zafascynowany grami komputerowymi. Rafał Ewartowski - 1997


Monstfur to dwóch artystów z Częstochowy. Mural przedstawia łopian, który jest tak powszechny, że aż go nie zauważamy. Dlatego go tak przeskalowano
i tu właśnie przedstawiono.


Dzieło Juba Mönstera (2010 - Niemcy) nawiązuje do hasła festiwalu z 2010 roku: "Wolność w kryzysie". Tytułowy "Sprzątający" to podobno znajomy autora. Prywatnie człowiek z muralu ma dobrą pracę i zadowolony z życia sprząta sobie podwórko. Twarz została oddana wiernie na podstawie zdjęcia jakie miał autor muralu. W zasadzie nie wiadomo czy można to uznać za mural bo to tylko 1 postać. Można też to interpretować tak, że ów sprzątający sprzątnął przed chwilą całe malowidło. Miejscowi mogą też mówić, że jest w końcu ktoś tu się wziął za sprzątanie.


Mural o tym że powinniśmy sobie pomagać, a wolność to komunikacja międzyludzka różnych ludzi bez względu na wygląd, rasę. Są to podobizny znajomych autora plus znak charakterystyczny autora - ludzik ufoludka "Inwazja" na górze. Ryszard „Inwazja” Niedzielski-2010


Mural Rustama Qbika pochodzącego z tatarskiego Kazania to realizacja jego dawnego projektu. Jak mówił sam autor mural ten ma przesłanie. Chodzi tu o wartości i wychowanie dzieci przez rodziców. Rodzice mają wielki wpływ na dzieci, jednocześnie sami muszą być gotowi do tego by stać się rodzicami.


Dzieło Roskowińskiego z 1997 roku. Miało być podobno kolorowe by zmienić oblicze szarzyzny osiedla. Na dole napis Gdańsk stworzony przez grafficiarzy na zlecenie Roskowińskiego. Farby jakimś cudem przetrwały lata. Może przez to że po 2 dniach pracy artysty przyszedł deszcz i zmył jego całą dotychczasową pracę. Ponadto stworzyły się zacieki i całość musiano pokryć białą farbą i malować od nowa. Ciekawostką jest to że dostarczyciel farb nie miał w palecie odcienia czerwieni i artyści musieli kombinować.


Ten jeden mural przedstawia dwie sceny na raz. Pierwsza to chyba najsłynniejszy pocałunek w historii kina ("Przeminęło z wiatrem", 1939 rok, aktorzy: Clark Gable i Vivien Leigh). Druga to podpisanie przez Lecha Wałęsę, swoim wielkim długopisem, porozumień sierpniowych. Żeby to zobaczyć wystarczy zmrużyć oczy. Piotr Bondarczyk - 1997


Mural Macieja Salomona z 2014 roku nawiązuje wyraźnie do hasła festiwalu: "Życie jest drogą".


Mural ten miał być symboliczny. Lech Wałęsa miał tu być ikoną prawie jak Che Guevara na koszulkach. Po krótkim czasie od namalowania muralu (wyciąganie teczek, oskarżenia) okazało się, że prezydent jest postacią dyskusyjną związku z czym w tle domalowano Jana Pawła II który złagodził wymowę tego muralesu. Kolorystyka nawiązuje do lewicowych źródeł muralu z Ameryki Południowej. Rafał Roskowiński 1999


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


11411
Daily Activity, Walking


Pierwotnie opublikowano na Jakie jest Trójmiasto?. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
3 Comments
Ecency