Baarle-Nassau - miasto enklaw

Baarle-Nassau to nietypowe miasto położone w Brabancji na granicy Holandii i Belgii, które jest znane ze swojej skomplikowanej struktury podziału na enklawy.

Enklawa - obszar jednego państwa otoczony terytorium innego państwa.

Eksklawa – część terytorium państwa położona w oddzieleniu od głównego jego obszaru, lecz na tym samym obszarze lądowym

Jak tylko spojrzymy na google maps, od razu widać że coś tu jest inaczej:
image.png

W holenderskim Baarle-Nassau jest 22 belgijskich enklaw Baarle-Hertog i w tych enklawach Baarle-Hertog jest jeszcze 8 eksklaw Baarle-Nassau. Nadążacie? :)

Historia

Historia powstania tego bałaganu zaczyna się w XII wieku, kiedy to Hendrik I, książę Brabancji rządził księstwem z Leuven i Brukselą (Belgią). W czasie swojego panowania nad księstwem, wiele miast silnie się rozwijało i by zachować ich przychylność, nadawał im liczne przywileje.

W tym czasie Dirk VII, hrabia holenderski, chciał rozszerzyć swoje wpływy na południe. Okolice Bredy (dzisiejsza południowa Holandia) były jednym z jego pierwszych celów. Hendrik I z Brabancji był temu przeciwny, ponieważ nie chciał mieć koło siebie silnego sąsiada.
Godfried II van Schoten - niezależny baron Bredy - okazał się być jego sojusznikiem. Po sprytnych negocjacjach Godfried II uznał prawa własności księcia do baronii Bredy. W zamian za to baron otrzymał kawałek ziemi w okolicy Baarle.

Dla niektórych kawałków ziemi zrobiono jednak wyjątek. W tym czasie były one już dzierżawione przez innych, albo książę już miał je na własność, od których pobierał podatki. Dlatego te kawałki ziemi pozostały pod władzą księcia, a niezagospodarowane obszary były pod jurysdykcją Bredy.

Przez kolejne stulecia próbowano nie raz ujednolicić granice, ale wszelkie próby zawsze kończyły się fiaskiem (ostatnia w 1995 roku).

41-GOPR4160.JPG

Aby nie pogubić się w tym bałaganie, na ulicach są pozaznaczane granice. Czasami przechodzą przez środek czyjejś posesji. Można mieszkać w 2 państwach jednocześnie, jednak prawo, któremu podlega właściciel wyznacza główne wejście na posesję.

vlcsnap-2023-08-31-15h19m18s755.png

A co jeśli granica przebiega przez główne wejście? Wtedy właściciel może wybrać państwo, do którego chce należeć.

G0054138bn.JPG
Chcecie romantyczną kolację będąc jednocześnie w dwuch różnych krajach? Nie ma problemu!

vlcsnap-2023-08-31-15h27m50s657.png

image.png
Budynek administracji miasta. Obraduje w nim zarówno holenderska jak i belgijska strona.

Polski akcent

W mieście znajduje się również polski akcent. Obok kościoła św. Remigiusza znajduje się tablica pamiątkowa 1 Polskiej Dywizji Pancernej z czasów II Wojny Światowej, która to walczyła na tych terenach i wyzwoliła Brabancję od niemieckiej okupacji.

GOPR4140e.JPG

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now