Beer and Policy


One of the other Hive users, @petrvl, reached out to me after a long time, suggesting we go for a beer. It had been ages since we'd hung out, so I agreed.

Welcome to Prague, the capital of the Czech Republic, specifically the district called Libeň. We started at a pub named Dřevona.

Dřevona is not a fancy pub. Its name evokes the era of socialism for native Czech speakers, a period that ended here in 1989. They serve Krakonoš beer from the Trutnov Brewery. We each had one beer, a light lager, 11°, with an alcohol content of 4.3%. It’s not a luxury beer; it’s industrially produced, which is not trendy these days.

There was a bit of a joke in this. My Hive username is Krakonoš. So, Krakonoš was drinking Krakonoš. (Krakonoš is a mythical figure, a guardian of the Krkonoše Mountains. These mountains lie at the border of the Czech Republic, Germany, and Poland. This character has three names – Czech, German, and Polish – Krakonoš, Rübezahl, Liczyrzepa.)

Why did I choose the name Krakonoš? Honestly, I don't know. It was the first name that came to mind seven years ago. Back then, we were still on Steemit.

We chatted about life in general with @petrvl. Eventually, we covered everything, even politics. This shot of the pub sign is pretty neutral.

The overall view of the pub's surroundings is rather depressing. As I mentioned, Libeň has never been a luxury neighborhood. Quite the opposite. Two folk songs immediately come to mind that warn against visiting this place. And several poems and rhymes. But I can't translate them into English.

We overheard quite a bit from the neighboring tables. I realized something interesting. Our Czech society is deeply divided politically and socially. And I know this isn’t unique to Czech society.

People are split into two large groups. I'll use terms from ancient Rome, from the first century BC. Back then, Roman citizens were divided into "optimates" and "populares".

The optimates, mostly the rich, influential, and powerful, were satisfied with the state of the country and society and wanted to keep everything as it was. The populares, mostly poor and insignificant, were unhappy with the state of things and wanted change.

Everyone had the right to vote. But it led to a perfect deadlock. The two sides gradually stopped talking to each other. Eventually, they started killing and fighting each other. After a few decades, a civil war brought a dictator to power – Gaius Julius Caesar.

Why such a long history lesson? Libeň is the territory of the populares, the discontented. The pubs are set up for the populares. They sell beer for populares at populares prices. These are industrial beers of lower quality and taste, priced at about half of what craft beers cost.

Of course, this is just my theory, and it doesn't apply universally. There are exceptions in both directions.

Then we moved to these two pubs. The one on the left is called "Restaurace u Rokytky" (Restaurant at Rokytka). Rokytka is a small river that flows around. They serve beer from the Svijany brewery. I will show Rokytka in the following photo.

The second pub is called "Na měsíci" (On the Moon.) Such a cryptocurrency name, where Kozel beer from Velké Popovice is on tap.

This is the Rokytka "River" flowing nearby.

We started here. In the Restaurant u Rokytka. Note the tables outside the pub.

As a starter Svijanský máz 11°. We are two. That's why two glasses. But a colleague brought a beer from the pub next door

This is the complete beer menu in the restaurant. Thirteen types of beer. The owner of the pub is probably not superstitious.

Exchange rate CZK: Euro is 25.255 today: 1. Beer, 0.5 l, costs less than 2 Euros here. As a rule, populares do not go to more expensive pubs.

Beer must be drunk systematically. The first time I drank 11°. It will be followed by a dark 13°.

You probably noticed the long thing that "sticks out" of my beer. Libeň used to be a factory district. Only a few chimneys are left for decoration.

And this is followed by a 15° beer... Luckily for me, they don't produce 17°, 19°, 21° beers... Somehow I forgot to take a photo.

And we move on to the next place. After the fifth beer, conversations generally start losing their "depth". It's time to head home... Until next time.

By the way, I really don't like Kozel beer. It tastes watery to me...

Here is my original text. I made the English version using a translator:

Pivo a politika
Jeden z dalších uživatelů Hive, @petrvl, se mi po delší době ozval, že bychom mohli zajít na pivo. Už jsme spolu opravdu dlouho nikde nebyli, a tak jsem šel.

Vítejte v Praze, v hlavním městě České republiky, v městské části, která se jmenuje Libeň. Začali jsme v hospodě jménem Dřevona.

Dřevona není luxusní hospoda. Její jméno pro rodilého uživatele češtiny vyvolá představu období socialismu, které u nás skončilo v roce 1989. Čepuje se zde pivo Krakonoš z Pivovaru Trutnov. Vypili jsme tu spolu každý jedno pivo, světlý ležák 11°, obsah alkoholu 4,3 %. Není to luxusní pivo, je průmyslově vyráběné, což dnes není módní.

Byl to určitý vtip. Já používám na Hive jméno Krakonoš. Krakonoš pije Krakonoše. (Krakonoš je mytická postava ochránce hor jménem Krkonoše. Jsou to hory na pomezí České republiky, Německa a Polska. Tato postava má tři jména – české, německé a polské – Krakonoš, Rübezahl, Liczyrzepa.) Proč jsem přijal jméno Krakonoš? Vlastně nevím. Bylo to před sedmi lety prví jméno, které mě napadlo. To jsme ještě byli Steemit.

Probírali jsme v @petrvl obecně život. Dostalo se postupně na všechno. I na tu politiku. Tenhle záběr na označení hospody je celkem neutrální.

Celkový záběr na prostředí, ve kterém se hospoda nachází je spíše depresivní. Už jsem psal, že Libeň nebývala luxusní městská čtvrť. Spíš naopak. Napadají mě hned dvě zlidovělé písně, které před návštěvou tohoto místa varují. A několik básní a říkadel. Nejsem ale schopen je přeložit do angličtiny.

Od sousedních stolů jsme také ledasco zaslechli. Uvědomil jsem si snad zajímavou věc. Naše, česká, společnost je hluboce politicky a společensky rozdělena. A vím, že se to netýká jen české společnosti.

Lidé jsou rozděleni do dvou velkých skupin. Použiji názvy z antického Říma, z doby prvního století před křesťanským letopočtem. Tehdy byli římští občané rozděleni na optimáty a populáry.

Optimáti, většinou ti bohatí, vlivní a mocní, byli se stavem státu a společnosti spokojeni a přáli si zachovat všechno tak, jak to bylo. Populáři, většinou chudí a nevýznamní, byli se stavem všeho nespokojeni a přáli si změnu. Volební právo měli všichni. Ale vznikla dokonale patová situace. Obě strany spolu postupně přestávaly mluvit. Časem se začaly vraždit a bojovat spolu. Po pár desítkách let občanská válka vynesla do čela státu diktátora – Gaia Julia Caesara.

Proč tak dlouhá lekce z historie? Libeň je území strany poulárů, nespokojenců. Hospody jsou zařízeny pro populáry. Prodává se tu pivo pro populáry za ceny pro populáry. Jsou to tedy průmyslová piva horší kvality a chuti a za zhruba poloviční ceny oproti pivům řemeslným.

Samozřejmě, uvádím jen svou teorii, která neplatí absolutně. Existují výjimky oběma směry.

Pak jsme se přeunuli do těchto dvo hospod. Ta vlevo se jmenuje Restaurace u Rokytky. Rokytka je říčka, která teče okolo. Čepují tu pivo z pivovaru Svijany. Rokytku ukážu na následující fotografii.

Druhý podnik se jmenuje Na měsíci. Takové kryptoměnové jméno, kde se čepuje pivo Kozel z Velkých Popovic.

Začali jsme v Restauraci u Rokytky. Všimněte si stolů před hospodou. Jak aperitiv Svijanský máz 11°. Jsme dva. Proto dvě sklenice. @petvl si přinesl Kozla z vedlejší hospody. Je to tam jeho srdeční záležitost.

Toto je kompletní pivní menu v restauraci. Třináct druhů piva. Majitel hospody asi není pověrčivý. Pivo se musí pít systematicky. První jsem vypil 11°. Následovat bude černá 13°.

Asi jste si všimli té dlouhé věci, která mi "čouhá" z piva. Libeň bývala tovární čtvrtí. Na ozdobu zbylo už jen pár komínů. Kde je konce ČKD...

A následuje pivo 15°... Asi na štěstí pro mě nevedou piva 17°, 19°, 21°... Nějak jsem zapomněl fotografovat.

A jdeme o dveře dál. Po pátém pivu už diskuse obecně ztrácejí svoji hloubku. Je čas jít domů... Tak zase někdy.

Mimochodem, pivo Kozel mi velmi nechutná. Přijde mi takové vodnaté... A já jsem optimát.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
19 Comments
Ecency