Telesforówka i Trzy Kopce Wiślańskie. Krótka wędrówka z Wisły Gościejów.

Trzy Kopce Wiślańskie w paśmie Równicy i kultowa Telesforówka to jedno z bardziej znanych miejsc w Beskidzie Śląskim. Łatwo dostępne z Wisły, Ustronia i Brennej, Trzy Kopce są częstym celem wycieczek. Ja wybrałem się na spacer o świcie. Moją bazą był Gościejów.

Kultowy Garbus przy Telesforówce
VW Beetle parked on a mountain ridge near Wisła in Beskidy mts, Poland

Plan

Start w Gościejowie, czarny szlak na Gościejów Wierch, Trzy Kopce i zejście do Wisły żółtym. Powrót do bazy przez osiedle, poza szlakiem PTTK.

Trasa z: Wisła Gościejów | mapa-turystyczna.pl

Gościejów Wierch

Jest wcześnie rano (lipiec, słońce jeszcze nie wzeszło), więc jest dość chłodno. Ale szybki marsz w górę działa lepiej niż sweter. W tej części prawie nie zwracamy uwagi na otoczenie, ale jeden obiekt trudno przegapić.

”Mural” Jana Michała Raspazjana
"Mural" Jana Michała Raspazjana

Po prawej stronie szlaku znajduje się murowany schron. Na jego ścianach są dość charakterystyczne "murale". W okolicach Wisły można ich znaleźć więcej. To dzieło Jana Michała Raspazjana. Mieszkający w Katowicach artysta ma specyficzny, rozpoznawalny styl.

”Mural” Jana Michała Raspazjana
"Mural" Jana Michała Raspazjana

Telesforówka

Po osiągnięciu Wierchu Gościejów skręcamy w lewo. Płaskim, przyjaznym dla rowerzystów szlakiem, docieram na rozległą polaną na Trzech Kopcach. Jest tuż po wschodzie słońca. Idąc od strony Gościejowa najpierw napotkamy kultową Telesforówkę - prywatne schronisko górskie.

Telesforówka
Telesforówka

Przy budynku znajduje się jedyna (?) wiata w górach zaadoptowana z VW Garbusa. Oczywiście muszę mieć zdjęcie w środku. Dobrze, że nie jestem sam. Jest krótko po wschodzie słońca. Zdjęcie robimy pod słońce - wbrew sztuce, ale efekt jest fantastyczny.

Autor w ”wiacie” pod Telesforówką
Autor w "wiacie" pod Telesforówką

Trzy Kopce Wiślańskie

Nazwa "Trzy Kopce" wzięła się od trzech kopczyków z kamieni w miejscu gdzie spotykają się granice trzech beskidzkich osad: WisłyUstronia i Brennej. Dziś kopców nie ma, są za to trzy pamiątkowe kamienie. Dlaczego "Wiślańskie" a nie "Ustrońskie" czy "Brenneńskie"? To już zostawmy mieszkańcom tych miejscowości.

Trzy kamienie na Trzech Kopcach
Trzy kamienie na Trzech Kopcach

Trzy Kopce to rozległy szczyt, otwarty na północ i północy wschód. Widać m.in. z jednej strony Skrzyczne a z drugiej Równicę i Czantorię.

Widok z Trzech Kopców
Widok z Trzech Kopców

Na Trzech Kopcach spotykają się - niespodzianka! - trzy szlaki. Żółty prowadzi z Wisły Centrum na Przełęcz Salmopolską. Zielonym dostaniemy się do Brennej, a niebieski prowadzi na Równicę, skąd zejdziemy do Ustronia.

Hodowla przy żółtym szlaku z Trzech Kopców do Wisły
Hodowla przy żółtym szlaku z Trzech Kopców do Wisły

My schodzimy żółtym szlakiem, ale nie do Wisły Centrum. Po drodze skręcamy w lewo i przez osiedle Jarzębata docieramy z powrotem do Gościejowa. W sam raz by wziąć prysznic i zdążyć na śniadanie.

Widok na Czantorię z żółtego szlaku z Trzech Kopców do Wisły
Widok na Czantorię z żółtego szlaku z Trzech Kopców do Wisły

Telesforówka i Trzy Kopce Wiślańskie to miejsce warte odwiedzenia. Łatwo dostępne, także na rowerze. Piękne widoki i kultowa chatka składają w przyjemną całość.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
11 Comments
Ecency