The Book Worm's Notebooks | Kitap Kurdunun Defterleri [ENG -TR]

20210220_135457.jpg

Hello.
I love notebooks and taking notes. If you are someone who reads books like me, I'm sure you have notebooks too. Sometimes I wondered how people were taking notes. I will tell you about my notebooks and their intended use in case there are some of you wondering like me. I use four notebooks. I use four notebooks. I have notebooks where I write what I have purchased, quotations, read and add to the library. I know maybe these may be too much for some of you. Still, I like using it like this. Believe me, using notebooks like this is very useful. I will explain the reasons below.

Shall we proceed to explain my notebooks and their aims one by one?

TR

Merhabalar.
Not defterlerini ve not tutmayı çok seviyorum. Benim gibi kitap okuyan birisiyseniz eminim sizinde defterleriniz vardır. Ben bazen insanlar nasıl not tutuyorlar diye merak ederdim. Belki aranızdan benim gibi merak edenler vardır diye kendi not defterlerimi ve kullanım amaçlarını anlatacağım. Ben dört adet defter kullanıyorum. Satın alacaklarımı , alıntılarımı yazdığım, okuduklarımı yazdığım ve kütüphaneye eklediğiklerimi yazdığım defterlerim var. Biliyorum belki bunlar bazılarınıza çok fazla gelebilir. Yine de böyle kullanmak çok hoşuma gidiyor. İnanın defterleri böyle kullanmak çok yararlı. Nedenlerini aşağıda açıklayacağım.

Sırası ile defterlerimi ve amaçlarını anlatmaya geçelim mi?

20210220_135753.jpg

Although not very tidy, my first notebook is the notebook I have made a list of the books I will buy. I did not prefer a small notebook. Its large size allows me to write hundreds of books.

Pek düzenli olmasa da ilk defterim, alacağım kitaplarımın listesini yaptığım defter. Ufak defter tercih etmedim. Büyük olması içerisine yüzlerce kitap yazmamı sağlıyor.

1.jpg

Its content is that way. I have sorted by publishers. After I decide on the book I want to buy, I decide which publisher I will prefer and add it there. If I bought the book, I will find it on my list and mark it that I bought it. The reason I do this is because I am buying a lot of books. I look at my notebook while shopping for books. This way, I do not repurchase a previously purchased book. I have bought the same book twice before I made this notebook. I made such a notebook so that this would never happen to me again.

İçeriği bu şekilde. Yayınevlerine göre sıralama yaptım. Almak istediğim kitaba karar verdikten sonra hangi yayınevinden tercih edeceğime karar veriyorum ve oraya ekliyorum. Eğer satın aldıysam kitabı listemde bulur aldığıma dair işaretliyorum. Bunu yapmamın sebebi çok sayıda kitap satın alıyor olmam. Kitap alışverişi yaparken defterime bakıyorum. Bu sayede önceden satın aldığım bir kitabı tekrar satın almamış oluyorum. Bu defteri yapmadan önce iki kere aynı kitabı aldığım olmuştur. Bunun bir daha başıma gelmemesi için böyle bir defter yaptım.

20210220_135808.jpg

My second notebook is my favorite notebook. Here I add quotations from books I read frequently.Sometimes I take the notebook and read the quotations. I see how I felt during my writing or if I still feel the same. Another important reason for doing this; I cannot highlight the parts I like in my books. I value my books very much, I want to create a big library for myself in the future and I want all of them to be clean.

İkinci defterim en sevdiğim defter. Buraya sıklıkla okuduğum kitaplardan alıntılar ekliyorum. Bazı dönemlerde defteri alıp alıntıları okuyorum. Yazdığım dönem neler hissetmişim ya da hala aynı şeyleri hissediyormuyum diye bakarım. Bunu yapmamda ki diğer önemli sebep; ben kitaplarımda beğendiğim kısımların altını çizemiyorum. Kitaplarıma çok değer veriyorum ileride kendime büyük bir kütüphane oluşturmak istiyorum ve hepsinin temiz kalmasını istiyorum.

2.jpg

I don't forget to add the date while writing the quotes.

I add: History> Quotations> Book Title> Author.

Alıntıları yazarken tarihi eklemeyi unutmuyorum.

Tarih > Alıntılar> Kitap İsmi> Yazar diye eklemeler yapıyorum.

20210220_140215.jpg

The other book is the notebook where I write the books I read. I also love to prepare this.
I write down the dates I have completed here.

Diğer kitap ise okuduğum kitapları yazdığım defter. Bunu hazırlamayı da çok seviyorum.
Tamamladığım şeyleri buraya tarihleri ile not alıyorum.

3.jpg

As you can see, I write down the book in which month I read it. Doing this motivates me. When I see that I have read too much, it encourages me to read more. It is very good that I check how many books I read in a month. If you have not prepared such a notebook, definitely prepare it. This will push you to read more. Sometimes I add decorations if I feel like it. (I cannot say that I am successful in this matter)

Finally, although it was a book that I enjoyed while reading, I give it points by putting hearts on it. When I read too many books, I sometimes forget the content. When someone asks me for suggestions I am also surprised what to do. In that case, I look at this notebook and recommend the book according to my grading. (I know it's ridiculous to score the book. After all, the author's effort is in the middle, but it is very useful for me.)

Gördüğünüz gibi kitabı hangi ay okuduysam onu not düşüyorum. Bunu yapmak beni motive ediyor. Çok fazla okuduğumu gördüğüm zaman bu beni daha fazla okumaya teşvik ediyor. Hangi ay ne kadar kitap okudum kendimi kontrol ediyor olmam çok iyi bir şey. Eğer böyle bir defter hazırlamadıysanız mutlaka hazırlayın. Bu sizi daha fazla okumaya itecektir. Bazen canım isterse süslemeler ekliyorum. (bu konuda başarılı olduğum söylenemez)

Son olarak okurken çok keyif aldığım bir kitap olduysa da ona kalpler koyarak puan veriyorum. Çok fazla kitap okuyunca bazen içeriğini unutuyorum. Birisi benden öneri istediğinde de ne yapacağımı şaşırıyorum. Öyle durumda bu deftere bakıp puanlamama göre kitabı öneriyorum. (biliyorum kitaba puan vermek çok saçma. Sonuçta ortada yazarın emeği var ama benim için çok faydalı oluyor.)

20210220_140116.jpg

I got my last notebook a few weeks ago. Actually, this is a notebook where we write a phone number. It's called Fishrist. There were many such notebooks in the past when there were no mobile phones. They still exist. In our country, grocery stores use this notebook as a debt book. When a neighborhood customer who had no money came and went shopping, the amount he owed was written here.

Son defterimi bir kaç hafta önce aldım. Aslında bu telefon numarası yazdığımız bir defter. Adına Fishrist deniliyor. Eskiden cep telefonları olmadığı dönemler bu tarz defterler çoktu. Hala da var olmaya devam ediyorlar. Hatta bizim ülkede bu defteri bakkallar borç defteri olarak kullanıyorlar. Parası olmayan mahalle müşterisi gelip alışveriş yaptığında ne kadar borçlandıysa buraya yazılırdı.

4.jpg

I am writing the books in my library in this notebook. Books multiply the more I read, the more often they get, the harder it is to know which books they are. Although this is not the case for me now, I thought it would be easy to list my library from the very beginning. Since it is a phone book, it contains letters. 12 pages are reserved for a single letter. This is enough for me for now. I thought for a while how to take notes. I wondered whether I should take notes according to the publisher or the name of the author. Then I chose to take notes according to the title of the book, as these would be very complicated. I listed them according to the initials of the books. It will be sufficient to check the title of the book to see which book is in my library or if I have that book.

That's all the notebooks I use. For some of you these may be too much, but believe me it makes my job very easy. It is necessary to think ahead. In the future, when your books increase, such notebooks will help you.

Do you use notebooks for your books? If you are, please indicate how you use it in the comments.

Ben bu deftere kütüphanem de bulunan kitapları yazıyorum. Kitaplar okudukça çoğalıyor, çoğaldıkça hangi kitapların olduğunu bilmek zorlaşıyor. Benim için şuan öyle bir durum olmasa da en başından kütüphanemin listesini çıkartmanın kolay olacağını düşündüm. Telefon defteri olduğu için içerisinde harfler var. Tek bir harf için 12 sayfa ayrılmış. Bu benim için şimdilik yeterli. Nasıl not alacağımı bir süre düşündüm. Acaba yayınevine göre mi yoksa yazar ismine göre mi not alsam dedim. Daha sonra bunlar çok karışık olacağı için kitap isimlerine göre not almayı seçtim. Kitapların baş harflerine göre sıraladım. Kitaplığımda hangi kitabın olduğunu ya da ben de o kitap var mı diye bakmak için kitap ismine bakmam yeterli olacaktır.

Kullandığım defterler bu kadar. Bazılarınız için bunlar çok fazla gelebilir ama inanın işimi çok kolaylaştırıyor. Bunun ilerisini düşünmek lazım. İleride kitaplarınız çoğaldığı zaman bu tarz defterler sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Sizler kitaplarınız için defter kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız ne şekilde kullanıyorsunuz yorumlarda belirtin lütfen.

Thanks for supporting me..gif

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
4 Comments