The Little Prince Book Review! (EN/TR) Küçük Prens Kitap Analizi!

-EN

Hello to everyone! I hope you are in a good mood and are safe. If you're wondering about me, my life has speeded up a bit these days. And I can say I'm more busy now. I really started to think that 24 hours is insufficient :D.

That's why I realized that I am not strove in my blog these days. I cannot read a lot of books. At least I can't spare time for this. I can read a few pages during the small breaks I take. Sometimes I can't even do that. Because my eyes are watering with tiredness.

Kapak.jpg

Today, when I take a break, I will share the review article of a book I read. Thought I think you definitely know this book. Because it is another book that has been taught to us since a very young age. In addition, the message of this book is very meaningful. Let's do a short review now!

The Little Prince

The author of the book, Antoine de Saint-Exupéry, is actually a fighter pilot. However, he was interested in literature and also wrote different books. While I was reading the book, I think the author wrote something from his life. I think he made use of the events he experienced in the past while writing the book.

The book talks about an accident that happened to a pilot. The pilot crashes and is forced to land in the Sahara Desert. Here, too, he meets the Little Prince. The Little Prince catches the pilot's attention. Because the questions asked by the Little Prince seem a little strange to the pilot. When the time comes, the pilot and Little Prince have to say goodbye.

1.jpg

Until the Little Prince arrives on Earth, he visits many minor planets. So Earth is the last planet the Little Prince came to. The Little Prince meets different people on the little planets he visits. And everyone he meets has a typical characteristic. The Little Prince is somewhat surprised by these typical features. You can see all these characters throughout the book.

I think this is a must-read book. Although written years ago, I think all the types of people criticized by the author are still up to date. We know that in today's world there are people who are selfish, materialistic and like to rule.

2.jpg

The author criticizes all of this from the point of view of a little boy. How worthless things like money, assets, authority in the eyes of a little boy. Because he cares too much for what he has. That's why the people he meets disappoint him.

This child's world contains the expectations and feelings that should be. But people are too selfish to understand this.

3.jpg

I end my book review here. And I strongly recommend that you read the book. I am sure you will find many things from the current world in this book. I hope someday we will all be good enough people to understand The Little Prince. Stay with love.

4.jpg

-All photographs are my own, unless otherwise stated.

-TR

Herkese Merhaba! Umarım iyi bir ruh halindesinizdir ve güvendesinizdir. Beni merak ederseniz şu aralar hayatım biraz daha hızlandı. Ve artık daha meşgulüm diyebilirim. Gerçekten 24 saatin yetmediğini düşünmeye başladım :D.

Bu yüzden bu aralar blogumla fazla ilgilenemediğimi farkettim. Bir süredir çok fazla kitap okuyamıyorum. En azından bunun için zaman ayıramıyorum. Verdiğim küçük molalarda birkaç sayfa okuyabiliyorum. Bazen onu bile yapamıyorum. Çünkü yorgunluktan gözlerim sulanıyor.

Kapak.jpg

Bugün sizlerle mola verdiğim zaman okuduğum bir kitabın inceleme yazısını paylaşacağım. Aslında bu kitabı kesinlikle bildiğinizi düşünüyorum. Çünkü çok küçük yaşlardan beri bize okutulan kitaplardan birisi. Ayrıca bu kitabın verdiği mesaj da çok anlamlı. Hadi artık kısa inceleme yapalım!

Küçük Prens

Kitabın yazarı olan Antoine de Saint-Exupéry aslında bir savaş pilotudur. Ancak edebiyatla ilgilenmiş ve farklı kitaplar da yazmıştır. Ben kitabı okurken yazarın kendi hayatından bir şeyleri kaleme döktüğünü düşünüyorum. Bence kitabı yazarken geçmişte yaşadığı olaylardan yararlanmış.

Kitapta bir pilotun başına gelen kazadan söz ediliyor. Pilot kaza yapıyor ve Sahra Çölü'ne iniş yapmak zorunda kalıyor. Burada da Küçük Prens ile karşılaşıyor. Küçük Prens pilotun dikkatini çekiyor. Çünkü Küçük Prens'in sorduğu sorular pilota biraz garip geliyor. Zamanı geldiğinde de pilot ve Küçük Prens vedalaşmak zorunda kalıyor.

1.jpg

Küçük Prens Dünya'ya gelene kadar birçok küçük gezegeni ziyaret ediyor. Yani Dünya Küçük Prens'in en son geldiği gezegen. Küçük Prens ziyaret ettiği küçük gezegenlerde farklı insanlarla karşılaşıyor. Ve karşılaştığı herkesin tipik bir özelliği var. Küçük Prens bu tipik özellikler karşısında biraz şaşırıyor. Kitap boyunca tüm bu karakterleri görebilirsiniz.

Bence bu kesinlikle okunması gereken bir kitap. Bundan yıllar önce yazılmasına rağmen yazarın eleştirdiği insan tiplerinin hepsinin hala güncel olduğunu düşünüyorum. Günümüz dünyasında da bencil,materyalist ve hükmetmeyi seven insanların çoğunlukta olduğunu biliyoruz.

2.jpg

Yazar tüm bunları küçük bir çocuğun bakış açısıyla eleştiriyor. Küçük bir çocuğun gözünde para,mal varlığı,otorite gibi şeyler ne kadar da değersiz. Çünkü o sahip olduklarına çok fazla değer veriyor. Bu yüzden karşılaştığı insanlar onu hayal kırıklığına uğratıyor.

Bu çocuğun dünyası olması gereken beklenti ve duyguları içeriyor. Ancak insanlar bunu anlayamayacak kadar benciller.

3.jpg

Kitap incelememe burada son veriyorum. Ve kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Eminim ki bu kitapta güncel dünyadan birçok şey bulacaksınız. Umarım bir gün hepimiz Küçük Prens'i anlayabilecek kadar iyi insanlar oluruz. Sevgiyle kalın.

4.jpg

-Tüm fotoğraflar bana aittir.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
6 Comments