Toy Museum 2 & Fairy Tale Park, Antalya, Turkey - Oyuncak Müzesi ve Masal Park (English - Turkish)

Hi guys. I hope you're having a great weekend! I'm glad I woke up with rain this morning. I hope it will have a positive effect in stopping the forest fires that have been going on for days. It doesn't rain much in Antalya in August. But today it's raining cats and dogs...

Merhaba arkadaşlar. Umarım iyisinizdir ve sağlığınız yerindedir. Bu sabah yağmurla uyandığıma mutlu oldum. Günlerdir aralıksız olarak yanan ormanlarımızın söndürülmesine umarım olumlu etki gösterecektir. Ağustos ayında Antalya'da pek yağmur görülmez. Güzel yağıyor. Kış yağmurları gibi; bardaktan boşanırcasına.

ilk.jpg

Yesterday we went for ice cream with my niece and her friends. So only the kids ate it because I haven't been eating ice cream since I stopped eating sugar. They were not very keen on returning home after the ice cream. Of course, they are very tired of staying at home. On the one hand, they hear about the pandemic, on the other hand, they hear news of fire, and their psychology is negatively affected. That's why we decided to tour a little more and went first to the Toy museum and then to the Fairy Tale Park. It was an incredibly beautiful day.

Önceki gün yeğenim ve arkadaşlarıyla dondurma yemeğe gittik. Tabii biraz biri yer biri bakar durumu oldu, çünkü şekerli beslenmeyi bıraktığımdan beri dondurma yemiyorum. Çocuklar dondurma sonrasında pek eve dönmeye hevesli değillerdi. Tabii evde kalmaktan fazlasıyla bunaldılar. Bir taraftan pandemi olayları, diğer taraftan yangın haberleri derken iyice psikolojileri bozuluyor. O yüzden biraz daha gezmeye karar verdik ve önce Oyuncak müzesine sonra da Masal parka gittik. İnanılmaz güzel bir gündü.

oyuncak_muzesi.jpg

Last time I visited the toy museum, I wrote that I didn't have enough time there. Since thousands of toys are exhibited in the museum, it is absolutely essential to visit there several times to examine them all. This time, I took pictures of the toys that I did not mention on my last trip and I want to share them with you. And then we will take a trip to Masal Park.

Geçen sefer oyuncak müzesini ziyaret ettiğimde oraya zamanımın yetmediğini yazmıştım. Müzede binlerce oyuncak sergilendiğinden hepsini incelemek için birkaç kere ziyaret etmek kesinlikle şart. Bu kez geçen gezimde anlatmadığım oyuncakları sizlerle paylaşmak istiyorum. Ve sonrasında da Masal park'a bir gezi yapacağız.

oyuncak_muzesi3.jpg

Anatolian Toy Museum (Anadolu Oyuncak Müzesi)

Garage (Garaj)

First we stopped by the garage section. The toy cars and vehicles here are worth seeing. This was one of the children's favorite parts.

Önce garaj bölümüne uğradık. Buradaki oyuncak arabalar ve araçlar görülmeye değer. Çocukların en çok sevdikleri bölümlerden biri burası oldu.

arabalar8.jpg

arabalar.jpg

arabalar00.jpg

arabalar0.jpg

arabalar2.jpg

arabalar3.jpg

arabalar4.jpg

arabalar5.jpg

arabalar6.jpg

arabalar7.jpg

arabalar9.jpg

arabalar91.jpg

Robots and Spacecraft (Robotlar & Uzay Araçları)

robotlar.jpg

robotlar2.jpg

Station (İstasyon)

In this section, are exhibited train toys, which are symbols of meetings and separations.

Bu bölümde buluşmaların ve ayrılıkların sembolü olan tren oyuncakları sergileniyor.

istasyon.jpg

Dolls (Bebekler)

bebek0.jpg

bebek1.jpg

bebek2.jpg

bebek3.jpg

bebek4.jpg

bebek5.jpg

bebek6.jpg

Real Hair Doll (Gerçek Saçlı Bebek)

The story of this doll is very sad. During the Second World War, the officers in the concentration camps cut the hair of little girls before they killed them and made dolls using this hair. This is how real hair dolls were made. The children of the officers used to play with these dolls.

Bu oyuncak bebeğin hikayesi çok acıklı. 2. Dünya savaşı sırasında toplama kamplarındaki subaylar küçük kız çocuklarını öldürmeden önce saçlarını kesip oyuncak bebeklere saç yapmışlar. Gerçek saçlı bebekler böyle ortaya çıkmış. Subayların çocukları bu bebeklerle oynarlarmış.

resim.png

gercek_sacli_bebek1.jpg

Plush Toys (Peluş Oyuncaklar)

pelus.jpg

pelus2.jpg

pelus3.jpg

Germany 1950 (Almanya 1950)

Toys made in Germany between 1950-60.

1950-60 yılları arasında Almanya'da yapılmış oyuncaklar.

almanya50.jpg

almanya50_2.jpg

almanya50_3.jpg

almanya50_4.jpg

almanya50_5.jpg

Craftsman Street (Esnaf Sokağı)

esnaf_sokagi.jpg

esnaf_sokagi1.jpg

esnaf_sokagi2.jpg

esnaf_sokagi3.jpg

The Old Town (Kaleiçi)

kaleici.jpg

kaleici1.jpg

kaleici2.jpg

kaleici3.jpg

kaleici4.jpg

Pony Horse (Midilli At)

The story of this toy horse is also very interesting. The man bought a real pony for his sick son. The child was very happy and recovered. But after a while the horse died. The child was very upset by this and fell ill again. At the suggestion of the doctors, they made this toy using real horse skin...

Bu oyuncak atın da hikayesi çok ilginç. Babası hasta oğluna gerçek bir at alır. Çocuk çok mutlu olur ve iyileşir. Fakat bir süre sonra at ölür. Çocuk bu duruma çok üzülüp tekrar hastalanır. Doktorların önerisiyle ona gerçek bir at derisinden olan bu oyuncağı yaparlar...

midilli.jpg

Antique Toys (Eski Oyuncaklar)

In this section, copies of the ancient toys of Anatolia are exhibited. These cavalry were found from children's graves and belong to 500 BC.

Bu bölümde Anadolunun kadim oyuncaklarının birer kopyası sergileniyor. Bu süvariler çocuk mezarlarından bulunmuş olup m.ö. 500 yılına ait.

suvari.jpg

Yet another ancient toy - oxcart. It belongs to the years 3000-1700 BC.

Yine başka bir antik oyuncak - öküz kağnısı. M.ö. 3000-1700 yıllarına ait.

okuz_kagnisi.jpg

These are also antique rattles.

Bunlar da antik çıngıraklar.

cingirak.jpg

This cute wheeled dog was found in Mexican tombs. It belongs to the years 1500-1400 BC.

Bu şirin tekerlekli köpek Meksika mezarlarında bulunmuş. M.Ö. 1500-1400 yıllarına ait.

tekerlekli_kopek.jpg

Hedgehog with a chariot - 1500-1200 BC.

Arabalı kirpi - M.ö 1500-1200 yıllarına ait.

arabali_kirpi.jpg

After spending some time in the garden, we say goodbye to the toys with the idea that we will come here again.

Müzede çok çok fazla, binlerce oyuncak var. Bahçede de biraz vakit geçirdikten sonra buraya yeniden gelmek üzere veda ediyoruz.

oyuncak_muzesi2.jpg

Toy Museum General Information (Genel Bilgiler)

The toy museum is located in the Dokuma district. It is right next to the Ozdilek shopping mall. It is approximately 4 km from Antalya city center and 16 km from the airport. You can get here by bus or by your own car.

Opening and closing hours: 08:30-18:00. It closes at 19:00 on weekends. (closed on Mondays).

The ticket price is 7 lira (approx. 0.81 USD) for adults. Child discounts aren't available.

Oyuncak müzesi Dokuma semtinde yer alıyor. Özdilek adlı alışveriş merkezinin hemen yan tarafındadır. Antalya şehir merkezine yaklaşık 4 km, havalimanına 16 km uzaklıktadır. Buraya otobüslerle ya da kendi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Açılış kapanış saatleri: 08:30-18:00. Hafta sonları 19:00'da kapanıyor. Pazartesileri kapalıdır.

Bilet ücreti yetişkinler için 7 liradır. Çocuklara indirim yapılıyor.

masal_park.jpg

Fairy Tale Park (Kepez Masal Park)

After our toy museum tour, we went to the Kepez fairy tale park. Another name for this place is the fairy tale island. There are models of various fairy tale heroes in the open air. The children loved this place and had happy moments. The park also includes an olympic-size swimming pool and cafes.

It was my first visit here. I delayed it because it was a bit far from the center. But if you have children, it is one of the places I would definitely recommend you to visit. We loved this place.

Oyuncak müzesi gezimizden sonra Kepez masal parka gittik. Buranın bir diğer adı da masal adası. Açık havada çeşitli masal kahramanlarının maketleri yer alıyor. Çocuklar burayı çok sevdiler ve mutlu dakikalar yaşadılar. Parkın içinde ayrıca olimpik yüzme havuzu ve cafeler de yer alıyor.

Buraya ilk kez gidiyordum. Merkeze biraz uzak olduğu için ertelemiştim. Ama kesinlikle çocuklarınız varsa mutlaka gidin diyebileceğim erlerden biri. Ben çok sevdim, çocuklar da öyle.

Aladdin and the Magic Lamp (Alaaddin'in Sihirli Lambası)

alaaddin.jpg

SpongeBob (Sünger Bob)

sunger_bob.jpg

Prince on a White Horse (Beyaz Atlı Prens)

beyaz_atli_prens.jpg

Snow White (Pamuk Prenses)

uyuyan_guzel0.jpg

uyuyan_guzel.jpg

Red Riding Hood (Kırmızı Başlıklı Kız)

kirmizi_baslikli_kiz.jpg

The Flintstones (Taş Devri)

tas_devri0.jpg

tas_devri.jpg

tas_devri1.jpg

Nasreddin Hodja (Göle Yoğurt Çalan Hoca)

hoca.jpg

Pinocchio (Pinokyo)

pinokyo.jpg

Cinderella (Külkedisi)

kulkedisi.jpg

The Daltons (Daltonlar)

daltonlar.jpg

Lucky Luke (Red Kit)

redkit.jpg

And there was much, much more. The benches were also very cute.

Ve çok çok daha fazlası vardı. Banklar de çok şirindi.

banklar.jpg

banklar2.jpg

We watched the sunset in the park. It was amazing.

Günbatımını da Masal parkta izledik. Çok güzeldi.

gunbatimi.jpg

Kepez Masal Park General Information (Masal Park Genel Bilgiler)

Fairy Tale Park is located in Antalya Kepez. This place is about 12 km from the city center. The entrance is free.

Pinmapple coordinates: [//]:# (!pinmapple 36.986884 lat 30.716786 long Fairy Tale Park d3scr)

Masal Park Antalya Kepez'de yer alıyor. Burası şehir merkezinden yaklaşık 12 km uzaklıkta. Giriş ücretsizdir.

Pinmapple koordinatları: [//]:# (!pinmapple 36.986884 lat 30.716786 long Fairy Tale Park d3scr)


Our trip ended here. The children were very happy. We read that a science center will be opened in Antalya next week. We would love to visit there together. It is planned to open on 14 August if the fires are over. Thank you for reading. I would be happy to see your comments 🌼

Gezimiz burada sona erdi. Çocuklar çok mutlulardı. Haftaya Antalya'da bilim merkezi açılacağını okuduk. Hep beraber oraya gitmeyi çok istiyoruz. Yangınlar bitecek olursa 14 Ağustos'ta açmayı planlıyorlar. Hoşça kalın. Sizler neler yapıyorsunuz? Habersiz bırakmayın 🌼

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
38 Comments