Are We in a Bull Market? Or Are We In A Bear Market? / Boğada Mıyız? Ayıda Mı?

EN (Note: Translated using google translate. Sorry for the translation mistakes.)
images.jpeg
Source (I am edited.)
Hello again. The cryptocurrency market experienced a clear uptrend from October 2020 to April 2021. When we look at Bitcoin, it started from $ 12000 and reached $ 60000. It gained a net worth of $48,000. Ethereum, on the other hand, started at $650 as of the beginning of December and reached the level of $4000. A rise of $3350! I guess there is no need to mention other cryptocurrencies. Almost all cryptocurrencies have increased their price several times. If we listen to crypto money enthusiasts on social networking sites, they ask the following question; Are we in a bull market? Or are we in a bear market? There are several things at the root of this. Let's list briefly;

Time is the most valuable thing.
As children, we want to grow up as soon as possible, to have the freedom to do certain things and go where we want. Our time in adulthood is extremely limited. Our work takes up most of our time. In old age, we lament "I wish I had a little more time". At the root of all this lies the weakness of time management. And it makes us angry. The same is true in the markets. The market maker spreads the price over time. For the outsider, this is extremely frustrating.

What gnaws at our brains; Uncertainty.
Anyone can make money in obvious uptrends. Again, it can retain majority capital in significant downtrends. But if zigzags, tides begin, we are all stunned. The human brain cannot stand uncertainty. The market maker is aware of this. Profit by managing uncertainty.

"The Stock Exchange is the Mechanism by which the Impatient Transfers Money to the Patient." Warren Buffett
This is my favorite quote about finance. That's exactly how the market works. We trade a lot because we want to earn more. But most of the time we lose more. "Opportunity is gone", "It won't come back" etc. Anxious sentences consume our patience. However, we should devote 95% of our time to watching and 5% to trading. Those who have a certain system, those who apply this system win, while those who are defeated by their feelings lose. Or let's say: 70% loses, 20% kills time, 10% gains.

source

The market moves in cycles.
No financial product can go up all the time. Again, no financial product can fall continuously. (Of course, if there is no fraud involved) There are uptrends, there are downtrends. But 50% of the time it fluctuates indefinitely. The market follows a sequence similar to this; Being noticed, enthusiasm, extinction, oblivion, collecting, being noticed, enthusiasm... In this way, the cycle repeats itself constantly.

Image of a post I made before

As a result; Let's set aside all judgments. Let's create a system for ourselves and implement it meticulously. If we follow patiently; There will be many opportunities before us. It will suffice to consider only a few of them. Let's avoid greed and unnecessary fear. There is no currency to buy time. Let's be aware of this. See you in new posts.

source


TR
Yeniden merhaba. Kripto para piyasası Ekim 2020'den Nisan 2021'e kadar net bir yükseliş trendi yaşadı. Bitcoin'e baktığımızda 12000$ seviyesinden başlayarak 60000$ seviyesine kadar ulaştı. Net bir şekilde 48000$ değer kazandı. Ethereum ise, Aralık başından itibaren 650$ seviyesinden başlayarak 4000$ seviyesine ulaştı. 3350$ değerinde bir yükseliş! Diğer kripto paralardan bahsetmeye gerek yok sanırım. Neredeyse bütün kripto paralar fiyatını bir kaç kat yükseltti. Sosyal paylaşım sitelerinde kripto para meraklılarına kulak verirsek, şu soruyu soruyorlar; Boğa piyasasında mıyız? Yoksa ayı piyasasında mıyız? Bunun temelinde bir kaç şey var. Kısaca sıralayalım;

Zaman en değerli şeydir.
Çocukken bir an önce büyümek, belirli şeyleri yapma, istediğimiz yerlere gitme özgürlüğüne ulaşmak isteriz. Erişkinlik çağında zamanımız son derece kısıtlıdır. Zamanımızın çoğunu işimiz alır. Yaşlılık çağında ise "keşke biraz daha zamanım olsaydı" diye hayıflanırız. Bütün bunların temelinde zamanı yönetememe zayıflığı yatıyor. Ve bu bizi sinirlendiriyor. Piyasalarda da aynı şey geçerlidir. Piyasa yapıcı fiyatı zamana yayar. Dışarıdan bakan için bu son derece sinir bozucudur.

Beynimizi kemiren şey; Belirsizlik.
Belirgin yükseliş trendlerinde herkes para kazanabilir. Yine, belirgin düşüş trendlerinde çoğunluk sermayesini koruyabilir. Ancak zikzaklar, gel-git'ler başlarsa hepimiz afallarız. İnsan beyni belirsizliğe dayanamaz. Piyasa yapıcı bunun farkındadır. Belirsizliği yöneterek kazanç elde eder.

source
"Borsa Sabırsızların, Sabırlılara Para Aktardığı Mekanizmadır." Warren Buffet
Finans ile ilgili en çok beğendiğim söz budur. Piyasa tamamen bu şekilde işler. Daha çok kazanmak istediğimiz için çok fazla işlem yaparız. Ancak çoğu zaman daha çok kaybederiz. "Fırsat kaçıyor" , " Bir daha geri gelmez" vb. kaygı dolu cümleler sabrımızı tüketir. Oysa zamanımızın %95'ini izlemek için, %5'ini işlem yapmak için ayırmalıyız. Belirli bir sistemi olanlar, bu sistemi uygulayanlar kazanırken duygularına yenilenler kaybeder. Ya da şöyle diyelim: %70 kaybeder, %20 zaman öldürür, %10 ise kazanç elde eder.

Piyasa döngülerle hareket eder.
Hiç bir finansal ürün sürekli yükselemez. Yine hiç bir finansal ürün sürekli olarak düşemez.(Tabi ki işin içinde bir sahtekarlık yoksa) Yükseliş trendleri vardır, düşüş trendleri vardır. Ancak zamanın %50'sinde belirsiz bir şekilde dalgalanır. Piyasa şuna benzer bir sıralamayı takip eder; Fark edilme, coşku, sönme, unutulma, mal toplama, fark edilme, coşku... Bu şekilde döngü sürekli olarak kendini tekrarlar.

Daha önce yaptığım bir paylaşıma ait görsel

Sonuç olarak; Bütün yargıları bir kenara bırakalım. Kendimize bir sistem oluşturup titizlikle uygulayalım. Sabırlı bir şekilde takip edersek; karşımıza bir çok fırsat çıkacak. Bunların sadece birkaçını değerlendirmek bize yetecektir. Aç gözlülükten ve gereksiz korkudan uzak duralım. Zamanı satın alacak bir para birimi yoktur. Bunun farkında olalım. Yeni paylaşımlarda görüşmek üzere.

source

25 Comments