View full version

Домашно вино

Добър вечер!

Стана време за гроздобер и тези дни се занимавахме точно с това и направата на вино.

Брането започна още в петък на лозето. Първо обираме него, защото е навън и понякога се случва някой да ни "изпревари". Събота продължихме и около 14 часа след обяд си бяхме в нас. Добре че бяхме взели малко хранителни добавки с нас,за да се подсилим на обяд леко, докато се приберем да хапнем ;)

След като го обрахме, трябваше да започнем да освобождаваме касетките малко по малко, защото има и асми за бране в нас.

Смиламе обраното грозде, като използваме машина, която я имаме от 2 години. От както я взехме работата се облекчи много. Преди всичко го правехме с ръчна, и ставаше с около ден по-бавно и то с повече хора. Меленето ставаше на ръка, както и чистенето на чепките и сипването на материала в кацата и бидоните. Сега тази прави всичко това сама :)

Първо смиламе бялото грозде, защото ако смелим червеното трябва да я измием, както и да изпразним маркуча, за да не се загуби цвета. Така спестяваме време и труд. А един от любимите ми моменти при направата на вино е да опитам пръв така наречената шара, много е сладка :)

Идва ред и на червеното грозде. С него първо пълним кацата, която няколко дни преди това се закисва (или запарва) с топла вода. След това се измива добре и се остава да се изцеди.

Преди да започне да се пълни се набива щурак (дървено кранче да го нарека, така му викаме при нас), който не се сетих да снимам :D
След като всичко вече е смляно, затискаме с решетки материала, който е изсипан в съдовете за да остане в сока, а не да изплува отгоре.

Идва ред и на гласенето на захарността. Даде ни захарност от около 18-20% след брането, след това го подправяме като добавим допълнително захар, докато достигне 24%. По принцип е малко рано за бране, но при нас така се налага и всяка година тази процедура я правим около втората седмица на септември.

След като всичко вече е нагласено и готово, започва голямото миене. Измива се машината, касетките, мазата и всичко останало, което лепне от сока на гроздето.

Вече остава само да изчакаме виното да стане, времето да захладнее и да се правят сухите мезета :)

За край ще се обърна към един човек, от който може да се научи много в тази област. А знам че му е хубаво виното, защото съм го опитвал 😀. @mmanolev33 чичо Митко, имам един въпрос конкретно към теб, ако може да обадиш някоя тайна. От няколко години при направата на бяло вино, не се получава добре на цвят (повече прилича на розе) и е мътно. Правим го на 24% захарност, слага се и серниста киселина, баща ми е пробвал да го избистря и с бентонит, но няма подобрения. Ще се радвам ако дадеш отговор, какво да опитаме или къде бъркаме, дори и за каквато и да е критика в направата ни на вино като цяло. Все пак човек се учи, докато е жив :)

Ха наздраве ! :)