BITCOIN HAFTAYI NASIL BİTİRİYOR

Şu başlık bulma konusunda biri bana yardım etmeli artık. Yazıya böyle bir dalış yaptım ama tanıyanlar alışıktır. :) Neyse, haftanın sonlarına doğru #bitcoin, yukarı veya aşağı hamlelerde bulunmakta zorluk ya da kararsızlık yaşamaya devam ediyor. Sebep olarak tabi ki ana yönün yukarı, ara yönlerin ise değişken bir seyir ile aşağı veya yatay ilerlemesinden bahsedebilirim. Özellikle her defasında vurguladığım $9189 seviyesinin aşırı güçlü durması yılların verdiği destur ile yatırımcıyı frenliyor. Aslında ayılar ile boğalar arasında bir hudut görevi görüyor. Fakat "Aşık'a bağdat sorulmaz." Bitcoin, akıp yolunu bulmasını bilir; (d)alan eşlik eder, (d)alamayan bakakalır. Dalmak kelimesi cesaretin rivayeti olsun!


BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE SAT SİNYALİ


Saatlik grafikte gördüğümüz bu küçük tepe yükseliş trendinin değil düşüş trendinin oluşturduğu panikten ortaya çıkıyor. Arada bunu yapıyorlar. Gerçi kripto para piyasasında bu sık sık oluyor. Yükselecek hissiyatı yayıp aniden düşüyor. Bu olaya sevgili hocam 'silkeleme' derdi. Ah ah!

Saatlik grafikte düşüş sinyallerinin oluşması tamamen yatay seyirden oluyor. Kanal belli; $8800 ile $9500 aralığı. Bu aralık her geçen saat daha tehlikeli bir hal alıyor. Kararın ne yöne olacağını kestirmek çok zor; ama alım sinyallerinde her şeye rağmen güzel fırsatlar doğuyor.


BTCUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE SAT SİNYALİ

Bu grafiğe bakarak işlem yapan yatırımcının gözü pek ve sabırlı olması gerekiyor. Ayrıca saatlik ve dakikalık grafiklerdeki sahte sinyalleri de iyi görmesi lazım. Örneğin $9069 seviyesinden alım yapan birinin $9361 seviyesinden satış yapması gerekiyor bu grafikteki son hareketlere göre. Diyelim ki satmış ve tekrar alım yapmak için bekliyor. Bu kez satış yaptığı fiyatın altında bir seviyeden alım yapmalı ki miktar arttırabilsin. Bu seviye grafiğin AL sinyali vermek üzere olduğu yer $9239 seviyesi. Fiyat burayı gösterirken saatlik grafik çoktan AL sinyali vermiş hatta düşüşe hazırlanıyor olmalı. Bu durum 4 saatlik grafik için saatlik grafikten gelen sahte bir AL sinyalinden başka bir şey değildir. Bu grafiğe bakan adam net olarak AL görmeden alım yapmaz. Diyelim ki saatlik grafiğe aldandı ve alım yaptı. Şu an fiyat $9210, büyük bir kayıp değil ama yarın sabahı görelim bir de. Bunu düşünerek hareket ederse ya yakar kendini ya da alım yaptığı yerin iyi bir yer olduğunu görür. Yarın sabah beraber göreceğiz bunu.

BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE AL SİNYALİ

Son olarak günlük grafiğe bakıyoruz. Güzel bir AL sinyalimiz var; fakat saatlik ve 4 saatlik grafiklerde yatay/düşüş seyri de var. Bu durum günlüğü baskı altında tutuyor ve hareket alanını daraltıyor. Daralan günlük grafik ya kan görmüş kurbanlık gibi burnundan soluğunu fışkırtarak yükseklere fırlar ya da bıçağın tadına bakar. Bayram da yaklaştı!

Aşağıda verdiğim destek ve dirençler yıllarca takip ettiğim ve her hamlede ayrı bir analizle belirlediğim seviyelerden oluşuyor. Bunlar kısa vade değil orta ve uzun vade seviyeleridir. Güçlü olanlar kırmızıdır. Diğerleri siyahtır. Gökyüzü mavidir. Toprak güzel kokar. @tahirozgen tahirdir. @sudefteri masaldır, @damla güzeldir, @maonx göktendir @avina şiirdir, @edebiyat kıskançtır. :))

Hayırlısı.

 • Dirençler:
  $9189, $10000, $11610,
  $11984,
  $13014,
  $14618, $16646, $17221
 • Destekler:
  $8800, $8420,
  $7800, $7500,
  $5158


Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur.

Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
6 Comments