HiveStats Monthly Progress - January 2022 [ENG-TUR]

Hi

One more month has passed by. It is time to write a HiveStats Monthly Progress post. I have decided to share my HiveStats post also in my mother language from now on. Thus, I can contribute to the development of TR tag.

Merhaba

Bir ay daha geçip gitti. HiveStats aylık gelişim yazısı yazma zamanı geldi. Bundan sonra HiveStats yazılarımı da Türkçe olarak paylaşmaya karar verdim. Böylece TR etkietinin gelişimine katkıda bulunabilmiş olurum.

January was rather good for me on HIVE. As always, the more I have spare time the more I try to be online on HIVE by posting, upvoting and commeting on posts thanks to Ecency App.

HIVE'de Ocak ayı benim için fena değildi. Her zamanki gibi, ne kadar çok boş zamanım olursa, Ecency uygulaması sayesinde post paylaşarak, oy vererek ve paylaşımlara yorum yazarak HIVE'de o kadar çok aktif olmaya çalışıyorum.

image.png

20220201_200542.jpg

Here is the all data that was collected from HiveStats for January:

I shared six posts in January. I received 726 upvotes, this is a record for me on HIVE. However, still no data for comments. I think this data is missing or removed in the new HiveStats. Furthermore, I received 4.99 HIVE from Curation Rewards, 41.18 HIVE from Author Rewards and 1.50 HBD from Savings in January. Comparing to December, there is about %20 decrease in author rewards. Nevertheless, APR rate increased slightly.

Ocak ayı için HiveStats'dan toplanan veriler şöyledir:

Ocak ayında altı yazı paylaştım. 726 tane oy aldım, bu HIVE'de benim için bir rekor. Buna karşın, ne kadar yorum alındığı hala görünmüyor. Sanırım bu veri yeni HiveStats'da eksik ya da silinmiş. Ayrıca, Ocak ayında 4.99 HIVE Kürasyon gelirlerinden, 41.18 HIVE Yazar gelirlerinden, 1.50 HBD de Faiz gelirinden elde ettim. Aralık ayına kıyasla, yazar gelirlerinde %20 azalma var. Buna karşın yıllık kürasyon getiri oranında ufark bir artış var.

My first goal is to have 1000 HP milestones, and the second one is reaching 62 reputation on HIVE. I have almost reached 750 HP in January and also I am about to reach 62 reputation now.

HIVE'deki ilk hedefim 1000 HP gücünü, ikinci hedefim ise 62 repütasyonu elde etmek. Ocak ayında hemen hemen 750 HP gücüne ulaştım ve şimdi 62 repütasyona ulaşmaya da çok yakınım.

I have been active everyday on HIVE since August 2021. 2021 was the year in which I shared the most posts, read the most posts, upvoted the most posts, received the most upvotes, commented on the most posts, and received the most comments on HIVE. I hope that I will realize much more in 2022.

2021 Ağuston ayından itibaren hergün HIVE'de aktifim. 2021 yılı, HIVE'de en çok yazı paylaştığım, en çok yazı okuduğum, en çok paylaşıma oy verdiğim, en çok oy aldığım, paylaşımlara en çok yorum yaptığım ve en çok yorum aldığım yıl oldu. Umarım 2022 yılında daha fazlasını gerçekleştireceğim.

I would like to thanks @LeoFinance team for the contributions to HiveStats. Hope to see you in the next monthly progress post.

Thanks for reading.

HiveStats'a katkılarından dolayı @Leofinance ekibine teşekkür ederim. Bir sonraki aylık gelişim yazısında görüşmek üzere.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
6 Comments