BİTCOİN'NİN BU HAFTAKİ DURUMU

Merhaba. :) Bitcoin daha yeni değil uzunca bir süredir $10000 direnci ile uğraşıyor. Yatırımcının algıları bu direncin kırılma olanağının olmadığı yönünde çalışıyor. Bundan yaklaşık 11 ay önce tam da içinde bulunduğumuz bu gün ile fazla benzeşen durumlar söz konusu. O günlerde aktif olarak #bitcoin hakkında yazıyordum ve $10000 direnci için imtihan demiştik, hatırlayanlar vardır. Okuyup grafikleri inceleyebilirsiniz.

Tamam, şimdi gelelim #bitcoin'in bu haftaki durumuna. O günlerde de şimdilerde de $8400 civarı başta olmak üzere $9180 dolayları çok büyük öneme sahip. Daha düne kadar $9189 seviyesi destek olarak çalışırken şimdi artık direnç oldu ve güçlü çalışıyor. Hadi bunu yakından görelim!


BTCUSD SAATLİK GRAFİK


Basit bir çizgi; fakat çizginin durduğu yer önemli. Uzun süredir tüm düşüşlerin ve yükselişlerin kilit noktalarını oluşturan bir yer $9189. Grafikte görülen kısmı sadece son bir haftanın verilerini oluşturuyor. Günlük grafikte durum daha net görünüyor aslında.


Burası da son 1 yıl. Demek istediğim şey $10000 direncinin yukarı yönlü net olarak kırılması ne kadar zor ise $9189 desteğinin de aşağı yönlü kırılması da o kadar zor. Hal böyle olunca olağanüstü durumlar söz konusu olmadıkça aslında bu iki seviye arasında yatay bir seyir gerçekleşiyor. Olağanüstü durumlardan kastım Covid-19, #halving falan.

AL-SAT sinyalleri ile genel durumu izlediğimiz grafikleri incelemeye geçelim şimdi.


BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ


Tam olarak $8979 fiyatından AL sinyali geldi ve şu an $9120 civarında dolaşıyor. Bu al sinyalinden kârlı çıkabilmek için buralardan satmak mantıklı mı bilemem ama gerçek anlamda kâr etmek için henüz değil. Tabi $9189 altı riskli. Daha garantici düşünen ve daha uzun süre bekleyebilecek sabırlı yatırımcı için 4 saatlik grafik çalışıyor. Bir de ona bakalım.

BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE KARAR AŞAMASI

SAT sinyali açık seçik devam ediyor. Saatlik alımlardan kaynaklanan ortalama yükselişi ile beraber 4 saatlikte de toparlanma olmuş; fakat daha erken. Buralardan aşağı yönlü çalışmaya devam edebilir ve bu sinyal yanıltıcı olabilir. Çünkü aşağıda daha güçlü ve kararlı bir SAT sinyali var.

BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE SAT SİNYALİ

Grafiğe yakından bakıldığında net olarak aşağı yönlü çalıştığını görebiliyoruz da bazı yerlerde kırık hareket etmiş. Mumlar yumuşak geçişler yerine daha sert geçiş yapmış ve hem yukarı hem aşağı yönlü hareketleri kısa sürmüş. Bu ayı ve boğaların ne derece atıştıklarını gösteriyor. Marketin yaşadığı ise kararsızlıktan başka bir şey değil. Bu grafiğe bir de uzaktan bakalım.

BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE SAT SİNYALİ

Evet tam olarak 53 gündür $10000 ile $8400 arasında güzel güzel geziyor. Öncesinde 54 gün, daha öncesinde 24 gün bu yatay seyri sürdürmüş. Çok korkulacak bir şey yok demek ki. Bu rahatlığın sebebi ise haftalık ve aylık grafiklerdeki muhteşem AL sinyallerinin devam etmesi ve bu sinyallerin öyle ha deyince bozulamaması. Çünkü ayların ve yılların ortalama alım satımlarının toplamları ile oluşuyor bu sinyaller.

Başarılar.

 • Dirençler:
  $9189, $10000, $11610,
  $11984,
  $13014,
  $14618, $16646, $17221
 • Destekler:
  $8800, $8420,
  $7800, $7500,
  $5158


Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur.

Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
3 Comments