Bitcoin Grafik Analizi

Herkese merhaba. Bitcoin'e bu hafta gelen aşağı yönlü düzeltme devam ediyor. Fiyatlar 48216$ ile 52640$ seviyeleri arasına bir kanal oluşturdu ve burada seyrediyor. Gün içinde bu iki seviye arasında dalgalanırken hem 4 saatlik grafikte hem de günlük grafikte fiyat sıkışmalarına sebep oldu. Yatay seyir, grafikleri sıkıntıya sokuyor. Anlaşılacağı üzere her iki yöne de emirler savaşıyor. Biri alırken bir diğeri satıyor. Ona karşılık olarak bir başkası alıyor... Yükseliş yanlıları ile düşüş yanlıları şu an ciddi bir savaş içinde. Hangi tarafın galip geleceğini kestirmek zor değil. Nasıl mi? Gelin grafiklere bakarak görelim bunu.


BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE SAT SİNYALİ


Bitcoin saatlik grafiğinde sinyallerin sık sık değiştiğini görebiliyoruz. Oluşan her hareket arasındaki zaman aralığı ise giderek daralıyor. İki yön değişimi arasındaki sürenin gittikçe azalması, ciddi bir yön değişikliğinin haberini verir.

Saatlik grafikte durum bu iken, özellikle SAT sinyallerinin AL sinyallerinden daha fazla olması düşünüldüğünde, düşüş trendinin devam ettiği yorumu çıkıyor ortaya. Bu yüzden saatlik grafikte ara kanallar, (ara destek ve dirençler) aşağı yönlü süreğen bir biçimde güncelleniyor. İzlediği kanalda şu an 48216$ desteğine çok yakın ve buradan aşağı inmek istiyor.


BTCUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE KARAR AŞAMASI

Düşüş trendi başladığında kısa süren AL sinyalleri ve uzun süren SAT sinyalleri görülür. Bitcoin 4 saatlik grafiğinde son oluşan AL sinyali 16 sürdü ve şu an karar aşamasında ve büyük ihtimalle kararı aşağı verecek. Çünkü çok zayıf ilerledi şimdiye kadar. Yukarı yönlü karar verdiği zamanlar da oluyor; fakat günlük grafik çok sıkıntıda iken aşağı yön 4 saatlik grafik için tek seçenek ve kaçınılmaz bir sonuç olacak. Aşağıda güçlü destek 42000$ var. Ondan önce biraz durak yapacağı belki de bir süre yatay seyredip yukarı yöneleceği 44845$ seviyesi var. Çok güçlü olmadığı için başarısız olabilir. Buradan sonra aşağı devam ederse ne olur, onu da günlük grafikteki destek seviyelerine bakarak görelim.

BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE KARAR AŞAMASI

bahsediyorum. Sağlıklı düşüş olmadı mı sağlıklı yükseliş de olmaz çünkü. Bu yüzden bırakalım biraz düşsün. Panik yok. Şu an balinanın biri kalkıp büyük miktarlarda Bitcoin alımı yaparsa bu teknik analiz çöp olacak biliyorum ve buna rağmen bu gün sadece aşağıdaki desteklerden bahsedeceğim. Günlük grafikte siyah çizgilerle belirttikleri görülüyor; ama daha fazlası da olduğu için birkaç tane de ekleyerek yazayım.

Düşüşlerin devam etmesi halinde aşağıda bekleyen destekler; 48216$, 42000$, 36966$, 34800$, 29231$, 28377$...

Aşağı yönlü hareketler devam ederse bu seviyelerle karşılaşma ihtimali var. Peki nereye kadar düşecek, diye soran olursa dünyanın hiçbir yerinde bu soruya net cevap verebilecek birini bulamazsınız. Yine de bana göre 34800$ civarlarından yukarı yönlü hareketlere yeniden başlar. 33453$ desteği de göz kırpıyor. Hep beraber görelim bakalım.

Kolay gelsin.


Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur.

Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
31 Comments