Gram Altının Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Öncelikle mottolarımızı paylaşalım; "Altın tanrıların, gümüş kralların, fiat kölelerin parasıdır." ve "Altını elinle tutmuyorsan senin değildir." Dönelim başlıktaki sorunun cevabına. Şunu bilmemiz gerekir ki; altını elinde bulunduran kuralı koyar.
indir.jpg
1979 yılına kadar Amerikan Doları'nın dayanağı altındı(veya öyle biliniyordu.). Dolayısıyla altının değeri de dolar cinsinden ölçülüyordu. Bu dönemden sonra ABDi dolar ile altının bağlantısını tamamen kopardı. Altının değeri çoğunlukla ons(oz) olarak ölçülüyor. Yani gram veya kilo olarak değil de belli bir miktar baz alınarak değeri belirleniyor. Farklı ülkelerde farklı miktarlara ons denildi. Ancak kanıksanan miktar 31.10 gram oldu.

Şimdilerde piyasada işlem gören altın 1 ONS'un Amerikan doları karşılığı olarak hesaplanıyor. Yani bizim gram altın dediğimiz şeyin fiyatı piyasalarda işlem görerek oluşmaz. Tekrar edelim; Gram altının fiyatı piyasada işlem görerek oluşmaz. Türk Lirası ile gram altın aldığımızda, aslında bir miktar Amerikan Doları'da almış oluruz. Vaay tuzağa bak :) Rezerv para olmanın faydaları.

Peki hesaplama nasıl yapılıyor? "Bir ons altın 31.10 gramdan oluşur" demiştik. 1 ons altının Amerikan Doları ederi / 31.10= Gram altının USD karşılığı. Güncel fiyattan hesaplayacak olursak(Forex piyasasını baz aldım, Oanda.); 1758/31.10:56 USD. Bunu Türk Lirası cinsinden hesaplayalım(ons/31.10xUSD/TRY:GramTL); 1758/31.10x7.44:420TL

Bir kaç özet bilgiyle bitirelim. Yatırım için altın alacaksanız fiziki altın tavsiye ederim(Mottoları unutma). Fiyattan yararlanmak için altını tercih ediyorsanız kuyumcular veya bankalar yerine borsa yatırım fonlarını, VİOP'u tercih edebilirsiniz. Şunları araştırın; GLDTR, ZGOLD. Bahsettiğim ürünlerde makas bir iki kuruş olacaktır. Viop'ta ise vade uzadıkça tutarsızlık ve makas artıyor. Hacim arttıkça bu sorun da çözülecektir.

Yeni paylaşımlarda görüşmek dileğiyle.
Görsel: kaynak

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Ecency