Movie Review: Terminator 3 (2003) [ENG-TUR]

Hi

I haven't watched a movie and written a movie review for a long time. Since it is winter and there is not much to do, watching movie is one of the best things to do these days when we stay at home. The other day, I wanted to watch the Terminator 3 movie again, which I watched about 20 years ago and didn't like very much. I can say that I forgot most of the scenes in the movie. Therefore, it's good to watch it again. First of all, let me say that this movie, which was shot almost 10 years ago, can't be compared to a masterpiece like Terminator 2. I think it has to do with the change of director.

Merhaba

Uzun zamandır film izleyip film değerlendirme yazısı yazmamıştım. Malum kış ayı ve yapacak çok şey olmaması nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde film izlemek, yapılacak en iyi şeylerden birisidir. Geçen gün, yaklaşık 20 yıl önce izlediğim ve çok da beğenmediğim Terminatör 3 filmini tekrar izleyeyim dedim. Filmdeki sahnelerin çoğunu unutmuşum diyebilirim. Bu nedenle tekrar izlemek iyi oldu. Öncelikle şunu şöyleyeyim, hemen hemen 10 yıl önce çekilen bu film, Terminatör 2 gibi bir baş yapıtla kıyaslanamaz. Bunun yönetmen değişikliği ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

image.png
Source

John Connor thought that they had prevented the Judgement Day after he blew up Cyberdyne with his mother Sarah Connor and the T-100 and burned the remaining chip from the robot in the first movie. Then, in the third movie, we learn that John Connor felt empty and Sarah Connor passed away. We can say that the plot of the third movie is the same as the others, only there are a few changes in the future. John Connor's wife also had an important role in the resistance.

John Connor, annesi Sarah Connor ve T-100 ile Cyberdyne’yi havaya uçurup birinci filmdeki robottan kalan çipi de yaktıktan sonra kıyamet gününü engellediklerini düşünüyordu. Sonrasında, üçüncü filmde, John Connor’un boşluğa düştüğünü ve Sarah Connor’un ise vefat ettiğini öğreniyoruz. Üçüncü filmin konusu diğerleriyle aynı diyebiliriz, sadece gelecekte birkaç değişiklik olmuş. John Connor’un eşinin de direnişte önemli bir görevi olmuş.

image.png
Source

The T-X which was sent to kill John Connor, his wife and fellow resistance members is performed by Kristanna Loken. The T-X is a more advanced and brutal type of robot than the T-1000. I think Kritanna Loken played this role well as a woman, and I can say that she made a difference in the movie. While the aged Arnold (More older now), the T-850 is a lower model which was captured by the insurgents and then sent to the past. An interesting detail here is that the T-850 kills John Connor in the future.

John Connor, eşi ve diğer direniş arkadaşlarını öldürmek için gönderilen T-X’i Kristanna Loken canlandırıyor. T-X, T-1000’den daha gelişmiş ve daha acımaz bir robot türü. Kritanna Loken bir bayan olarak bu rolünü bence iyi oynamış, filme farklılık gelmiş diyebilirim. Yaşlanmış Arnold (Şimdi daha yaşlı), T- 850 ise yine bildiğimiz daha düşük, direnişçilerin eline geçen sonradan geçmişe gönderilen bir model. Burda ilginç bir ayrıntı da T-850’in John Connor’u gelecekte öldürüyor olması.

mv5bmtqxnzi3mje2of5bml5banbnxkftztcwnjk4mjazmw_._v1_.jpg
Source

The scenes in the movie are generally replicas of those in the second movie. Comedy scenes were also added to the movie. I can say that the scenes such as the chase, going to the market and then out of the city, finding a gun ammo, trying to blow up Skynet are taken from the second movie. The car chase scene seems too exaggerated, long and boring to me. The fight scenes of the two robots are ridiculous in some points and the computer effects are clearly evident. There is also a huge difference between the T-100 and T-850, even though the same person performs it. I don't know if it's due to the role, but in the second movie, the T-100 was a robot learning to live with humans. In this movie, the T-850 was like a dull.

Filmdeki sahneler genel olarak ikinci filmdeki sahnelerin kopyası. Filme biraz da komedi sahneleri eklenmiş. Kovalamaca, markete uğrayıp şehir dışına çıkmak, silah cephanesi bulmak, Skynet’i havaya uçurmaya çalışmak gibi sahneler ikinci filmden alınma diyebilirim. Arabalarla kovalamaca sahnesi bana çok abartılı, uzun ve sıkıcı geldi. İki robotun kavga sahneleri bazı yerlerde saçmalamış ve bilgisayar efektleri bariz belli oluyor. Ayrıca aynı kişinin oynamasına karşın T-100 ve T-850 arasında çok fark var. Rol gereği mi bilmiyorum ama ikinci filmde T-100 insanlarla yaamayı öğrenen bir robottu. Bu filmde ise T-850 ise resmen ruhsuz gibiydi.

image.png
Source

This movie is important for the continuation of the Terminator series, it is good in terms of action, it is worth watching, but after Terminator 2, this movie disappointed me.

Thanks for reading.

Bu film Terminatör serisinin devamı açısında önemli, aksiyon açısından iyi, izlemeye değer ama Terminatör 2’den sonra bende hayal kırıklığı yaşattı.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
5 Comments
Ecency