You Are So Sweet Review! (EN/TR) You Are So Sweet Dizi İncelemesi!

-EN

Hello to everyone! I hope you are well and enjoying yourself. I haven't shared anything in this community for a long time. Because I haven't had a chance to watch much. I guess I'm a little busy these days. I don't know exactly why :D.

Today we will review a Chinese drama with you. I watched this series about a month ago. But I haven't had much time to write about the series. Today I want to talk about this series. The name of the drama is "You Are So Sweet". I've never watched anything about dubbing before. The plot of this series is about a girl who wants to be a dubbing artist.

Starring Amy Sun and Eden Zhao. Amy Sun plays a sweet but not very pretty girl. Her character's name is Xia Xiao Ning. Xia Xiao Ning's biggest dream is to become a dubbing artist. But she has no training on this subject. Eden Zhao plays the character named Gu Chen Yu, who is a cold boss. Gu Chen Yu is also the dubbing artist Mo Bu Yu, who is hiding his identity.

While leaving Mo Bu Yu's fan meeting, Xia Xiao Ning accidentally encounters Gu Chen Yu, which is an unpleasant meeting scene. Several coincidences happen in a row and the two start to meet frequently. Later, Xia Xiao Ning goes to the job interview and is accepted. But she hasn't seen her boss yet. Xia Xiao Ning and Gu Chen Yu meet in the elevator and again have a small argument. When Xia Xiao Ning gets off the elevator, she is confronted with the fact that her new boss is Gu Chen Yu. From here on out, things will get even more difficult for Xia Xiao Ning. Over time, with the effect of supporting roles, the two get closer and their relationship turn into a love affair.

To be honest, it wasn't a drama with great acting. Most of the acting was average. The series had a total of 24 episodes and was not boring. It was especially nice that the scenes were constantly changing. It would be boring to watch an in-house couple all the time just because their story begins at the company. I think the subject is interesting. Because there are not many TV series or movies about dubbing.

I really liked the stage lighting and make-up. But I would like to talk about a detail that particularly caught my attention. The make-up for almost all the characters was very simple. I think this move was made to make the characters look innocent. Especially Xia Xiao Ning and Jin Yao stood out in this regard. I think the leading roles are being polished. Because we haven't seen many scenes without the four leading actors. But it was still a good series.

Yes, series lovers, that's it for this week's review. Thank you for giving a time. Stay with love until the next review. Goodbye!

-TR

Herkese Merhaba! Umarım iyisinizdir ve keyfiniz yerindedir. Uzun süredir bu toplulukta bir şeyler paylaşmıyordum. Çünkü pek fazla şey izlemeye fırsatım olmamıştı. Sanırım bu aralar biraz yoğunum. Tam olarak sebebini ben de bilmiyorum :D.

Bugün sizlerle bir Çin dizisinin incelemesini yapacağız. Bu diziyi yaklaşık 1 ay önce izledim. Ama dizi hakkında bir şeyler yazmaya pek fırsatım olmamıştı. Bugün bu dizi hakkında konuşmak istiyorum. Dizinin ismi "You Are So Sweet". Daha önce dublaj yapmakla alakalı bir şeyler seyretmemiştim. Bu dizinin konusu dublaj sanatçısı olmak isteyen bir kızla ilgili.

Başrollerde Amy Sun ve Eden Zhao var. Amy Sun,tatlı ama çok güzel olmayan bir kızı canlandırıyor. Karakterinin ismi Xia Xiao Ning. Xia Xiao Ning'in en büyük hayali bir dublaj sanatçısı olmaktır. Ama bu konuda herhangi bir eğitimi yoktur. Eden Zhao ise soğuk bir patron olan Gu Chen Yu isimli karakteri canlandırıyor. Gu Chen Yu aynı zamanda kimliğini saklayan dublaj sanatçısı Mo Bu Yu.

Xia Xiao Ning, Mo Bu Yu'nun hayran buluşmasından ayrılırken tesadüfi bir şekilde Gu Chen Yu ile karşılaşır ve bu tatsız bir tanışma sahnesidir. Birkaç tesadüf üst üste gerçekleşir ve ikili sıklıkla karşılaşmaya başlar. Daha sonra Xia Xiao Ning, iş görüşmesine gider ve kabul edilir. Ama patronu henüz görmemiştir. Xia Xiao Ning ve Gu Chen Yu asansörde karşılaşır ve yine ufak bir tartışma yaşarlar. Xia Xiao Ning asansörden indiğinde yeni patronunun Gu Chen Yu olduğu gerçeği ile yüzleşir. Buradan sonra işler Xia Xiao Ning için daha da zorlaşacaktır. Zamanla yardımcı rollerin de etkisiyle ikili daha da yakınlaşır ve bir aşk ilişkisine dönüşür.

Açık konuşmak gerekirse harika oyunculukların olduğu bir dizi değildi. Hatta oyunculukların birçoğu ortalama düzeydeydi. Dizi toplam 24 bölümdü ve sıkıcı değildi. Özellikle sahnelerin sürekli değişiyor olması güzeldi. Sırf hikayeleri şirkette başlıyor diye sürekli şirket içerisindeki bir çifti izlemek sıkıcı olurdu. Konusunun ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Çünkü dublajla ilgili pek fazla dizi ya da film yok.

Sahne ışıklandırmaları ve yapılan makyajları çok beğendim. Ama özellikle dikkatimi çeken bir detaydan bahsetmek istiyorum. Neredeyse tüm karakterlere yapılan makyajlar çok sadeydi. Karakterleri masum göstermek için bu hamlenin yapıldığını düşünüyorum. Özellikle Xia Xiao Ning ve Jin Yao bu konuda çok göze çarpıyorlardı. Başrollerin parlatılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Çünkü dört başrol oyuncusun içinde olmadığı pek fazla sahne izlemedik. Ama yine de güzel bir diziydi.

Evet dizi severler bu haftalık inceleme yazım bu kadardı. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Bir sonraki incelemeye kadar sevgiyle kalın. Hoşça Kalın!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversion now