Professional Single Review! (EN/TR) Professional Single Dizi İncelemesi!

-EN

Hello to everyone! How is your day going? Or how are you feeling? I don't know how to start writing today. For some reason I'm pretty confused. I hope I don't try to explain everything at once and write a lousy review. lol.

Today we will review a Chinese drama. Honestly, it's one of the first C-Dramas I watched and it's a sweet series that I love very much. I usually watch TV series about romance and youth. This may sound boring to you. Because I used to think so too. I was addicted to horror movies and TV series. But I haven't watched anything horror genre in the last 2 years. I think I need to watch romance and youth now.

The name of the series we will examine is "Professional Single". A TV series made in 2020. I think it is a cute series that warms your heart while watching it. I don't think it was boring either. Episodes are about 45 minutes and there are 24 episodes available. Let's start the review without further ado!

Professional Single

The lead roles in the series are Yiren Song and Aaron Deng. Aaron Deng plays the character of Qing Shen, who is handsome, tall and cold-hearted. Yiren Song plays the character of Yuan Qian, who is short, a little clumsy, but very smart. Frankly, I think Aaron Deng performed worse than Yiren Song when it comes to acting. But that's not a disturbing difference. So it doesn't prevent you from watching this series.

They are student in the sculpture department in two leading roles. But Yuan Qian wants to switch to the oil painting department. Therefore, it is necessary to take the exam on the first day of the academic year. However, Yuan Qian was late. She runs to the exam and has to cross the bridge. The bridge has been closed due to construction. But she still tries to leave and collides with Qing Shen on the bridge. Qing Shen tries to catch the statue he dropped from him hand, while Yuan Qian falls into the lake. It is here that the two meet for the first time, albeit in a distasteful way.

Yuan Qian arrives the exam class, but the entrance document is wet. Therefore, it is not taken for the exam. Until the next semester, she has to be a student of the sculpture department. The adventure of the duo begins with this event and turns into love in the following chapters.

If we talk about the supporting roles, we can say that the majority of the supporting roles are the roommates of the lead roles in the dormitory. In addition to this, Song Si Yi, a student of the sports department and chilhood friend, whom Yuan Qian met by chance. And then there's Ling Wei, who has been in love with Qing Shen since high school. But Qing Shen never loved her.

Song Si Yi is in love with Yuan Qian. Ling Wei is after Qing Shen. I think these two supporting roles make the protagonists fall in love with each other. Especially sweet details when Qing Shen was jealous and possessive of Yuan Qian at certain times. I think a real relationship was reflected in every detail. Although the subject of the show was youth, it was not deviated from reality. It made me happy to see the daily discussions we will have in our relationships in this drama. Little details like this put a smile on my face while watching.

Finally, I must say that the scenes were carefully prepared. It was very nice that there were no dark scenes in the night shots. Unfortunately, some productions have issues like this, which hinders viewing. There was no such problem in this series. It is also a good thing for the series that the scenes change frequently and the shooting is done in different and open areas. I think these things prevent boredom.

It wasn't a boring series for me either. Establishing simple and understandable dialogues was also a good step for fluency, I think. I think if I had given this series a rating out of ten, I would have given it an eight. It wasn't perfect, but it was beautiful. I think it's a series worth watching. If you like this type of series, I definitely recommend you to watch it.

That's it the review I wrote for this week. I realized that I missed this series because I was telling about a TV show I loved. I hope you read it without getting bored. Thank you for taking the time for me. See you in the next review post. Stay with love!

-TR

Herkese Merhaba! Gününüz nasıl geçiyor? Ya da nasıl hissediyorsunuz? Bugün yazmaya nasıl başlayacağımı bilemedim. Nedense kafam oldukça karışık. Umarım her şeyi aynı anda anlatmaya çalışıp berbat bir inceleme yazmam. lol.

Bugün bir Çin dizisini inceleyeceğiz. Açıkçası ilk izlediğim C-Dramalardan biri ve çok sevdiğim tatlı bir dizi. Genellikle romantizm,gençlik gibi konularda yapılan dizileri izliyorum. Bu size sıkıcı gelebilir. Çünkü önceden ben de böyle düşünüyordum. Korku filmleri ve dizilerine bağımlıydım. Ama son 2 yıldır korku türünde hiçbir şey seyretmedim. Sanırım artık bunları izlemeye ihtiyacım var.

İnceleyeceğimiz dizinin ismi "Professional Single". 2020 yapımı olan bir dizi. İzlerken içinizi ısıtan,sevimli bir dizi olduğunu düşünüyorum. Bence sıkıcı da değildi. Bölümler yaklaşık 45 dakika ve 24 bölüm mevcut. Hadi daha fazla uzatmadan incelemeye başlayalım!

Professional Single

Dizinin başrolleri Yiren Song ve Aaron Deng. Aaron Deng, yakışıklı,uzun boylu ve soğuk nevale olan Qing Shen karakterini canlandırıyor. Yiren Song ise kısa boylu,biraz sakar ama çok zeki olan Yuan Qian karakterini canlandırıyor. Açıkçası Aaron Deng'in oyunculuk konusunda Yiren Song'dan daha kötü bir performans sergilediğini düşünüyorum. Ama bu rahatsız edici boyutta bir fark değil. Yani bu diziyi izlemeye engel değil.

İki başrolde heykel bölümünde öğrencidir. Ama Yuan Qian,yağlı boya bölümüne geçiş yapmak ister. Bu yüzden eğitim yılının ilk günü sınava girmesi gerekmektedir. Ancak Yuan Qian geç kalmıştır. Sınava koşarak gider ve köprüden geçmesi gerekir. Köprü inşaat sebebiyle kapatılmıştır. Ama o yine de ordan gitmeye çalışır ve köprüde Qing Shen ile çarpışır. Qing Shen elinden düşürdüğü heykeli yakalamaya çalışır ve bu sırada Yuan Qian göle düşer. İkili tatsız bir şekilde de olsa ilk kez burada karşılaşır.

Yuan Qian,sınava yetişir ama giriş belgesi ıslanmıştır. Bu yüzden sınava alınmaz. Bir sonraki döneme kadar heykel bölümü öğrencisi olmak zorundadır. İşte ikilinin macerası bu olayla birlikte başlar ve ilerleyen bölümlerde aşka dönüşür.

Yardımcı rollerden bahsedecek olursak yardımcı rollerin çoğunluğu başrollerin yurttaki oda arkadaşları diyebiliriz. Buna extra olarak Yuan Qian'ın tesadüfü olarak karşılaştığı spor bölümü öğrencisi ve çocukluk arkadaşı Song Si Yi. Bir de Qing Shen'e liseden beri aşık olan Ling Wei var. Ama Qing Shen onu hiçbir zaman sevmedi.

Song Si Yi, Yuan Qian'a aşıktır. Ling Wei ise Qing Shen'in peşindedir. Bence bu iki yardımcı rol,başrollerin birbirine aşık olmasını sağlıyor. Özellikle bazı zamanlarda Qing Shen'in Yuan Qian'ı kıskanması ve sahiplenici davranması çok tatlı detaylardı. Gerçek bir ilişkinin her şeyiyle yansıtıldığını düşünüyorum. Gençlik dizisi yapıldığı için gerçeklikten uzaklaşılmamış. İlişkilerimizde yaşayacağımız günlük tartışmaları bu dizide görmek beni mutlu etti. Bunun gibi ufak detaylar izlerken yüzümde bir gülümseme oluşmasına sebep oluyor.

Son olarak da şunu söylemeliyim ki sahneler özenle hazırlanmış. Gece yapılan çekimlerde karanlık sahnelerin olmaması çok güzeldi. Maalesef bazı yapımlarda bunun gibi sorunlar var ve bu izlemeye engel oluyor. Bu dizide öyle bir problem yoktu. Sahnelerin sıklıkla değişmesi, farklı ve açık alanlarda çekim yapılmış olması da dizi adına güzel bir şey. Bu tarz şeylerin sıkıcılığı önlediğini düşünüyorum.

Benim için konu olarak da sıkıcı bir dizi değildi. Basit ve anlaşılır diyaloglar kurulması da akıcılık adına güzel bir adımdı bence. Sanırım bu diziye on üzerinden bir puan verseydim sekiz verirdim. Mükemmel değildi ama güzeldi. İzlemeye değer bir dizi olduğunu düşünüyorum. Eğer bu türdeki dizileri seviyorsanız kesinlikle izlemenizi öneririm.

Bu hafta için yazdığım inceleme yazısı bu kadardı. Sevdiğim bir diziyi anlattığım için bu diziyi özlediğimi farkettim. Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur. Bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Bir sonraki inceleme yazısında görüşmek üzere. Sevgiyle kalın!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
6 Comments