Movie review: Monster Hunter (EN-TR) Film inceleme: Canavar Avcısı

Milla Jovovich. I think everyone knows this successful actor. Honestly, I don't want to piss off Milla's fans by talking about the first movies in the Resident Evil series. Actually, I really like Milla's acting. But I think the first films of the Mlümcü Experiment series are really bad in terms of graphics and images. But that's okay now because the last movie of the series was really good. The difference in image between the first movie and the last movie is really so great that it is really impossible not to be surprised.

Milla Jovovich. Sanırım bu başarılı oyuncuyu herkes tanıyordur. Doğrusu şimdi Ölümcül Deney sersinin ilk filmlerinden bahsedip Milla' nın hayranlarını kızdırmak istemiyorum. Aslında ben de Milla' nın oyunculuğunu gerçekten çok beğeniyorum. Ama ölümcül Deney sersinin ilk filmleri grafikler ve görüntüleri bakımından gerçekten çok kötü bence. Ama bu sorun değil artık çünkü serinin son filmi gerçekten çok güzel olmuş. İlk film ile son film arasındaki görüntü farkı gerçekten o kadar çok ki şaşırmamak gerçekten mümkün değil.

I watched the first movies in the Resident Evil series when I was a little kid and didn't like it much. Because they had such strange images that I was really surprised. I think maybe it's low budget now. If there is no problem with the budget, I would like to recommend the Harry Potter series to those who want to say that the images are so bad because the movie is old. I would particularly like you to watch the footage of McGonagall transforming from cat to human. Because they applied a very successful and perfect animation. And 20 years ago. I think the Harry Potter series is very successful. But if you read the book before watching the movie, you may not like the movies. Because movies have become something like a summary of books.

Ölümcül Deney serisinin ilk filmlerini daha küçük bir çocukken izliyordum ve pek fazla beğenmiyordum. Çünkü o kadar garip görüntüleri vardı ki gerçekten şaşırıyordum. Belki de düşük bütçelidir diye düşünüyorum şimdi de. Eğer bütçe konusunda bir sorun yok film eski olduğu için görüntüler böyle kötü demek isteyenlere de Harry Potter serisini önermek istiyorum. Orada McGonagall' ın kedi halinden insan haline dönüşürken ki görüntülerini izlemenizi özellikle isterim. Çünkü çok başarılı ve mükemmel bir animasyon uygulamışlar. Hem de 20 yıl önce. Harry Potter serisinin çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Ama filmini izlemeden önce kitabını olursanız filmleri beğenmeyebilirsiniz. Çünkü filmler kitapların özeti gibi bir şey olmuş.

Actually, this movie was adapted from a play. The Monster Hunter movie was adapted from a video game called Capcom. Actually, when we think about it, the script is really well written. But the problem is that you are likely to get bored. there is. Because there are huge spider-like creatures. And these creatures can often start to get boring for the unfamiliar. If, like me, you watch movies about spiders on TV when you were little, then you won't get bored with this movie. Or if you are one of those who play the game called Capcom all the time. Honestly, this is my first time playing this game. And it's not hard to understand that this movie is actually a game adaptation. Because the sword in the Hunter's hand is so strange...

Aslında bu film bir oyundan uyarlandı. Monster Hunter filmi Capcom adlı bir video oyunundan uyarlandı. Aslında düşündüğümüzde senaryo gerçekten çok iyi yazılmış. Ama sorun şu ki sıkılma ihtimaliniz. var. Çünkü kocaman örümcek benzeri yaratıklar var. Ve bu yaratıklar genelde alışık olmayanlar için sıkıcı olmaya başlayabilir. Eğer benim gibi küçükken televizyonda çıkan örümceklerle ilgili filmleri izleyenlerdenseniz o zaman bu filmden pek sıkılmazsınız. Ya da Capcom adlı oyunu sürekli oynayanlardansanız. Doğrusu ben bu oyunu ilk defa oynuyorum. Ve bu filmin aslında bir oyun uyarlaması olduğunu anlamak çok zor değil. Çünkü Avcı' nın elindeki kılıç o kadar garip ki...

In the Monster Hunter movie, we see Milla again with weird weird monsters. But this time they make a much better introduction to the movie. Milla and her team of soldiers. The name of this team is Artemis and they work for the United Nations. When the movie started in a desert-like place, I actually liked it a lot. Because movies shot in such places are usually very good and tense for me. While I was thinking that the scenes that started in the desert would continue in a place like a city, something completely different happened. The real-life Milla Jovovich's name in the movie is Natalie Artemis. As Natalie drives through the desert with her crew, something like a gateway opens. And that passage takes the Artemis team to a completely different place that they could never have guessed and never known.

Canavar Avcısı filminde Milla' yı yine garip garip canavarlarla görüyoruz. Ama bu sefer filme çok daha güzel bir giriş yapıyorlar. Milla ve asker ekibi. Bu ekibin adı Artemis ve Birleşmiş Milletler için çalışıyorlar. Film çöl gibi bir yerde başlayınca ben aslında baya beğendim. Çünkü genelde böyle yerlerde çekilen filmler benim için çok iyi ve gerilimli oluyor. Çölde başlayan sahnelerin şehir gib bir yerde devam edeceğini düşünürken bambaşka bir olay oldu. Gerçek hayattaki Milla Jovovich' in filmdeki adı Natalie Artemis. Natalie ekibiyle beraber arabalarla çölde giderken bir geçit gibi bir şey açılıyor. Ve o geçit Artemis ekibini hiç tahmin edemeyecekleri ve bilemeyecekleri bambaşka bir yere çıkarıyor.

Natalie and a team of a few soldiers start to encounter strange creatures after they pass through that gate. The real problem is that when they get to the top, when the sun goes down, huge spiders attack them. When they reach the plain, a huge monster comes out from under the ground and attacks them. And there's something else you should know. Those huge spider-like creatures I mentioned made their own nests in the hills. They can't get out of those burrows during the day because sunlight harms them. So the movie is really a very tense movie. I already love movies like this. I love action movies. Why should I watch straight forward uneventful movies?

Natalie birkaç kişilik bir asker ekiple beraber o geçitten geçtikten sonra garip yaratıklarla karşılaşmaya başlıyorlar. Asıl sorun şu ki tepeye çıktıklarında güneş batınca kocaman örümcekler onlara saldırıyor. Düzlüğe çıkınca da yerin altından kocaman bir bir canavar çıkıp onlara saldırıyor. Ve bir de bilmeniz gerek başka bir şey var. Bahsettiğm o kocaman örümcek benzeri yaratıklar tepelerde kendilerine yuva yapmışlar. Gündüzleri o yuvalardan dışarı çıkamıyorlar çünkü güneş ışığı onlara zarar veriyor. Yani film bu sayede gerçekten çok gerilimli bir film. Ben zaten böyle filmleri seviyorum. Olaylı filmleri seviyorum. Dümdüz ilerleyen olaysız filmleri enden izleyeyim ki?

We talked about Natalie in the movie. Let's start with the actor named Tony Jaa. I know Tony from the movies Triple Threat and Next Generation Agent. I haven't seen the movie Triple Threat. But I think the New Generation Agent movie is a really good movie. Tony Jaa is a Thai actor. And as you might guess, he mostly plays in fighting movies. And I think he's a really good player in combat. Tony Jaa! His name in this movie is Hunter. The Hunter has beautiful arrows and a huge sword. The strange thing is that the Hunter managed to survive among so many creatures.

Filmde Natalie' den bahsettik. Biraz da Tony Jaa adlı oyuncudan bashedelim. Tony' yi Triple Threat ve Yeni Nesil Ajan filmlerinden biliyorum. Triple Threat filmini izlemedim. Ama Yeni Nesil Ajan filmi gerçekten çok güzel bir film bence. Tony Jaa Taylandlı bir oyuncu. Ve tahmin edeceğiniz gibi çoğunlukla dövüş filmlerinde oynuyor. Ve dövüş konusunda gerçekten çok başarılı bir oyuncu bence. Tony Jaa! nın bu filmdeki adı Avcı. Avcı' nın çok güzel okları ve kocaman bir kılıcı var. Garip olan şey şu ki Avcı bunca yaratık arasında hayatta kalmayı başarmış.

If you generally like action-packed and suspenseful movies, I can say that you will like this movie as well. Because there are different events in every minute of the movie. And I like these events. As I mentioned above, I really like this kind of eventful movies. Also, if you like fantasy movies and movies with monsters that look like dinosaurs and dragons, I'm sure you'll definitely like this movie. I hope you didn't get bored reading my post so far. Thank you very much for reading.

Olaylı ve gerilimli filmleri genelde beğeniyorsanız bu filmi de çok beğeneceğinizi söyleyebilirim. Çünkü filmin her dakikasında ayrı ayrı olaylar var. Ve bu olaylar benim çok hoşuma gidiyor. Zaten yukarıda belirttiğim gibi ben bu tür olaylı filmleri gerçekten çok beğeniyorum. Ayrıca fantastik şeyleri ve dinazora, ejderhalara benzeyen canavarların olduğu filmleri seviyorsanız bu filmi kesinlikle beğeneceğinize eminim. Umarım buraya kadar yazımı okurken sıkılmamışsınızdır. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
6 Comments