View full version

Якщо молода "не чесна". Традиційне українське весілля.

Траплялося, що після обряду “комори” на сорочці молодої не виявлялося слідів крові, що означало втрату невинності до весілля. Присутні на весіллі викидали з короваю калину (символ дівоцтва, незайманості), топтали її, а замість неї встромляли гілку сосни. Загалом всі весільні церемонії набирають іншого характеру.
Молода, виходячи з комори не має права співати пісню про калину. Далі їй доводиться вислуховувати пісні з неприємними словами на її адресу і з докорами, що не змогла вберегти дівоцтва. В деяких піснях допитувалися у “нечесної” молодої з ким вона грішила до шлюбу: “чи з попом, чи з дяком, чи з піддячим чи з собакою…”? Або жартівливо висувають свої версії: “Під сосною спала, шишка в піхву впала, дівка крутилась, вертілась, дівкою бути перестала”.
Замість червоної корогви, стрічок, або червоного поясу, що мали б вивісити на ганку в разі “чесності” молодої - вивішували брудну ганчірку, а на стрісі хати ставили старий помийний цебер без дна (велика дерев’яна посудина на зразок зрізаної діжки), або поламане колесо.
Також ішли до батьків молодої і співали їм цинічних, образливих пісень, надягали їм на шиї солом’яні хомути, а на голови - діряві відра, і змушували пити горілку з дірявих чарок.
Могли вимазати двері та стіни хати дьогтем або сажею. Молодий навіть мав права зректися своєї жінки, якщо вона не могла надати доказів свого дівоцтва.


Ф. Кричевський (1879-1947). Наречена. 1910. Полотно, олія. Національний художній музей України. Київ