Ерот та Психея у сквері Пале-Рояль Одеси

IMG_20210823_075537.jpg

Стародавня Греція та безпосередньо греки відіграли значну роль у становленні Одеси. Навіть у наш час греки не залишають Південну Пальміру без своєї пильної уваги. Біля Приморського бульвару відкрито Грецький парк. Але зараз говоритимемо за міфи Стародавньої Греції. Зокрема, згадаємо Ероса та Психею. Саме на честь цих міфічних персонажів встановлено пам'ятник «Ерот та Психея» у сквері Пале-Рояль.

Ерос

IMG_20210823_075530.jpg

Давньогрецький Бог кохання. Цим все сказано. Тут важливо відзначити, що його шанують як Бога, який знав (був знайомий) початковий Хаос. Дивимося, що написано у Діонісійських Містеріях. Там його називають "Протогонос". Це означає перший серед тих, хто народжений. Тобто первісток.

Аристофан показує, що Ерос був дитиною Ереба та Нюкти. Важливо! Батько Бога любові уособлює в собі вічний морок. Мама – богиня ночі. Як так вийшло, що син стає Богом кохання? Швидше за все відповідь можна спробувати знайти в пізніших міфах. У цих оповідях він вже син не темних Богів, а Ареса та Афродіти.

Все ж таки варто повернутися до Арістофана. У міфах вказується, що Ерос є тим самим Богом, який змусив Урана та Гею сплестись у пристрасних обіймах. Уран – це Небо. Гея – Земля. Ось таким простим способом Ерос створив Небо та Землю, переплітаючи їх між собою, зробивши нерозривними.

Зверну увагу на ще один аспект. У ранніх сказаннях вказується, що перед Еросом усі боги та смертні рівні.

У пізніх джерелах зазначено, що Ерос був вічним супутником своєї матері. Він виконував усі її прохання, накази та забаганки. Він постає у вигляді хлопчика, у якого за спиною стріли, а в руках лук. Один постріл може перевернути життя будь-якої людини з ніг на голову.

Легенда про Психею

IMG_20210823_075523.jpg

На землі жила молода дівчина, смертна Психея. Вона була кращою за всіх на Світлі. Афродіта почала заздрити неземній красі дівчини. Вона наказує своєму синові Еросу зробити фатальний постріл. Він мав потрапити до серця дівчини. Її коханим планувалося зробити найнекрасивішого, потворного чоловіка.

Ерос вирушив виконувати наказ. Далі сталося непередбачене. Ерос сам закохався у цю смертну дівчину. Самі розумієте, що не виконав наказ матері. Молодий Бог вчинив так, як вважав за потрібне. Він став коханим супутником життя Психеї. Але прилітав на побачення лише у нічний час. Під час першої зустрічі він зажадав, щоб Психея не запалювала свічки. Він мав залишатися невидимим. Отак й жила Психея, зустрічаючись (можна сказати, живучи) з Богом, якого жодного разу не бачила.

«Ерот і Психея» у Пале-Рояль

IMG_20210823_075516.jpg

Ось цим міфічним героям й звели пам'ятник в Одесі. Ну, це більше скульптура, аніж пам'ятник. Але все ж таки… «Ерот і Психея» з'явилися у сквері в період революції. На той час націоналізувалося майно знатних й багатих городян. За часів СРСР сквер носив ім'я Дарвіна. 2015 року Алік Мірзоєв провів повну реконструкцію скульптурної групи. Це найромантичніший пам'ятник в Одесі.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
12 Comments
Ecency