The Crazy Ice Cream Man - Çılgın Dondurmacı [ENG-TUR]

Hi

This is my first post in Haveyoubeenhere Community. I know that this community has been in the forefront for the posts about travels and tourist attractions on HIVE. Hereby, I wanted to share my post in this community. Thank you for reading.

Merhaba

Bu benim Haveyoubeenhere Topluluğundaki ilk paylaşımımdır. Bu topluluğun HIVE’de seyahat ve turistik yerlerle ilgili yazılarda ön plana çıktığını biliyorum. Bu nedenle, yazımı bu toplulukta paylaşmak istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

image.png
Source

You might have come across the videos of this person, known as The Crazy Ice Cream Man, which has gone viral on social medias with his customers dancing in front of his counter. I passed by his counter last year, it was crowded; I stopped and watched for a while, it was pretty fun. I wondered who he was and what his story was, then I researched him. I think that this person makes a great contribution to promoting my country, therefore I want a travel-style post about him to be on HIVE as well.

Sosyal medyada viral olan, Çılgın Dondurmacı olarak tanınan bu kişinin tezgahının önünde müşterilerinin dans ettiği videolar ile karşılaşmışsınızdır. Geçen sene tezgahının önünden geçmiştim, kalabalıktı; durup bir süre izlemiştim, gayet eğlenceliydi. Sonrasında kimdir, hikayesi nedir diye merak ettim ve araştırdım. Bu kişi bence ülke tanıtımına bence büyük bir katkıda bulunuyor, bu nedenle HIVE’de de onunla ilgili seyahat tarzında bir yazı olmasını istedim.

image.png
Source

The name and surname of this person is Mehmet Dinç. He graduated from Mustafa Kemal University, Department of Business Informatics in 2004. Having worked in the construction sector in North Cyprus for 10 years, he came to Antakya in 2008. He worked here in the bakery sector until 2019. Then, he came to Antalya in 2019 and got into the ice cream sector. His adventure, which has made him famous on social medias, started in 2020; however due to the coronavirus, he made the major popularity in 2021. As of today, he has 17.2 million followers on TikTok and 1.97 million on YouTube.The daily number of customers drop by his counter in summer varies between 6000-7000. (You can reach these infos on the internet)

Bu kişinin adı soyadı Mehmet Dinç’tir. 2004 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi İşletme Enformatiği bölümünden mezun olmuş. 10 yıl Kıbrıs’ta inşaat sektöründe çalıştıktan sonra 2008 yılında Antakya’ya gelmiş. 2019 yılına kadar burda pastane sektöründe çalışmış. 2019 yılında Antalya’ya gelerek dondurma sektörüne girmiştir. Kendisini sosyal medya meşhur eden serüveni 2020 yılında başlamış ama koronavirüs nedeniyle asıl patlamayı 2021 yılında yapmıştır. Bugün itibariyle Tiktok'ta 17.2 milyon, YouTube'de 1.97 milyon takipçisi vardır. Yaz aylarında tezgahının önündeki günlük müşteri sayısı 6000-7000 arasında değişmektedir. (Bu bilgilere internetten ulaşabilirsiniz.)

image.png
Source

I think that his Turkish-Arabic song called Kalbimsin (Enti Albe), whose lyrics belongs to him, was effective in increasing his popularity in 2021. By the way, he also speaks Arabic. Adapting his own dance figures to the rhythm of the song, which is a dance style, he quickly increased the number of his followers on social medias. As seen in the videos, people go to his counter to dance and have fun, not just for eating ice cream :)

2021 yılında patlama yapmasında, sözleri kendisine ait olan Türkçe-Arapça Kalbimsin (Enti Albe) adlı şarkısının etkili olduğunu düşünüyorum. Kendisi aynı zamanda Arapça da bilmektedir. Dans müziği niteliğinde olan bu şarkının ritmine yine kendisine ait olan dans figürlerini de uyarlayarak sosyal medyada hızlı bir şekilde takipçi sayısını arttırmıştır. Videolardan da görüldüğü gibi insanlar dans etmek ve eğlenmek için tezgahının önüne gidiyor, dondurma bahane yani :)

I drop some links from his Youtube channel in which people dance with the song:

İnsanların bu şarkı ile dans ettiği onun Youtube kanalına ait birkaç video linki bırakıyorum:

You may like it or not, but I think it's a good thing that people are having fun in this way during the difficult times that the world has been going through. More importantly, foreign tourists also drop by him because his counter is in a touristic city. When we look at the comments under the videos, there are comments from all over the world such as Canada, India, Sri Lanka, Bangladesh, Russia, Ukraine, Portugal, Brazil, Uruguay and Ethiopia. He makes a great contribution to tourism by advertising our country. I am sure that he will develop himself even more in the future and do business abroad. I think that such people can be added to a country's promotional videos including sea, sand, sun and historical buildings.

Beğenirsiniz beğenmezsiniz ama bana göre dünyanın içinden geçtiği bu zor zamanlarda insanların kendilerini bu şekilde eğlendiriyor olması güzel bir şey. Daha da önemlisi, tezgahı turistik bir ilimizde olduğu için yabancı turistler de buraya uğruyor. Videolardaki yorumlara baktığımızda Kanada, Hindistan, Sri lanka, Bangladeş, Rusya, Ukrayna, Potekiz, Brezilya, Uruguay ve Etiyopya gibi dünyanın dört bir yanından yorum yapanlar var. Ülkemizin reklamını yaparak turizme büyük bir katkıda bulunuyor. Eminim ki ilerde kendini daha da geliştirecek ve yurtdışına da açılacaktır. Deniz, kum, güneş, tarihi yapıların olduğu ülke tanıtım videolarına bu tür kişiler de eklenebilir diye düşünüyorum.

If you pass by Antalya, Turkiye, you should definitely drop by.

The Crazy Ice Cream Man
Location of His Counter: In Fronf of Akkapark Mall, Lara/Antalya, Turkiye.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
12 Comments