Hive'a Dönmek İsteyenleriniz Var mı?

Merhaba arkadaşlar. Hive'a dönmek isteyen çok kişi olduğunu tahmin ediyorum. Ara ara gelip soru soranlar ve mesaj atanlar oluyor. Benim de özlediğim çok kişi var. İnsan bir süre uzak kalınca her şey bıraktığı gibi kalacak zannediyor ama öyle olmuyor işte. Çok değişiklik oluyor. Bu değişiklikler de dönmeyi en çok zorlaştıran şeylerden biri sanırım.

Hıve çok hızlı gelişiyor. Geçtiğimiz ay yeni bir Hardfork güncellemesi yapıldı. Bugüne kadar gördüğüm en sancısız Hardfork'lardan biri oldu diyebilirim. Oylama sistemi kökten değişti. Artık yazı yayınlandıktan sonra 1 gün (24 saat) süresince oy verince tam kürasyon ödülü alınıyor. (detaylar burada)Bu da insanlara yazıları keşfedip manuel oylamaları için yeterince zaman tanıyor. İstatistiklerden gördüğüm kadarıyla oylamalar çok artmış. Bir de etkileşim (yazılara yazılan yorumlar) güzel gidiyor ve giderek artıyor. Bu da bir sosyal platformun olmazsa olmaları arasında. Hive giderek hem yatırımcılar hem etkileşimi seven üyeler açısından daha cazip hale gelmeye başladı.

Hive ekibi gelişmelere devam edeceğini açıklıyor. Şu anda tatil olduğundan dolayı yavaşlama var, ama yakın gelecekte HAF (Hive Application Framework) denilen yapının oluşturulması ile uygulamaların önü açılacak. Ayrıca, eski blockchainde vaadedilen Hive tabalı token sisteminin de HAF çatısında inşa edileceğinden bahsedilmeye başlandı.

Anlayacağınız blockchain gelişmelere çok açık. Diğer taraftan Hive engine tokenları ve tribe projeleri aktif. Şu anda Hive'da yazan arkadaşlarım çoğunlukla bu projeleri de kullanıyorlar ve tokenlarını değerlendirmeye çalışıyorlar. Geriye kalan az sayıda Türkçe yazıp okuyan arkadaşlar çoğunlukla daha fazla kişiye ulaşmak açısından yazılarına ingilizce de ekliyorlar (ya da ingilizce yazıyorlar). Hepsi de güzel paylaşımlar yapıyorlar.

Yakın gelecekte Türkçe okuyup yazan arkadaşların sayısında bir artış olacağını düşünüyorum. Bana sorarsanız Hive gözlerinde dolar işareti olan insanların uzun süre kalacağı bir yer değil. Burası bir topluluk blockchaini. Daha ziyade okuyup yazmaktan, paylaşmaktan keyif alan insanların bir araya gelip birbirlerine destek olmaya çalıştıkları yer. Siz de onlardan biriyseniz daha fazla uzak kalmak istemeyebilirsiniz.

Diğer sosyal medya platformlarını kullanan insanların gönüllü olarak "ürün" haline geldikleri bir gerçek. Bugün tüm geleneksel platformlar ellerindeki verileri daha fazla para kazanmak için kullanıyorlar. Orada bizlere nasıl daha fazla tıklatma yapıp reklam gösterecekleri ya da ürün satacakları üzerine kafa yoran çok sayıda mühendis çalışıyor. İnsanlar saatlerini harcayıp karşılığında platformların robotları haline dönüşüyorlar. Maalesef bunlar yaşadığımız çağın acı gerçekleri.

Hive'da kimse verilerimizi bize karşı kullanmıyor. Paylaşım yaptığımızda aldığımız beğeniler sayesinde Hive ve çok sayıda token birikiyor. Bu tokenların hepsi Hive engine ve diğer platformlar üzerinden alınıp satılabiliyor. Bu tür konularda @ahmetay detaylı yazılar yazmaya başladı. Ben de gereklilik oluşursa önümüzdeki günlerde benzeri yazılara yer vermek isterim. Eğer merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz konular olursa her zaman yorumlardan ulaşabilirsiniz. Kapsamlı yazılar yazmak istiyorum, ama geri dönmek isteyenlerin asıl merak ettiklerini öğrenirsem belki daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı, sorularınızı her zaman beklerim. Hoşça kalın 🙂


H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
17 Comments