BNB Analysis / BNB Analizi (EN/TR)

EN (Note: Translation was made using Google Translate.)
Hello there. Binance Coin is one of the crypto currencies I have been following for a long time. It has reached very good positions not only in terms of price but also in terms of technology and utility. Of course, the effect of being one of the most used exchanges in the world is a local crypto currency. In this post, we will talk about the reasons that affect the BNB price.
bnb.jpg
Binance Exchange.
BNB had only one function when it was launched. When those who traded on the exchange paid the commission with BNB, they got a certain commission discount. Later, many features were added. By locking certain cryptocurrencies, BNB has become earnable. Likewise, other cryptocurrencies can be obtained by locking BNB. You can also participate in the supply of cryptocurrencies to be listed on the stock exchange. This etc. You need to hold BNB to use a lot of functionality. Especially, problems in local stock markets are caused by crypto money investors such as Binance. caused it to move to major cryptocurrency exchanges. This worked for BNB the most.

Binance Smart Chain.
It has been a short time since the Binance Smart chain was launched. However, the high transaction fees on the Ethereum blockchain attracted many DEFI users to Binance Smart Chain. Initially, the very low BNB price ($ 10- $ 30) was a factor in the very low transaction fees. While users add certain cryptocurrencies to pools, they lock BNB in ​​exchange for cryptocurrencies. BUSD, USDT, CAKE, BURGER etc. Crypto coins are also locked, but locking BNB is more advantageous than others. Binance Smart Chain almost weekly decentralized exchange, application, yield farm site, etc. opens. The majority of these applications initially offer revenues of up to 20000% per annum. Every new application opened increases the demand for BNB. Transaction fees are paid in BNB on Binance Smart Chain.
bsc.jpg
Binance Chain.
Binance Chain is also used, although not as much as Binance Smart Chain. Transaction fees are paid in BNB. In most of the applications in the DEFI field, BNB locks in return for other cryptocurrencies. The decentralized Bepswap exchange hosted on Binance Chain ranks 25th among DEXs. Again, Binance DEX is ranked 36th.

Trust Wallet.
TrustWallet is a cryptocurrency wallet. One of the most used mobile wallets. It has its own cryptocurrency. However, it is necessary to have BNB for many functions.

Marketing strategy.
A lot of content has been produced on how to use the Binance exchange, Binance Smart Chain. Stock market management offered very attractive incentives for the production of these contents. Again, social media posts about BNB, indicating that the price will increase, have increased a lot recently.

Besides these;

  • Many exchanges have BNB parity. Alongside the BTC, ETH, USDT and USD pairs, there is a BNB parity.
  • Longstanding XRP lawsuits.
  • The Coinbase exchange does not have a cryptocurrency of its own.

Many factors such as I have mentioned or not mentioned continue to put pressure on the BNB price to increase. This pressure seems to continue as the general uptrend in cryptocurrencies continues.

Note: I do not give investment advice. You should make your investment decisions yourself according to your financial and psychological situation. It will be more beneficial for you to see this sharing as an educational work. See you.
images: 1, 2,


H9VO4mmP.png

TR
Merhaba. Binance Coin uzun süredir takip ettiğim kripto paralardan biri. Sadece fiyat olarak değil teknoloji ve yararlılık olarak da çok iyi yerlere geldi. Dünyada en fazla kullanılan borsalardan birinin yerel kripto parası olmasının etkisi büyük elbette. Bu paylaşımda BNB fiyatını etkileyen nedenlerden bahsedeceğiz.
bnb.jpg
Binance Borsası.
BNB piyasaya sürüldüğünde tek bir işlevi vardı. Borsada işlem yapanlar komisyonu BNB ile ödediğinde belirli bir oranda komisyon indirimi elde ediyordu. Sonra bir çok özellik eklendi. Belirli kripto paraları kilitleyerek BNB kazanılabilir hale geldi. Aynı şekilde BNB kilitleyerek diğer kripto paralar elde edilebiliyor. Yine borsada listelenecek kripto paraların arzına katılabiliyorsunuz. Bu vb. bir çok işlevselliği kullanabilmek için BNB tutmanız gerekiyor. Özellikle yerel borsalarda sorunlar çıkması kripto para yatırımcılarının Binance vb. büyük kripto para borsalarına taşınmasına sebep oldu. Bu da en fazla BNB'e yaradı.

Binance Smart Chain.
Binance Akıllı zincir hayata geçeli kısa bir süre oldu. Ancak Ethereum blok zincirindeki işlem ücretlerinin çok fazla olması bir çok DEFI kullanıcısını Binance Smart Chain'e çekti. Başlangıçta BNB fiyatının çok düşük olması (10$-30$) işlem ücretlerinin çok düşük olmasında bir etkendi. Kullanıcılar belirli kripto paraları havuzlara eklerken kripto para karşılığında BNB kilitliyor. BUSD, USDT, CAKE, BURGER vb. kripto paralar da kilitleniyor ancak BNB kilitlemek diğerlerine göre daha avantajlı. Binance Smart Zincirin'de neredeyse haftada bir merkeziyetsiz borsa, uygulama, yield farm sitesi vb. açılıyor. Bu uygulamaların çoğunluğu başlangıçta yıllık %20000 seviyelerini bulan gelirler sunuyor. Her açılan yeni uygulama BNB'ye olan talebi artırıyor. Binance Smart Chain'de işlem ücretleri BNB ile ödeniyor.
bsc.jpg
Binance Chain.
Binance Smart Chain kadar olmasa da Binance Chain de kullanılıyor. İşlem ücretleri BNB ile ödeniyor. DEFI alanındaki uygulamaların bir çoğunda diğer kripto paraların karşılığında BNB kilitleniyor. Binance Chain üzerinde barındırılan merkeziyetsiz Bepswap borsası DEX'ler arasında 25. sırada. Yine Binance DEX 36. sırada.

Trust Wallet.
TrustWallet bir kripto para cüzdanı. En fazla kullanılan mobil cüzdanlardan biri. Kendi kripto parası var. Ancak bir çok işlev için BNB bulundurmak gerekiyor.

Pazarlama Stratejisi.
Binance borsasının, Binance Smart Chain'in nasıl kullanılacağına dair bir çok içerik üretildi. Borsa yönetimi bu içeriklerin üretilmesi aşamasında çok cazip teşvikler sundu. Yine BNB hakkında, fiyatın artacağına dair sosyal medya paylaşımları son dönemde çok fazla arttı.

Bunların yanında;

  • Bir çok borsada BNB paritesi mevcut. BTC, ETH, USDT ve USD paritelerinin yanında BNB paritesi yer alıyor.
  • Uzun süredir devam edegelen XRP davaları.
  • Coinbase borsasının kendisine ait bir kripto parasının bulunmaması.

gibi bahsettiğim veya bahsedemediğim bir çok etken BNB fiyatına yükselme yönünde baskı oluşturmaya devam ediyor. Kripto paralardaki genel yükseliş trendi devam ettikçe bu baskı devam edecek gibi görünüyor.

Not: Ben yatırım tavsiyesi vermiyorum. Yatırım kararlarınızı maddi, psikolojik durumunuza göre kendiniz almalısınız. Bu paylaşımı bir eğitim çalışması olarak görmeniz daha faydalı olacaktır. Görüşmek üzere.

Görseller: 1, 2,

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
3 Comments