Intestinal Friendly Herbal Tea | Bağırsak Dostu Bitki Çayı [ENG-TR]

20210219_124048.jpg

ENG
Hello.

I was constantly having intestinal problems because I was dieting for a long time. Today I will talk about how I solved this problem. The plant that I will talk about today is known worldwide as "natural musyl". Its name in our country is known as "Hunger Herb". It both helps to lose weight and helps the digestive system. Since I do not like to consume drugs very much, I solve my minor problems with herbal prescriptions in this way. However, consult your doctor first. I've tried so many things, and none of them have helped me. For a while I used "duphalak" syrup. I saw its benefits in the first periods of course, but my body started to not affect because of immunity. Later one day, while talking about my problem to someone familiar, he suggested me the "hunger grass" plant.

I said let me try and used it. I have been using this herb for a very long time. Both for my digestive system and for my overweight. I have taken a break for a year, now I am thinking of starting again.

When I had a problem, I would definitely make my tea in the mornings. I usually put 2-3 pieces of this plant in green tea. If you have constipation, you should take 5-7 pieces. Believe me, you will have to go to the toilet in the evening or in the morning.

TR

Merhabalar.

Uzun dönemler diyet yaptığım için sürekli bağırsak sorunları yaşıyordum. Bugün sizlere bu sorunumu nasıl çözdüğümden bahsedeceğim. Dünya çapında ‘doğal musil’ şeklinde de bilinir. Bizde ki ismi "Açlık Otu" olarak biliniyor. Hem zayıflatmaya hem de sindirim sistemine yardımcı oluyor. İlaç tüketmeyi çok fazla sevmediğim için ufak tefek sorunlarımı bu şekilde bitkisel reçetelerle çözüyorum. Siz yine de öncelikle doktorunuza danışın. Ben çok fazla şey denedim ve hiç birisi bana fayda etmedi. Bir dönem "duphalak" şurubunu kullandım. İlk dönemler faydasını gördüm elbet ama vucudum bağışıklık kazandığı için etki etmemeye başlamıştı. Daha sonra bir gün böyle sorunumdan tanıdık birisine bahsederken bana "açlık otu" bitkisini önerdi. Deneyeyim dedim ve kullandım. Bu bitkiyi çok uzun dönemdir kullanıyorum. Gerek sindirim sistemim için gerekse fazla kilolarım için. Bir senedir ara vermiştim şimdi tekrar başlamayı düşünüyorum.

Sorun yaşadığım dönem sabahları mutlaka çayını yapar tüketirdim. Ben genellikle yeşil çay içerisine 2-3 parça bu bitkiden atıyorum. Eğer kabızlığınız varsa siz 5-7 parça atmalısınız. Akşamında ya da sabaha mutlaka tuvalete çıkmış olacaksınız bana inanın.

20210219_124108.jpg

ENG

Senna Herb Fault

 • Hunger herb acts as a natural laxative and provides a solution to constipation.
 • Hunger grass helps the body burn fat.
 • Hunger herb saves you from unnecessary meals thanks to the feeling of satiety it gives.
 • When hunger grass is consumed in moderation, it has positive effects on digestive and excretory systems.
 • Hunger weed relieves you from indigestion and gas pains.
 • Hunger grass can accelerate metabolism, thus making another contribution to slimming processes.
 • Hunger grass supports the body in restoring the intestinal flora where various ailments are involved.
 • Hunger herb has a regulating effect on blood pressure.source

Açlık Otu Faydaları

 • Doğal bir müshil etkisi gösterir. Kabızlık sorununa çözüm oluyor.
 • Vücudun yağ yakımında yardımcı olur
 • Tokluk hissi verir
 • Sindirim ve boşaltım sistemlerinde olumlu etkiler sağlar.
 • Hazımsızlık ve gaz agrılarından kurtarır.
 • Metabolizmayı hızlandırıp,zayıflama süresince destek olur.
 • Bağırsak florasını sağlığına kavuşturur
 • Tansiyon üzerinde düzenleyici bir etki oluşturur.source

20210219_123905.jpg

Preparation of Tea;

 • 7-8 leaves of Senna grass
 • 1 Cup Water

Take a glass of water into a pot and put it on the stove. Put the hunger herbs in the boiling water and boil for 2 minutes. Turn off the stove after 2 minutes, and steep the hunger herb tea for 5 minutes. You can consume the brewed tea by straining. You can do it plain this way. I add it to various herbal teas. Today, my preference is Coconut-Pineapple herbal tea. I added my herbs to this tea. Sometimes I use boiled water. I let it brew in it. You can use it in two ways.

Çayın Hazırlanışı;

 • 7-8 yaprak açlık otu
 • 1 bardak su
  Bir su bardağı suyu cezveye alın ardından ocağa koyun. Su kaynamaya başlayınca suyun içine 7-8 adet açlık otunu atın ve 2 dakika daha kaynatın. 2 dakika sonra ocağın altını kapatın ve çayı 5 dakika demlendirin. Demlenen çayı süzerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde sade yapabilirsiniz. Ben çeşitli bitki çaylarına katıyorum. Bugün tercihim Hindistan Cevizi- Ananaslı bitki çayı oldu. Bitkilerimi bu çaya ekledim. Bazen kaynamış su kullanıyorum. İçerisine atıp demlenmesine izin veriyorum. İki türlüde kullanabilirsiniz.

20210219_124550.jpg

Tea fulfills all of the tasks I have written above very well. If you have similar problems, I want you to give it a shot. I called it senna because it looks very similar to a senna leaf. Our language is also very different, so I could not find the full name. If any of you know, you can write in the comment section.

20210219_124642.jpg

Love.

Thanks for supporting me..gif

hive.gif

Artwork By : @jesusmedit

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
10 Comments