My Book Review: Alchemist by Paulo Coelho (EN-TR)

Hello everyone. I'll tell you about a book I like. It is Alchemist.

It's a very famous book. I was attracted to it as soon as I started reading. It was so gripping. If you prefer only certain genres of books, you may not like it. You may be interested in only one genre. Of course, there are readers of detective stories, science fiction novels, romance novels, biography books, etc.

But this book is so different.

Herkese merhaba. Sizlere sevdiğim bir kitaptan bahsedeceğim. Simyacı.

Çok meşhur bir kitap. Okumaya başladığım anda kitap beni içine çekti. Çok sürükleyiciydi. Eğer kitap seçerken belli tarzlara yöneliyorsanız belki sevmeyebilirsiniz. Sadece tek tür kitap okuyor olabilirsiniz. Tabi ki, dedektif hikayeleri, bilim kurgu romanları, aşk romanları, biyografi kitapları, ve daha bir çok türü seven okuyucular vardır.

Ama bu kitap çok daha farklı.

Our main character in the book is a shepherd. A different shepherd. He's got a lot of sheep, but he's after his dreams. His Name is Santiago.

He has a treasure in his dream, and from that day on, he goes after his dreams. He has a lot of adventures on his way to find out what the treasure he has the dream of is.

Kitapta başrolümüz bir çoban. Farklı bir çoban. Bir sürü koyunu var, ama o rüyalarının peşinde. Adı Santiago.

Rüyasında bir hazine görüyor ve o günden sonra rüyalarının peşine düşüyor. Rüyasında gördüğü hazinenin ne olduğunu öğrenmek için çıktığı yolda bir sürü macera yaşıyor.

There are a lot of famous quotes in the book. There are also many parts that I liked and I was impressed by.

For example, the part where he talks about universal language.

''Everything in life is a sign. The universe existed in a language that everyone could understand, but people have forgotten this language over time.'' (From the book Alchemist by Paulo Coelho)

I believe that, too. Santiago also believes in it, and he's looking for someone who knows the universal language like himself. He's looking for the main purpose of life.

We've forgotten everything because of the fight for food and water. We've forgotten our dreams. We don't even care if we're happy or not. All we want is a safe life.
It's nice that it was mentioned in the book.

Kitapta bir sürü ünlü olmuş alıntı var. Benim de sevdiğim etkilendiğim birçok kısım var.

Evrensel dilden bahsettiği kısım mesela.

''Hayatta her şey işarettir. Evren herkesin anlayacağı dilde var olmuştur. Ama insanlar zamanla unutmuştur bu dili.'' (Kitaptan alıntıdır)

Ben de buna inanıyorum. Santiago da buna inanıyor ve kendisi gibi evrensel dili bilen birilerini arıyor. Yaşamın esas amacını arıyor.

Bizler yemek ve su kavgasından her şeyi unutmuşuz. Hayallerimizi unutmuşuz. Mutlu muyuz değil miyiz bunu bile önemsemiyoruz. Tek istediğimiz güvenli bir yaşam. Kitapta buna değinmesi çok hoş.

When Santiago realizes that, he sells all his sheep and goes after the treasure he had in his dream. This becomes his biggest step to find his own happiness.

Which one of us would quit his job right now and pursue his dream? Most of us would not do that. As expressed in the book, we do not understand that grasslands change, and the seasons do not resemble each other. Time goes by too fast. We'll never be able to get our time flowing fast back.

Santiago bunu farkettiğinde tüm koyunlarını satıp rüyasında gördüğü hazinenin peşine düşüyor. Kendi mutluluğunu bulmak için bu en büyük adım oluyor.

Hangimiz şu an mesleğini bırakıp rüyasının peşine düşer? Çoğumuz bunu yapmayız. Kitapta anlatıldığı gibi otlakların değiştiğini, mevsimlerin birbirine benzemediğini anlamıyoruz. Zaman hızla akıp gidiyor. Akıp giden zamanımızı bir daha geri getiremeyeceğiz.

No matter what kind of book you like, I suggest you to read this book. Because I'm sure you're going to find a sentence anywhere in the book that describes you. Even though it is a philosophical book, you will admire how engaging it is.

It is said that Finding the alchemist is finding yourself. Yes it is. You can also find yourself in this book.

Hangi tür kitap severseniz sevin bu kitabı okumanızı öneriyorum. Çünkü eminim kitabın herhangi bir yerinde sizi anlatan bir cümle bulacaksanız. Felsefi bir kitap olsa da sürükleyiciliğine hayran kalacaksınız.

Simyacıyı bulmak kendini bulmaktır deniyor. Evet öyle. Siz de bu kitapta kendinizi bulabilirsiniz.

The book was written by Brazilian former songwriter Paulo Coelho. It has been translated into many languages in many countries. I think he deserves this success.
Sometimes happiness can be so close to us. We just need to notice that.

Kitap Brezilyalı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho tarafından yazılmıştır. Birçok ülkede birçok dile çevrilerek fenomen olmuştur. Bence bu başarıyı hakediyor.
Bazen mutluluk yanı başımızda olabiliyor. Sadece onu farketmemiz gerekiyor.

I finished reading this book on April 20, 2019, Saturday at 12: 33 p.m. 😊 It makes me happy to take note of the time and the day I finish reading. I'm leaving a comment from the moment I read the book.

Ben bu kitabı 20 Nisan 2019'da bitirmişim. Cumartesi günü saat 12:33'de. 😊 Bitirdiğim günü saati not almak beni mutlu ediyor. Kitabı okuduğum zamandan anı bırakıyorum.

That's all I want to say about the book. Bye for now.

Kitap hakkında söylemek istediklerim bu kadar. Şimdilik görüşürüz.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
1 Comment